Izrael: Sekretne spotkanie premiera Netanjahu z następcą tronu Arabii Saudyjskiej

Izrael, Arabia Saudyjska, Netanjahu,

Odchodząca administracja prezydenta USA Donalda Trumpa od dawna próbuje namówić Arabię Saudyjską do przyłączenia się do innych krajów arabskich i znormalizowania stosunków z Izraelem. / Foto via Flickr [Paul Kagame]

Benjamin Netanjahu złożył wizytę w Arabii Saudyjskiej i spotkał się z księciem Mohammedem bin Salmanem oraz sekretarzem stanu USA Mike’iem Pompeo. Taką informację przekazał członek rządu Izraela. Rijad zaprzecza. 

 

Do spotkania, którego celem miało być przekonanie Rijadu do normalizacji stosunków z Tel-Awiwem, doszło w niedzielę. Była to pierwsza wizyta premiera Izraela w Arabii Saudyjskiej, a więc państwie, z którym Tel-Awiw nie utrzymuje formalnych stosunków dyplomatycznych.

Informację o sekretnym spotkaniu z Mohammedem bin Salmanem potwierdził izraelski minister edukacji, Yoav Galant. Saudyjczycy oficjalnie zaprzeczają, że doszło do spotkania.

Do podróży Netanjahu do Arabii Saudyjskiej miało dojść podczas wizyty Pompeo na Bliskim Wschodzie. Odchodzący sekretarz stanu skupił się głównie na Iranie jako głównym zagrożeniu w regionie.

Ustępująca administracja prezydenta USA Donalda Trumpa od dawna próbuje namówić Arabię Saudyjską do przyłączenia się do innych krajów arabskich i znormalizowania stosunków z Izraelem.

Dlaczego spotkanie utrzymywane było w tajemnicy?

Informację przekazaną przez współpracownika Netanjahu zdaje się jednak potwierdzać fakt, że zarejestrowano lot prywatnego samolotu premiera Izraela do Arabii Saudyjskiej. Do spotkania miało dość w powstającym mieście Neom (arab. Nijom) nad Morzem Czerwonym, a według informacji medialnych mieli w nim wziąć udział także szef Mosadu Josi Kohen oraz sekretarz stanu USA Mike Pompeo. Prywatny samolot izraelskiego premiera kilka godzin pozostawał na lotnisku w Neom, po czym wrócił do Izraela. 

Pozostawienie spotkania w tajemnicy zapewne związane było z kwestią palestyńską. Zgodnie z oficjalnym stanowiskiem Królestwa Arabii Saudyjskiej do nawiązania stosunków dyplomatycznych z Izraelem może dojść dopiero, gdy Izrael wyrazi zgodę na utworzenie niezależnego państwa palestyńskiego.

Oficjalne poinformowanie o spotkaniu izraelskiego premiera i saudyjskiego księcia wywołałoby sprzeciw Palestyny, za której sojusznika uchodzą Saudowie. Prezydent Autonomii Palestyńskiej Mahmud Abbas wyraźnie daje do zrozumienia, że nawiązywanie porozumień z Izraelem nie przyniesie pokoju w regionie, póki Izrael i USA nie zgodzą się na powstanie państwa palestyńskiego.

Antony Blinken: To on będzie odpowiadał za politykę zagraniczną w administracji Joego Bidena

Blinken będzie odpowiadał za politykę zagraniczną w administracji USA.

Problem Iranu źródłem współpracy na Bliskim Wschodzie?

Arabię Saudyjską z Izraelem łączy wrogi stosunek wobec Iranu. Ta bardzo ważna kwestia odgrywa znaczną rolę w kształtowaniu sytuacji w regionie.

W ostatnich tygodniach stosunek do Iranu, jak i inne wspólne interesy przeważyły w relacjach Zjednoczonych Emiratów Arabskich z Izraelem, dzięki czemu oba państwa nawiązały ze sobą stosunki dyplomatyczne.

Stało się to możliwe dzięki pośrednictwu Stanów Zjednoczonych, którym zależy na budowaniu antyirańskiej osi na Bliskim Wschodzie. Spotkanie premiera Benjamina Netanjahu i księcia Mohammeda bin Salmana wskazuje na to, że strona amerykańska zdołała nakłonić władze w Rijadzie do rozmów z Izraelem pomimo braku rozwiązania kwestii palestyńskiej.

Niedawno Biały Dom informował, że kolejne kraje rozważają unormowanie stosunków z Izraelem. Dalszy rozwój tej polityki będzie uzależniony od tego jaką strategię wobec Iranu nakreśli prezydent-elekt USA Joe Biden.

Mimo wycofania się wojsk USA, NATO chce pozostać w Afganistanie

Sekretarz generalny NATO zapewnił, że redukcja amerykańskich wojsk w Afganistanie nie pociągnie za sobą zmniejszenia natowskiego kontyngentu. Tymczasem swój kontyngent zmniejszy zapewne Wielka Brytania.

 

USA zapowiedziały redukcję swojego kontyngentu w Afganistanie o 2 tys. żołnierzy zapowiedziały w ubiegłym tygodniu. W środkowoazjatyckim …

Czy Arabia Saudyjska dołączy do pozostałych państw muzułmańskich?

W ostatnim czasie Rijad informował, że nie planuje nawiązywania stosunków dyplomatycznych z Tel-Awiwem ze względu na kwestię palestyńską. Jednakże niedawno, po raz pierwszy w historii, Arabia Saudyjska zezwoliła Izraelowi na korzystanie z jej przestrzeni powietrznej.

Jeszcze w sierpniu saudyjski minister spraw zagranicznych mówił, że ewentualne nawiązanie relacji dyplomatycznych będzie możliwe dopiero, gdy Izrael rozwiąże kwestię palestyńską.

Oprócz ZEA, nawiązanie stosunków dyplomatycznych z Izraelem, wśród państw ze świata arabskiego, ogłosiły na przestrzeni ostatnich tygodni Bahrajn i Sudan. Stosunki dyplomatyczne z Tel-Awiwem jako pierwszy zawarł Egipt w 1979 r., a Jordania w 1994 r.