Japonia: Yoshihide Suga nowym szefem partii rządzącej. Zastąpi Shinzo Abe

Następca premiera Japonii Shinzo Abe - Yoshihide Suga, fot. [Wikimedia CC BY 4.0]

Następca premiera Japonii Shinzo Abe - Yoshihide Suga, fot. [Wikimedia CC BY 4.0]

Yoshihide Suga, dotychczasowy szef gabinetu premiera Japonii Shinzo Abe, został nowym przewodniczącym rządzącej Partii Liberalno-Demokratycznej. Oznacza to, że w ciągu najbliższych dni zastąpi Abe na fotelu premiera.

 

Yoshihide Suga pokonał swoich rywali partyjnych – byłych ministrów spraw zagranicznych i obrony – Fumio Kishidę oraz Shigeru Ishibę. W głosowaniu wśród najważniejszych członków partii uzyskał 377 głosów na 535 możliwych. Kishida mógł liczyć na poparcie 89 głosujących, zaś Ishiba – główny krytyk Abe w partii – 68.

Jeszcze w tym tygodniu Suga ma zostać zaprzysiężony nowym premierem Japonii.

Kto zastąpi Shinzō Abe na stanowisku premiera Japonii?

Abe Shinzo zrezygnował w piątek (28 sierpnia) z urzędu premiera Japonii. Kto może zostać jego potencjalnym następcą? Wybory nowego premiera zaplanowano na wrzesień.

Kim jest Yoshihide Suga?

71-letni Suga jest wiernym sojusznikiem i wieloletnim doradcą Abe. Od 2012 r. pełnił funkcję szefa jego gabinetu. To za jego namową premier miał postawić mocniej na restrukturyzację japońskiej gospodarki (od nazwiska premiera polityka ta została określona mianem „Abenomics”), poświęcając mniej uwagi próbom rewizji konstytucji, która pozwalałaby Japonii oficjalnie utrzymywać siły zbrojne.

Choć Suga mimo zajmowanych funkcji przez lata trzymał się z dala od popularności, w ostatnich tygodniach to właśnie on wyrósł na najpoważniejszego kandydata do objęcia schedy po Abe. Polityk cieszy się przychylnością wielu istotnych członków LDP, zwłaszcza bliskich współpracowników Abe oraz największych frakcji w LDP. Wśród jego zwolenników jest m.in. wpływowy wicepremier i minister finansów Taro Aso.

W ostatnich miesiącach Suga w imieniu Abe kierował walką z pandemią koronawirusa.