Iran odmawia rozmów z USA na temat umowy nuklearnej

Prezydent Iranu Hasan Rouhani, źródło: en.kremlin.ru

Prezydent Iranu Hasan Rowhani, źródło: en.kremlin.ru

Prezydent Iranu odrzucił możliwość podjęcia dwustronnych rozmów z USA na temat przyszłości umowy nuklearnej. Propozycję taką wysunął niedawno prezydent Francji. Prezydent USA nie wykluczył natomiast możliwości spotkania ze swoim irańskim odpowiednikiem.

 

Pomysł zorganizowania dwustronnego spotkania między stroną amerykańską a irańską rzucił podczas niedawnego szczytu G7 w Biarritz francuski prezydent Emmanuel Macron. Amerykański prezydent Donald Trump nie wykluczył doprowadzenia do takiego spotkania, ale postawił warunki, że „muszą zaistnieć ku temu odpowiednie warunki”. Waszyngton stosuje bowiem obecnie politykę „maksymalnego nacisku” na Iran, do czego namawia także państwa członkowskie UE.

Prezydent Iranu Hasan Rowhani odrzucił jednak tę propozycję. „Nie było decyzji, by kiedykolwiek podejmować rozmowy z USA. Pojawiały się oferty takich rozmów, jednak na nie nasza odpowiedź zawsze będzie negatywna” – oświadczył we wtorek (3 września) podczas inauguracji kolejnej sesji irańskiego parlamentu.

Rowhani: Niech USA unieważnią sankcje

Jak wyjaśnił Rowhani, możliwe są jedynie rozmowy z tymi państwami, które wciąż pozostają sygnatariuszami zawartego w lipcu 2015 r. porozumienia nuklearnego, czyli Francją, Wielką Brytanią, Niemcami, Rosją oraz Chinami. USA, po objęciu funkcji prezydenta przez Trumpa, wypowiedziały w maju 2018 r. swoje poparcie dla wielostronnej umowy z Iranem, którą wynegocjowano jeszcze za kadencji Baracka Obamy.

„Jeśli Stany Zjednoczone unieważnią wszystkie sankcje, będziemy mogli zgodzić się na rozmowy multilateralne Teheranu z innymi sygnatariuszami porozumienia nuklearnego” – powiedział irański prezydent. Waszyngton bowiem wraz z zerwaniem umowy nuklearnej nie tylko przywrócił poprzednie sankcje wobec Iranu, ale także nałożył nowe. Trump przekonuje bowiem, że umowa, na mocy której Teheran zaprzestał prac nad wojskowym programem nuklearnym jest nic nie warta, jeśli nie obejmie także programu rakietowego.

Wiedeń: Bez przełomu w sprawie porozumienia nuklearnego z Iranem

Wznowienie dialogu z Iranem w sprawie porozumienia nuklearnego jest jedynym znaczącym efektem niedzielnych rozmów sygnatariuszy ugody z 2015 r. Teheran zapowiada kontynuowanie wzbogacania uranu. Ostrzega ponadto państwa europejskie przed utrudnianiem transportu ropy naftowej przez cieśninę Ormuz.
 

 

Wiedeń jest miejscem, w którym …

Iran znów wzbogaca uran

Inni sygnatariusze porozumienia uważają jednak, że porozumienie jest wystarczające i tylko jego realizacja może doprowadzić do kolejnych umów, które obejmą także testy rakietowe. Próbują też przekonać Teheran, aby w odpowiedzi na działania USA nie wznawiał prac nad bronią atomową. Iran jednak wznowił wzbogacanie uranu. Na razie do poziomu 4,5 proc., ale rzecznik irańskiej organizacji ds. energetyki jądrowej (AEOI) Behrus Kamalwandi oświadczył, że osiągnięcie poziomu wzbogacenia w wysokości 20 proc. jest możliwe w ciągu zaledwie 2 dni. Na takim poziomie Iran wzbogacał uran przed zawarciem w 2015 r. porozumienia nuklearnego.

Opublikowany w piątek (30 sierpnia) raport Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA) stwierdza, że irańskie zasoby wzbogaconego uranu wynoszą 241,6 kg. Tymczasem umowa nuklearne ustanowiła limit w wysokości 202,8 kg.

UE krytykuje amerykańskie sankcje na szefa dyplomacji Iranu

USA nałożyły sankcje na ministra spraw zagranicznych Iranu Mohammada Dżawada Zarifa. Restrykcje dotyczą zamrożenia jego aktywów oraz zakazują prowadzenia z nim jakichkolwiek transakcji. Unia Europejska wyraziła w związku z tym „ubolewanie”.
 

Źródła w Białym Domu przekazały agencjom informacyjnym, że Mohammad Dżawad …