Joe Biden: USA i Chiny będą stosować się do porozumienia ws. Tajwanu

szczyt-klimat-biden-leaders-climate-summit-neutralnosc-emisja-putin-xi-jinping-bolsonaro-duda-unia-europejska

Prezydent USA Joe Biden, fot. Gage Skidmore [Flickr, CC BY-SA 2.0]

Prezydent USA Joe Biden przekazał, że Stany Zjednoczone i Chiny porozumiały się co do dalszego przestrzegania „porozumienia w sprawie Tajwanu”. Do deklaracji doszło po licznych naruszeniach w ostatnich dniach przestrzeni powietrznej Tajwanu przez chińskie siły powietrzne.

 

 

„Rozmawiałem z Xi Jinpingiem o Tajwanie. Zgodziliśmy się, że będziemy stosować się do porozumienia w sprawie Tajwanu. Wyjaśniliśmy mu, że nie sądzę, że powinien robić cokolwiek poza stosowaniem się do porozumienia”, powiedział we wtorek (5 października) Joe Biden pytany przez dziennikarzy po powrocie z wizyty w Michigan.

Jak zauważają agencje nie jest jasne, o jakim porozumieniu mówił prezydent USA, ani to, czy jego wypowiedź dotyczyła nowej rozmowy z chińskim przywódcą, czy tej przeprowadzonej przez telefon we wrześniu. Biały Dom nie informował wcześniej o żadnej rozmowie obu przywódców.

Wypowiedź prezydenta USA odnosi się do eskalacji napięć spowodowanych przez niespotykaną liczbę naruszeń strefy identyfikacji obrony powietrznej Tajwanu (ADIZ) przez chińskie samoloty wojskowe w ostatnich dniach.

Należące do ChRL myśliwce i bombowce przekroczyły tę strefę ponad blisko 150 razy w ciągu ostatnich czterech dni, choć nie przekroczyły ścisłej tajwańskiej przestrzeni powietrznej. Jak zauważa agencja Reutera wśród jednostek powietrznych Chin były między innymi myśliwce J-16 i bombowce H-6. Te ostatnie są przystosowane również do transportowania ładunków nuklearnych.

W poniedziałek (4 października) Biały Dom stwierdził, że USA są w kontakcie z chińskimi dyplomatami, przekazując „wyraźne sygnały” Pekinowi.

„Wzywamy Pekin do zaprzestania nacisków wojskowych, dyplomatycznych i ekonomicznych na Tajwan”, napisał w niedzielnym (3 października) oświadczeniu rzecznik Departamentu Stanu Ned Price. Zapowiedział, że Biały Dom uruchomił dyplomatyczne kanały rozmów z Chinami.

Dziś (6 października) w Zurichu dojdzie do spotkania doradcy ds. bezpieczeństwa narodowego prezydenta, Jake’a Sullivana ze swoim chińskim odpowiednikiem Yangiem Jiechi. Będzie to ich drugie spotkanie po lutowym szczycie na Alasce, który zakończył się dyplomatyczną awanturą.

Według rzeczniczki Rady Bezpieczeństwa Narodowego w Białym Domu Emily Horne celem rozmowy Sullivana z Yangiem jest „odpowiedzialne zarządzanie relacjami” obu potęg.