Historyczna wizyta Alexisa Tsiprasa w Skopje

Grecki premier w wystąpieniu na forum Parlamentu Europejskiego podsumował okres 8 lat trudnych reform związanych z kryzysem, który uderzył w grecką gospodarkę. Źródło: https://primeminister.gr/en/the-prime-minister/alexis-tsipras

Premier Grecji Aleksis Tsipras. Źródło: https://primeminister.gr/en/the-prime-minister/alexis-tsipras

Owocem pierwszej w dziejach wizyty Aleksisa Tsiprasa w Skopje jest szereg umów zawartych między Grecją a Macedonią Północną mających na celu wzmocnienie współpracy gospodarczej i wojskowej.

 

Ponad 100 greckich biznesmenów i kilku ministrów towarzyszyło wczoraj Tsiprasowi podczas pierwszej oficjalnej wizyty u północnego sąsiada. Spotkanie z premierem Macedonii Zoranem Zaevem jest kolejnym etapem normalizacji stosunków między sąsiadami. Została ona przypieczętowana zawartą w czerwcu 2018 r. ugodą, która zakończyła 27-letni spór o nazwę Byłej Jugosłowiańskiej Republiki Macedonii (FYROM). W ramach ugody Grecja zobowiązała się do zaprzestania blokowania integracji sąsiada z NATO i UE, podczas gdy Skopje – zgodnie z żądaniem Aten –  zapowiedziało zmianę nazwy państwa.

Błędne koło greckich kompleksów – WYWIAD

Skąd tyle hałasu o nazwę Macedonii? Grecy po prostu obawiają się, że nie dość, że przez kryzys stracili pieniądze i godność, to teraz jeszcze próbuje się ich pozbawić historii i tożsamości – twierdzi dr Nikos Erinakis*, dyrektor ds. badań naukowych …

Współpraca wojskowa

Premierzy podpisali umowy mające na celu wzmocnienie więzi między państwami. Podczas konferencji prasowej Tsipras powiedział, że obaj przywódcy „próbują stworzyć inną narrację o Bałkanach, w kontrze do nacjonalizmów historycznie związanych z regionem”.

Podpisane umowy dotyczą wielu dziedzin: od transportu i energii przez cyfryzację, rolnictwo i zdrowie. Symboliczne jest zawarcie współpracy w dziedzinie wojskowości przez ministrów obrony obu krajów – Radmiłę Szekerinską i Evangelosa Apostolakisa – przewidujące pomoc Aten w szkoleniu armii sąsiada oraz przede wszystkim ochronę przestrzeni powietrznej Macedonii Północnej.

„Podpisanie porozumienia między dwoma ministrami obrony obejmuje ważne obszary szkolenia wojskowego, obrony, transferu technologii, bezpieczeństwa cybernetycznego, wywiadu wojskowego i kontroli ruchu lotniczego Macedonii Północnej” – podkreślił Tsipras.

Dla Greków będzie to już trzecia tego typu pomoc dla państw regionu w zakresie bezpieczeństwa lotów. Dotąd, wspólnie z Włochami monitorowali bowiem rotacyjnie przestrzeń powietrzną dwóch innych członków NATO: Albanii i Czarnogóry.

Skopje zależało, by uniknąć zaangażowania innego członka NATO w ramach działań „policji powietrznej”. Chodzi o Turcję i jej wpływy w regionie.

Grecja i Macedonia zacieśniają współpracę

Skopje i Ateny podpisały porozumienie w sprawie stopniowego obniżania kosztów roamingu oraz usunięcia ich całkowicie do 2021 r.
 

Rządy Grecji i Północnej Macedonii ogłosiły we wtorek 19 lutego, że celem porozumienia jest zmniejszenie kosztów jeszcze przed rozpoczęciem tegorocznego sezonu turystycznego aż …

Grecja i Macedonia na drodze do pełnej integracji

Wczorajsze spotkanie premierów jest kolejnym etapem zacieśniania współpracy między państwami. 19 lutego Rządy Grecji i Macedonii Północnej zawarły umowę znoszącą w perspektywie 2021 r. koszty roamingu.

Porozumienie z Prespy z 2018 r. nie tylko zakończyło wieloletni konflikt między sąsiadami, lecz przede wszystkim otworzyło Macedonii drogę do UE i NATO. To bałkańskie państwo będzie 30 członkiem sojuszu północnoatlantyckiego. Do tej pory Skopje 6 lutego br. podpisało protokół akcesyjny, który musi zostać ratyfikowany przez parlamenty krajowe wszystkich państw członkowskich.

Zdaniem wielu obserwatorów akces Macedonii do NATO oznacza wzmocnienie pozycji sojuszu na Bałkanach i zarazem osłabienie Rosji, której nie udało się zablokować prozachodniego kursu bałkańskiego państwa. Wobec tego jedynymi państwami regionu poza NATO pozostaną Serbia oraz Bośnia i Hercegowina. Ostatnie sondaże wskazują, że aż 79 proc Serbów jest przeciwnych integracji z NATO. Z kolei Sarajewo jest na początku drogi do integracji. Od grudnia 2018 r. w ramach tzw. MAP (Membership Action Plan), jest zobowiązane do składania corocznych raportów dotyczących poczynionych postępów wymaganych,w takich dziedzinach, jak zobowiązanie do przestrzegania praw człowieka czy demokratycznej kontroli sił zbrojnych.

Serbowie nie chcą dołączyć do NATO

Aż 79 proc. Serbów wyraża sprzeciw wobec wstąpienia ich państwa do NATO. Takie wyniki przyniósł sondaż przeprowadzony przez Europejski Instytut Spraw Zagranicznych. 64 proc. Serbów deklaruje również, że nie przyjęłoby przeprosin od NATO w związku z bombardowaniem z 1999 r.
 

Do …