Holandia chce Albanii i Macedonii Północnej w Unii Europejskiej

premier-holandii-sprzeciwi-sie-przyjeciu-polskiego-kpo

Premier Holandii Mark Rutte / Zdjęcie: Zdjęcie: © European Union 2019 [EUCO Newsroom]

Holenderski rząd poparł wnioski akcesyjne Albanii i Macedonii Północnej do UE, mimo iż jeszcze w 2019 Haga wraz Paryżem i Kopenhagą sprzeciwiała się wstąpieniu tych państw do Wspólnoty.

 

 

Teraz jednak posłowie koalicji rządzącej opowiedzieli się w Tweede Kamer, niższej izbie holenderskiego parlamentu, za rozpoczęciem przez UE negocjacji akcesyjnych z Macedonią Północną i Albanią, informuje NL Times.

W maju Parlament Europejski wezwał Radę Europejską do rozpoczęcia negocjacji z tymi krajami w sprawie członkostwa w UE. Europosłowie zwrócili przy tym uwagę na „geostrategiczny kontekst rosyjskiej agresji na Ukrainę”.

Bułgaria: Rozłam w rządzie. Chodzi o Macedonię Północną

Koalicja rządząca skurczyła się i utraciła większość parlamentarną.

Zmiana zdania?

Inaczej niż przed zaledwie kilkoma laty, Mark Rutte jest teraz zwolennikiem przyjęcia Albanii i Macedonii Północnej do UE, podaje holenderski dziennik „De Telegraaf”. Jeszcze w 2018 r. Rutte był zdania, że Albania i Macedonia Północna „osłabią całą Unię”. Wskazywał przy tym na wysoki poziom korupcji i problemy z wolnością mediów w tych krajach. W 2019 roku Holendrzy wraz z Francją i Danią zablokowali start negocjacji z oboma krajami.

Dziś Rutte nie tylko zmienił zdanie, ale i szuka poparcia w innych krajach UE dla przyjęcia wspomnianych państw do Unii. W maju w Hadze rozmawiał o przystąpieniu Macedonii Północnej i Albanii do UE z kanclerzem Niemiec Olafem Scholzem.

„Wszyscy w Unii Europejskiej staramy się zrobić wszystko, co w naszej mocy, aby zapewnić stabilność polityczną Bałkanów Zachodnich i pomóc w rozwiązaniu tamtejszych problemów, zwłaszcza w odniesieniu do Macedonii Północnej i Bułgarii”, oświadczył wówczas szef holenderskiego rządu.