Iran przyznaje się do zestrzelenia ukraińskiego samolotu

Miejsce katastrofy ukraińskiego samolotu w Teheranie, źródło: Fars News Agency, fot. Hossein Mersadi (CC BY 4.0)

Pasażerski Boeing linii Ukrainian International Airlines (UIA) spadł w ostatnią środę na ziemię kilka minut po starcie z lotniska w Teheranie. Dziś irańskie władze przyznały, że maszyna została zestrzelona. Tłumaczą to pomyłką.

 

Na pokładzie ukraińskiego samolotu było 176 osób. Wszyscy zginęli. Ogromna większość pasażerów była Irańczykami, albo posiadającymi paszporty irańskie, albo innych krajów (m.in. Kanady). 138 osób miało tego samego dnia przesiąść się w Kijowie na lot do Toronto.

Strona irańska na początku zaprzeczała coraz mocniejszym dowodom na to, że mogło dojść do zestrzelenia maszyny. Katastrofę samolotu próbowano tłumaczyć awarią silnika. Jednak dziś (11 stycznia) rano najpierw minister spraw zagranicznych Iranu Mohammad Dżawad Zarif, a potem prezydent Hasan Rowhani potwierdzili, że ukraiński samolot został trafiony rakietą przeciwlotniczą.

„Ze wstępnych wniosków z dochodzenia prowadzonego przez siły zbrojne wynika, że do katastrofy doprowadził ludzki błąd, spowodowany awanturnictwem USA” – ocenił Zarif. Wyraził też ubolewanie i oficjalnie przeprosił rodziny zabitych oraz państwa, z których pochodziły ofiary. Na pokładzie oprócz obywateli kanadyjskich i irańskich, byli także ukraińscy, szwedzcy, Brytyjczycy i Niemcy.

USA, Kanada i Wielka Brytania: Ukraiński samolot w Teheranie został zestrzelony

Kolejne państwa potwierdzają, że samolot pasażerski ukraińskich linii lotniczych UIA, który rozbił się w środę rano w Teheranie, został zestrzelony przez irańską obronę przeciwlotniczą.

 

Samolot linii Ukraine International Airlines (UIA), który leciał z Teheranu do Kijowa, zapalił się w powietrzu 2 …

Reakcje na irańskie przyznanie się do winy

Na informacje z Teheranu szybko zareagował prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. „Poranek nie był dobry, ale przyniósł prawdę. Jeszcze przed końcem pracy międzynarodowej komisji Iran przyznał się do tego, ze zestrzelił ukraiński samolot. Ale nalegamy na pełne przyznanie się do winy. Oczekujemy od Iranu zapewnienia gotowości do pełnego i transparentnego dochodzenia, pociągnięcia winnych do odpowiedzialności, powrotu ciał zmarłych, wypłaty odszkodowań, oficjalnych przeprosin kanałami dyplomatycznymi. Mamy nadzieję, że śledztwo będzie się toczyć bez opóźnień i przeszkód. 45 naszych specjalistów potrzebuje pełnego dostępu i współpracy, aby mogło stać się zadość sprawiedliwości” – napisał ukraiński prezydent w oświadczeniu.

Również premier Kanady Justin Trudeau wydał oświadczenie. „Oczekujemy niezależnego i pełnego śledztwa, które wyjaśni wszystkie okoliczności tej tragedii. Jestem teraz myślami z bliskimi ludzi, którzy zginęli, ale to im właśnie jesteśmy winni pełne wyjaśnienie tego co się stało. Liczę, że kanadyjscy eksperci zostaną dopuszczeni do irańskiego śledztwa” – napisał kanadyjski premier. Wśród ofiar katastrofy było 57 obywateli Kanady, wcześniej podawano liczbę 62, ale ostatecznie ją zweryfikowano.

Iran ostrzelał amerykańskie bazy w Iraku

W sumie 22 pociski spadły na dwie amerykańskie bazy wojskowe w Iraku – w Ajn Al-Asad na zachodzie kraju oraz w Irbilu na północy. Według Waszyngtonu nikt w tych atakach nie ucierpiał.

 

Z kolei irańska telewizja poinformowała, że zginęło w tym …

Iran się tłumaczy

Dowódca sił powietrznych irańskiej Gwardii Strażników Rewolucji wziął „całkowitą odpowiedzialność za zestrzelenie ukraińskiego samolotu pasażerskiego”. Przekonywał, że było ono przypadkowe. „Gdy dowiedziałem się o zestrzeleniu samolotu ze 176 osobami na pokładzie, pomyślałem, że chciałbym umrzeć i nie być świadkiem takiego wypadku. Gdy samolot został błędnie uznany za wrogi cel i w okolicznościach niezamierzonego błędu ludzkiego maszyna została strącona rakietą krótkiego zasięgu” – tłumaczył generał Amir Ali Hadżizadeh.

Irański dowódca oświadczył, że ukraiński samolot został wzięty na amerykański pocisk zmierzający w kierunku bazy Gwardii Strażników Rewolucji. Obrona przeciwlotnicza Iranu była wówczas postawiona w stan najwyższej gotowości, ponieważ dokładnie 4 godziny i 14 minut wcześniej irańska armia ostrzelała amerykańskie bazy wojskowe w Iraku w zemście za zabicie przez lotnictwo USA w Bagdadzie dowódcy brygad Al-Kuds (elitarnej jednostki Gwardii Strażników Rewolucji) generała Kassima Sulejmaniego. Irańczycy obawiali się więc kolejnej zbrojnej odpowiedzi ze strony USA.

Generał Hadżizadeh również oskarżył Waszyngton o przyczynienie się do tragedii za sprawą eskalacji napięcia w regionie. „Samolot ukraińskich linii lotniczych został wzięty omyłkowo za amerykański pocisk. Załoga baterii przeciwlotniczej działała w wielkim stresie. Miała 10 sekund na reakcję, a nie mogła się w tak krótkim czasie skontaktować z dowództwem. Mimo to winni zostaną osądzeni i ukarani. Zmienimy też nasze procedury operacyjne” – zapewnił dowódca sił powietrznych irańskiej Gwardii Strażników Rewolucji.

Katastrofa ukraińskiego samolotu w Iranie

Samolot ukraińskich linii lotniczych UIA, czyli narodowego przewoźnika Ukrainy, rozbił się krótko po starcie z lotniska w Teheranie. Irańskie służby informują, że doszło do awarii maszyny, ale strona ukraińska żąda kolejnych wyjaśnień.

 

Samolot Boeing 737-800 należący do linii lotniczych UIA (Ukraine …