Boris Johnson gratuluje Bidenowi. Irlandzkie korzenie prezydenta-elekta wpłyną na amerykańsko-brytyjskie relacje?

USA, Wielka Brytania, Joe Biden, Boris Johnson, brexit

Premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson (na zdj.) zapewnił w niedzielę, że jego i Joe Bidena "więcej łączy niż dzieli" i zobowiązał się do współpracy z prezydentem-elektem USA w obronie wspólnych wartości i interesów. [Number 10]

Premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson wezwał w niedzielę (8 listopada) do zacieśnienia stosunków z prezydentem-elektem USA Joe Bidenem, podkreślając konieczność współpracy w ramach najważniejszych wyzwań.

 

 

Boris Johnson zapewnił w niedzielę, że jego i Joe Bidena „więcej łączy niż dzieli” i zobowiązał się do współpracy z prezydentem-elektem USA w obronie wspólnych wartości i interesów. Podkreślił, że obaj podzielają wiarę w demokrację, prawa człowieka, wolność słowa i wolny handel.

USA i Wielka Brytania sojusznikami bez względu na wszystko?

„Stany Zjednoczone są naszym najbliższym i najważniejszym sojusznikiem, i tak było za każdego prezydenta i każdego premiera – to się nie zmieni. Myślę, że w każdej chwili i na każdym etapie o wiele więcej łączy rząd tego kraju i rządy w Waszyngtonie niż nas dzieli”, powiedział Johnson w udzielonym w niedzielę wieczorem wywiadzie.

Mamy wspólne wartości, mamy wspólne interesy, mamy wspólną perspektywę globalną. Jest wiele pracy, którą musimy razem wykonać, aby chronić te wartości”, podkreślił.

Brytyjski premier zasygnalizował, że ma nadzieję, iż zwycięstwo Bidena oznaczać będzie odwrócenie polityki Stanów Zjednoczonych w zakresie walki ze zmianami klimatycznymi po tym jak Donald Trump wypowiedział paryskie porozumienie klimatyczne”.

USA opuszczą porozumienie klimatyczne z Paryża niezależnie od wyniku wyborów?

Joe Biden obiecuje ponowne podpisanie paryskiego porozumienia klimatycznego z 2015 r.

Nadzieje Johnsona na korzystne porozumienie handlowe

Myślę, że teraz, wraz z prezydentem Bidenem w Białym Domu w Waszyngtonie, mamy prawdziwą perspektywę globalnego przywództwa Stanów Zjednoczonych w walce ze zmianami klimatycznymi – powiedział.

Johnson wyraził przekonanie, że Wielka Brytania będzie w stanie zawrzeć wzajemnie korzystne umowy handlowe zarówno ze Stanami Zjednoczonymi, jak i z Unią Europejską – jej dwoma największymi partnerami.

Biden jeszcze przed wyborami ostrzegał, że taka umowa nie będzie możliwa, jeśli brytyjski rząd będzie próbował podważyć porozumienie wielkopiątkowe z 1998 r. kończące konflikt w Irlandii Północnej, a zdaniem krytyków, do tego może prowadzić projekt ustawy o brytyjskim rynku wewnętrznym, nad którym obecnie pracuje brytyjski parlament.

Wielka Brytania: Jeremy Corbyn zawieszony jako członek Partii Pracy

Przyczyną decyzji o zawieszeniu jest raport niezależnej Komisji ds. Równości i Praw Człowieka. wskazujący na uchybienia poprzedniego kierownictwa partii w walce z antysemityzmem.

Irlandia gratuluje zwycięstwa

Po ogłoszeniu przez amerykańskie media wygranej Joego Bidena premier Irlandii Micheal Martin przesłał mu gratulacje, podkreślając, że jest to „szczególnie wyjątkowy dzień dla mieszkańców.

„Serdecznie gratuluję Joe Bidenowi wyboru na 46. prezydenta Stanów Zjednoczonych”, powiedział Martin w weekend. „Irlandia jest dumna z wyboru Joe Bidena, tak jak jesteśmy dumni ze wszystkich pokoleń irlandzkich kobiet i irlandzkich mężczyzn oraz ich przodków, których trud i geniusz wzbogaciły różnorodność, która napędza Amerykę”, dodał premier.

Praprapradziadek Bidena – Edward Blewitt – wyjechał z Balliny do Ameryki podczas klęski głodu w Irlandii 170 lat temu. W Ballinie Joe Biden był dwa razy – w 2016 i 2017 r.

Brytyjskie media, w tym BBC, wskazują, że irlandzkie korzenie prezydenta-elekta mogą mieć wpływ na jego podejście do amerykańsko-brytyjskich negocjacji w sprawie umowy o wolnym handlu. Biden jeszcze w czasie kampanii sugerował, że jeśli rząd Borisa Johnsona będzie forsował projekt ustawy o rynku wewnętrznym, która pozwala na naruszenie ustaleń między Wielką Brytanią a Unią Europejską w sprawie Irlandii Północnej, będzie to miało konsekwencje.

„Nie możemy pozwolić, by porozumienie wielkopiątkowe, które przyniosło pokój w Irlandii Północnej, stało się ofiarą brexitu. Jakakolwiek umowa handlowa między USA i Wielką Brytanią musi być uwarunkowana tym, czy będzie przestrzegane to porozumienie i czy nie będzie powrotu twardej granicy. Kropka”, napisał prezydent-elekt we wrześniu na Twitterze.