Porozumienie Izraela i ZEA: Francja wzywa do wznowienia rozmów pokojowych na Bliskim Wschodzie

Emmanuel Macron. Fot. Oficjalny profil Facebook Emmanuela Macrona

Emmanuel Macron. Fot. Oficjalny profil Facebook Emmanuela Macrona

Prezydent Francji Emmanuel Macron nawołuje do nowych rozmów o sytuacji na Bliskim Wschodzie. Iran i Palestyna krytykują umowę zawartą między Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi a Izraelem. Unia Europejska jest zadowolona z porozumienia normalizującego stosunki w regionie.

 

 

Po niedzielnej rozmowie z prezydentem Autonomii Palestyńskiej Mahmoudem Abbasem, Emmanuel Macron zapewnił o swojej „determinacji związanej z wypracowaniem pokoju na Bliskim Wschodzie”.

Rozmowa Macrona z Abbasem odbyła się w trzy dni po tym, jak prezydent USA Donald Trump poinformował, że Izrael i Zjednoczone Emiraty Arabskie nawiążą stosunki dyplomatyczne.

Porozumienie chwalone przez Donalda Trumpa

W czwartek (13 sierpnia) przy współpracy Stanów Zjednoczonych zawarto umowę między Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi, a Izraelem. Jej celem jest normalizacja stosunków dyplomatycznych między państwami. Dotyczy ona również kwestii aneksji przez Izrael części terytoriów palestyńskich.

Izrael zgodził się w ramach porozumienia z ZEA na powstrzymanie się od planowanej aneksji ok. 30 proc. okupowanych terytoriów palestyńskich na Zachodnim Brzegu Jordanu. ZEA będą pierwszym państwem Zatoki Perskiej i trzecim krajem arabskim, który nawiąże stosunki dyplomatyczne z Izraelem od 1948 r., a więc od proklamowania izraelskiej niepodległości.

Zawarcie porozumienia wywołało jednak niepokój wśród palestyńskich przywódców. Umowę określają bowiem jako „cios w plecy„. Iran z kolei utrzymuje że „żenujące posunięcie Abu Dhabi w osiągnięciu porozumienia z Syjonistycznym reżimem jest niebezpiecznym ruchem, a Zjednoczone Emiraty i inne państwa, które je poparły odpowiedzą za wszelkie konsekwencje”. Abbas potępił tę umowę. Władze palestyńskie oskarżają ZEA o „normalizację” stosunków z Izraelem, czemu Palestyńczycy byli zawsze przeciwni.

Izrael i ZEA nawiązały relacje dyplomatyczne. Trump mówi o "historycznym porozumieniu", Iran o "haniebnym"

Izrael i Zjednoczone Emiraty Arabskie po raz pierwszy nawiązały oficjalne stosunki dyplomatyczne. Umowę wynegocjowano przy współpracy USA. Dotyczy ona również kwestii aneksji przez Izrael części terytoriów palestyńskich.

Emmanuel Macron: Kontynuujmy rozmowy na Bliskim Wschodzie

Tymczasem po niedzielnej telefonicznej rozmowie z przywódcą Palestyny Mahmoudem Abbasem, prezydent Francji Emmnauel Macron powiedział, że będzie nalegał na przeprowadzenie nowych rozmów pokojowych na Bliskim Wschodzie.

Macron zapewnił, że jego celem jest „wypracowanie pokoju na Bliskim Wschodzie”, a „wznowienie rozmów powinno umożliwić osiągnięcie sprawiedliwego porozumienia z poszanowaniem międzynarodowego prawa”. To priorytet Paryża, zapewnił Macron.

Władze Autonomii Palestyńskiej krytykują porozumienie, ale także krytycznie odnoszą się do słów premiera Izraela Benjamina Netanjahu, który poinformował, że zgodził się wstrzymać, ale „nie całkowicie zawiesić aneksje terytorium Zachodniego Brzegu Jordanu”. Netanjahu stwierdził, że „nigdy nie odda naszego (Izraela – red.) prawa do tej ziemi (Zachodni Brzeg – red.).”

Michel: UE musi być mocniej zaangażowana na Bliskim Wschodzie

Przewodniczący Rady Europejskiej stwierdził, że chce większego zaangażowania Unii Europejskiej w regionie Bliskiego Wschodu w związku z utrzymującym się tam napięciem. Charles Michel wezwał też prezydenta Iranu do przestrzegania umowy nuklearnej.

 

Szef Rady Europejskiej zabrał głos w sprawie napięcia wokół Iranu …

UE zadowolona z umowy Izraela i ZEA. Kolejne kraje Zatoki Perskiej unormują stosunki z Izraelem?

Unia Europejska jest zadowolona z podpisania porozumienia między Izraelem i ZEA. Rzeczniczka prasowa do spraw unijnej polityki zagranicznej Nabila Massrali powiedziała, że „normalizacja stosunków dyplomatycznych między państwami będzie korzystna dla obu stron oraz dla stabilizacji w regionie”. „Obydwa kraje są naszymi ważnymi partnerami”, przypomniała unijna urzędniczka.

Massrali zapewniła, że „UE jest gotowa na rzecz wznowienia negocjacji miedzy Izraelem a Palestyną”. Z kolei wysoki przedstawiciel Unii do spraw zagranicznych i polityki bezpieczeństwa Josep Borrell poinformował za pośrednictwem mediów społecznościowych, że  „działania Izraela w sprawie zawieszenia planów aneksji są pozytywnym krokiem. UE jest za wypracowaniem dwustronnego porozumienia opartego na międzynarodowych ustaleniach i prawie”.

Tymczasem w niedzielę (16 sierpnia) izraelski minister wywiadu zapowiedział, że Bahrajn i Oman mogą być kolejnymi państwami regionu Zatoki Perskiej, które pójdą śladem ZEA i znormalizują swoje stosunki z Izraelem.