Gruzja z silnym wsparciem UE i nowymi umowami wartymi miliony euro

Premier Gruzji Mamuka Bachtadze i Przewodniczący Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker [Twitter @EU_Commission]

Przedstawiciele UE i Gruzji potwierdzili w Brukseli, że chcą dalej zacieśniać stosunki polityczne i gospodarcze.„Unia Europejska wierzy w przyszłość Gruzji i będzie stanowczo bronić jej integralności terytorialnej” – powiedział szef Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker.

 

Unijni komisarze z Jean-Claude’em Junckerem na czele spotkali się w Brukseli z członkami gruzińskiego rządu, w tym z premierem Mamuką Bachtadze. Dyskusje dotyczyły stosunków gospodarczych i politycznych między Brukselą a Tbilisi. Komisja Europejska i rząd Gruzji wysłały po spotkaniu silny sygnał, że chcą dalej zacieśniać współpracę.

„Gruzja jest dumnym krajem, zbudowanym na odwadze i ambicjach swoich obywateli. Zaangażowanie Gruzji w zacieśnienie relacji z Unią Europejską pokazuje, że nasze stosunki należy traktować priorytetowo. Im bardziej Gruzja będzie się reformować, tym więcej będziemy ją wspierać. Unia Europejska wierzy w przyszłość Gruzji i będzie stanowczo bronić jej integralności terytorialnej” – powiedział Juncker po spotkaniu z gruzińską delegacją.

Komisja Europejska popiera tranzyt azerbejdżańskiego gazu do Bułgarii

Komisja Europejska popiera plan budowy interkonektora Grecja-Bułgaria (IGB). W celu realizacji IGB przewidziano inwestycję w wysokości 240 milionów euro. Interkonektor zostanie podłączony do gazociągu transadriatyckiego (TAP), który pozwoli Bułgarii uzyskać dostęp do gazu z azerbejdżańskiego złoża Shah Deniz.
 

Wstępna pojemność IGB wynosi …

W tym kontekście wymienił okupowane regiony Osetii Południowej i Abchazji. Juncker wskazał, że od 2014 r. UE wsparła Gruzję pomocą finansową wartości 590 mln euro. „Mamy nadzieję na odblokowanie w najbliższej przyszłości dalszych mikropłatności o wartości 45 mln euro”– dodał przewodniczący Komisji Europejskiej.

Nowe umowy UE – Gruzja

Premier Gruzji podziękował UE za wsparcie. „To silny sygnał wsparcia i gotowości do zacieśniania stosunków z Gruzją. Gruzini chcą być częścią europejskiej rodziny”– wskazał premier Bachtadze.

Przypomniał, że Abchazja i Osetia Płd. to regiony oderwane od Gruzji. „Kraj rozwija się mimo rosyjskich prowokacji, które nasilają się z dnia na dzień. Dochodzi do łamania praw człowieka, w tym morderstw, tortur i porwań. Siły okupacyjne kontynuują budowę ogrodzeń i innych sztucznych przeszkód wzdłuż linii rozgraniczających terytoria okupowane, co pogarsza sytuację humanitarną – wskazał. Dlatego tak ważne jest – jak mówił – wsparcie polityczne UE dla Gruzji.

Przedstawiciele UE i Gruzji przy okazji rozmów zawarli dwa porozumienia dotyczące wsparcia dla kraju z Kaukazu Południowego. Unijny komisarz ds. rozszerzenia Johannes Hahn i gruziński minister spraw zagranicznych Dawid Zalkaliani podpisali umowę finansową o wartości 49 milionów euro na wsparcie rozwoju gospodarczego i biznesowego w Gruzji. Zgodnie z nią Bruksela i Tbilisi będą współpracować w celu opracowania lepszego otoczenia prawnego dla biznesu, modernizacji usług finansowych.

Druga umowa to porozumienie finansowe o wartości prawie 48 milionów euro, które ma być wsparciem dla gruzińskiego rynku pracy. „Unia Europejska pomogła 37 tys. gruzińskich firm w otrzymaniu pożyczek od 2009 r. i ponad 90 tys. osobom uzyskać dostęp do bezpłatnych usług prawnych. To tylko kilka przykładów pozytywnego wpływu, jaki nasze partnerstwo wywiera na życie ludzi” – wskazał unijny komisarz.

Stopniowa integracja Gruzji z UE

Gruzja w czerwcu 2014 r. podpisała umowę stowarzyszeniową z UE. Zwolennicy akcesji podkreślają, że kraj jest członkiem Rady Europy, Światowej Organizacji Handlu, ONZ i reprezentuje  proeuropejski kierunek polityczny. Dążenie Gruzji do integracji z Unią Europejską wspiera m.in. Polska. Przeciwnicy akcesji wskazują na konflikt w Abchazji i Osetii Południowej oraz słabą gospodarkę, która mogłaby nie wytrzymać konkurencji na rynku europejskim.

PE docenia postępy Gruzji na drodze do integracji z UE

Gruziński premier Mamuka Bakhtadze podziękował eurodeputowanym za pozytywną ocenę kroków podjętych przez jego rząd w celu wdrożenia umowy o stowarzyszeniu między UE a Gruzją.
 
Premier Gruzji powiedział, że poparcie narodu gruzińskiego jest bodźcem dla rządu do kontynuacji reform w kraju.

Wybory prezydenckie …

W grudniu 2015 r. roku Komisja Europejska oceniła w raporcie na temat wdrażania przez Gruzję planu działań na rzecz liberalizacji wizowej, że kraj ten wywiązał się z wymogów zniesienia wiz przez UE. Te kryteria to m.in. wprowadzenie paszportów biometrycznych, poprawa ochrony granic, walka z korupcją, zorganizowaną przestępczością i terroryzmem, a także współpraca policyjna z UE. W 2016 r. KE zaleciła zniesienie obowiązku wizowego.

W lutym 2017 r. ministrowie państw UE zatwierdzili decyzję o zniesieniu wiz dla Gruzinów. Dzięki temu obywatele Gruzji, którzy mają paszporty biometryczne, mogą wjechać bez wizy do Unii na okres do 90 dni w ciągu pół roku w celach biznesowych, turystycznych lub rodzinnych.

Po nielegalnych wyborach w Donbasie bez zmian

Prezydent Macron i kanclerz Merkel wspólnie uznali głosowanie w Donbasie za bezprawne. W tzw. Donieckiej Republice Ludowej liderem niedzielnych (11 listopada) wyborów okazał się dotychczasowy przywódca Denis Puszylin, a w Ługańskiej – pełniący analogiczną funkcję Leonid Pasicznyk.