Gwarancje unijnego członkostwa dla państw Partnerstwa Wschodniego?

prezydenci Gruzji i Polski: Giorgi Margwelaszwili i Andrzej Duda, źródło: KPRP

Prezydent Andrzej Duda powiedział wczoraj (8 listopada), że państwa Partnerstwa Wschodniego muszą mieć zagwarantowaną perspektywę członkostwa w Unii Europejskiej. Po spotkaniu z prezydentem Gruzji Giorgim Margwelaszwilim oświadczył także, że gdyby nie było perspektywy przyjmowania do Wspólnoty nowych państw, to – w jego ocenie – oznaczałoby to początek końca UE.

 

Prezydent Gruzji przebywał w środę w Polsce z oficjalną wizytą. Poza spotkaniem obu prezydentów w cztery oczy, odbyły się konsultacje delegacji obu państw. Giorgi Margwelaszwili spotkał się także z premier Beatą Szydło oraz marszałkiem Senatu Stanisławem Karczewskim. Rozmowy polityków dotyczyły m.in. współpracy w dziedzinie bezpieczeństwa w związku ze zbliżającą się kadencją Polski w Radzie Bezpieczeństwa ONZ (od nowego roku po raz szósty nasz kraj będzie niestałym członkiem RB ONZ) oraz realizacji umowy stowarzyszeniowej z UE wobec szczytu Partnerstwa Wschodniego, który odbędzie się 24 listopada w Brukseli.

Dziś w Warszawie o Partnerstwie Wschodnim

Dziś (12 kwietnia) w Warszawie odbędzie się spotkanie szefów dyplomacji państw m.in. Grupy Wyszehradzkiej i Partnerstwa Wschodniego na temat przyszłości Partnerstwa Wschodniego i unijnej polityki wschodniej. Szefów wszystkich delegacji przyjmie ponadto prezydent Andrzej Duda.

Drzwi do UE powinny pozostawać otwarte

„Jest w polskim interesie ‒ ale w moim przekonaniu nie tylko w polskim ‒ jest także w interesie całej Europy, przede wszystkim Unii Europejskiej, aby drzwi Unii pozostawały otwarte, aby Unia Europejska pokazywała, że jest aktywna i otwarta na przyjęcie w przyszłości nowych członków” – powiedział Andrzej Duda w swoim wystąpieniu po polsko-gruzińskich rozmowach. Na wspólnej konferencji prasowej obu prezydentów powtórzył także, że brak perspektyw na rozszerzenie oznaczałby początek końca UE. „Jeżeli przyjęto by założenie, że Unia Europejska się zmniejsza poprzez wystąpienie Wielkiej Brytanii i nie ma perspektywy na przyjęcie do Unii nowych państw, to dla mnie oznacza to początek końca Unii Europejskiej” – powtórzył swoja tezę polski prezydent. „I nie oszukujmy się: wystąpienie Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej jest dla Unii ogromnym osłabieniem” – dodał podkreślając, że brexit jest jednym z bardzo poważnych kryzysów, którym Unia musi stawić czoła.

W ocenie polskiego prezydenta „drzwi Unii Europejskiej muszą pozostawać cały czas otwarte”, a „choćby kraje właśnie Partnerstwa Wschodniego muszą mieć tę perspektywę przystąpienia w przyszłości do Unii Europejskiej, co cała Unia powinna w bardzo wyraźny sposób im gwarantować, mówiąc, że pozostanie Unią Europejską wolnych narodów i równych państw”.

„Dziewiątka bukaresztańska” w przyszłym roku w Warszawie?

Andrzej Duda poinformował, że chciałby, by przed brukselskim szczytem Sojuszu w lipcu przyszłego roku, w Warszawie odbyło się spotkanie tzw. dziewiątki bukaresztańskiej, czyli państw wschodniej flanki NATO. „Chcemy, żeby tam właśnie rozmawiać o tym, jakie powinny być postanowienia szczytu NATO w Brukseli i jakie powinny być decyzje, jeśli chodzi o rozwój NATO na wschodniej flance – podkreślił Andrzej Duda.

Zamrożone konflikty

Prezydenci poruszyli także kwestię zamrożonych konfliktów na obszarze Gruzji. „Jest to kolejny kraj szeroko rozumianej strefy poradzieckiej, na którego terytorium znajdują się obszary zamrożonych konfliktów, które destabilizują cały region Europy Wschodniej” – powiedział szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski w przeddzień wizyty szefa gruzińskiego państwa w Warszawie.

MTK zbada wojnę gruzińsko-rosyjską

Prokurator Międzynarodowego Trybunału Karnego Fatou Bensouda (Gambia) poinformowała wczoraj (13 października), że poprosi sędziów MTK o zgodę na rozpoczęcie śledztwa ws. 5-dniowej wojny gruzińsko-rosyjskiej w 2008 r. Bezpośrednią przyczyną tej prośby mają być problemy z gruzińskim śledztwem.MTKMiędzynarodowy Trybunał Karny w Hadze …

Podkreślił, że Polska jako zwolennik rządów prawa międzynarodowego w relacjach między państwami jest „rzecznikiem uregulowania wszelkich zamrożonych konfliktów zgodnie z zasadą integralności terytorialnej państw”. „Polska będzie konsekwentnie opowiadała się za terytorialną integralnością Gruzji, Mołdawii czy Ukrainy” – zapowiedział szef gabinetu prezydenta.

Duda i Margwelaszwili rozmawiali ponadto o współpracy gospodarczej. Gruzja staje się bowiem największym partnerem handlowym Polski na Kaukazie. ”Jest pole do szukania nowych możliwości” – powiedział Krzysztof Szczerski zapowiadając wizytę gruzińskiego prezydenta. „Kontakty polityczne mają pokazać, że otwieramy się znowu na intensywną współpracę z Gruzją, także gospodarczą” – dodał.

Intensyfikacja polsko-gruzińskich kontaktów

Środowe spotkanie obu prezydentów było to już trzecim spotkaniem w ostatnim półroczu. W maju polska para prezydencka złożyła oficjalną wizytę w Gruzji, a we wrześniu Duda i Margwelaszwili spotkali się na Forum Ekonomicznym w Krynicy.

O przyszłości Europy na XXVII Forum Ekonomicznym PODSUMOWANIE

Rekordowa liczba zarejestrowanych uczestników i akredytowanych dziennikarzy, ponad 200 debat tematycznych i wydarzeń specjalnych, udział głów państw, najwyższych przedstawicieli rządów i parlamentów, prezesów największych spółek, samorządowców, ekspertów oraz reprezentantów świata nauki. W Krynicy-Zdroju od 5 do 7 września 2017 roku …

W ocenie ministra Szczerskiego częste kontakty pokazują, że Polska powróciła do utrzymywania bliskich relacji z krajami Kaukazu. „To był świadomy wybór pana prezydenta, by zintensyfikować te relacje, by przywrócić je do poziomu z czasów prezydentury śp. Lecha Kaczyńskiego” – powiedział.

Kancelaria Prezydenta RP przypomniała ponadto na Twitterze, że Polska i Gruzja obchodzą w tym roku 25. rocznicę wznowienia stosunków dyplomatycznych, a w przyszłym będą świętować 100. lecie odzyskania niepodległości.

Angielska wersja językowa informacji KPRP po rozmowach Duda-Margwelaszwili TUTAJ