Holandia zmienia nazwę. Będzie już tylko Niderlandami

Holenderski krajobraz, źródło: www.goodfreephotos.com, fot. Gouwenaar (CC0 Public Domain)

Holenderski parlament przychylił się do wniosku rządu i zatwierdził doprecyzowanie oficjalnej angielskiej nazwy kraju, która używana jest międzynarodowo. Niebawem kraj na światowej arenie znany ma być już tylko jako „The Netherlands”. Zniknąć ma zaś nazwa „Holland”.

 

Holandia występowała dotąd na arenie międzynarodowej pod dwiema stosowanymi zamiennie nazwami – „The Netherlands” (po polsku „Niderlandy”) oraz „Holland” („Holandia”). Teraz jednak stosowana ma być tylko ta pierwsza nazwa. Zmiana ta związana jest z nową kampanią wizerunkową kraju, który nie chce się już kojarzyć z prostytucją i łatwym dostępem do miękkich narkotyków.

Jak nazywa się Holandia?

Oficjalnie kraj nazywa się „Nederland” bądź „Koninkrijk der Nederlanden”, czyli Królestwo Niderlandów. Anglojęzyczna nazwa „Holland”, od której wzięła się też polska „Holandia”. Tymczasem nazwa ta pochodzi od zaledwie dwóch z dwunastu holenderskich prowincji – Holandii Północnej (gdzie znajdują się m.in. Amsterdam oraz Haarlem) oraz Holandii Południowej (gdzie leżą m.in. Rotterdam i Haga). Była jednak stosowana jako określenie całego obszaru do XVI wieku, ponieważ dwa regiony z „Holandią” w nazwie dominowały.

Nazwę Niderlandy stosuje się więc dziś w polszczyźnie głównie do określenia krainy historycznej władanej niegdyś przez Habsburgów, a obejmującej także część Belgii i Luksemburga. To właśnie tę krainę żartobliwie chciał ofiarować królowi szwedzkiemu w zamian za Zamość Onufry Zagłoba w powieści „Potop” Henryka Sienkiewicza. Nazwa Niderlandy stosowana jako państwo zaczęła się pojawiać dopiero od XVII w., ale najmocniej dopiero od XIX w., gdy po Kongresie Wiedeńskim powstało Królestwo Niderlandów.

Holandia: Koniec z przywilejami dla korporacji?

Holandia nie zamierza pozostawać w tyle zmian dotyczących opodatkowania dużych korporacji. Jak na razie na poziomie krajowym. Rząd Marka Rutte planuje skorzystać z propozycji Zielonej Lewicy (GroenLinks), by skończyć z przywilejami dla krajowych korporacji począwszy od 2021 r.
 

 

Nie wiadomo, czy …

Nowy wizerunek kraju

W dokumentach Unii Europejskiej już dziś funkcjonują tylko nazwy „Nederland” oraz „Królestwo Niderlandów”, ale kraj funkcjonuje w wielu miejscach świata (np. w USA) właśnie jako „Holland”, które często bywa przez Amerykanów mylone z „Poland”, czego często nasi rodacy doświadczają za Oceanem Atlantyckim (ale także m.in. w Azji czy Afryce). Jednocześnie nazwie „Holland” towarzyszy utrwalony w latach 80. i 90. XX wieku stereotyp kraju z bogatą ofertą „dzielnic czerwonych latarni” oraz coffee-shopów, które oferują licencjonowany dostęp do miękkich narkotyków, a przede wszystkim marihuany.

Teraz jednak holenderski rząd chce walczyć z tym stereotypem i promować kraj raczej nowymi technologiami, walorami turystycznymi oraz możliwościami dla rozwoju biznesu. Dlatego „rozrywkowe Holland” ma zniknąć. Kampania promująca jako jedyną nazwę „Niderlandy” ma rozpocząć się w przyszłym roku, a jej finałem ma być konkurs Eurowizji, który odbędzie się w maju w Rotterdamie. Również reprezentacja sportowców na Igrzyska Olimpijskie w Tokio w 2020 r. ma już być wyłącznie „niderlandzka”.

„Chcemy, aby Holandia była postrzegana jako otwarty kraj, który nie wyklucza. Modernizujemy swoje podejście. Ważne jest, że porozumienie w strawie oficjalnej identyfikacji przyjęły stronnictwa obecne w parlamencie, rząd, Holenderska Rada Turystyki, Konfederacja Holenderskiego Przemysłu i Pracodawców oraz przedstawiciele sektora prywatnego” – wyjaśniała rzeczniczka prasowa Ministerstwa Spraw Zagranicznych Annemijn van den Broek.

Holandia sparaliżowana przez wielką awarię telekomunikacyjną

Kilka godzin trwała wczorajsza (24 czerwca) wielka awaria sieci telekomunikacyjnej w Holandii. Sparaliżowana została nie tylko łączność między wieloma obywatelami, ale także systemy służb ratowniczych, policyjnych czy medycznych. Na ulice holenderskich miast wysłani zostali wszyscy dostępni policjanci.
 

Holenderska awaria telekomunikacyjna rozpoczęła …

Czechy też zmieniły nazwę

To nie pierwszy przypadek, gdy kraj członkowski UE „porządkuje” w ostatnich miesiącach swoją anglojęzyczną nazwę. W 2016 r. zrobili tak nasi południowi sąsiedzi – Czesi. Kraj od czasu rozpadu Czechosłowacji w 1992 r. na Czechy i Słowację, pierwszy z tych krajów funkcjonował na arenie międzynarodowej pod nazwę Czech Republic, co było tłumaczeniem na angielski konstytucyjnej nazwy kraju – Republika Czeska (Česká republika). Ale Czesi stosowali też uproszczoną nazwę kraju, która przyjęła się także m.in. w Polsce – Czechy (Česko).

Od 1993 r. czeskie MSZ promowało używanie na arenie międzynarodowej nazwy, która wywodzi się z łaciny – Czechia. Ale wysiłku te spełzały na niczym, a nawet dochodziło do potocznego stosowania niemiłej uchu wielu Czechów nazwy „Czech”. Ostatecznie w 2016 r. parlament w Pradze przyjął ustawę zmieniającą oficjalną angielską nazwę kraju na „Czechia”, ale wciąż często używana jest międzynarodowo stara nazwa „Czech Republic”.

Holandia zakazuje zakrywania twarzy w miejscach publicznych

Holandia dołączyła do grona państw europejskich, które wprowadziły zakaz noszenia nakryć głowy zasłaniających twarz. Przyjęcie nowej ustawy wywołało niezadowolenie wśród części społeczeństwa. Policja i firmy transportowe zasygnalizowały, że wdrożenie nowych przepisów jest niewykonalne.
 

 

Nowe prawo, które zostało uchwalone w czerwcu ubiegłego …