Gruzińskie Marzenie wygrywa wybory

government.gov.ge

Zakończyła się druga tura wyborów parlamentarnych w Gruzji. Niekwestionowane zwycięstwo odniosła rządząca partia Gruzińskie Marzenie – Demokratyczna Gruzja, zdobywając ponad trzy czwarte miejsc w parlamencie – wynika z informacji podanych dziś (31 października) przez Centralną Komisję Wyborczą.

Druga tura wyborów miała wyłonić 50 ze 150 deputowanych. Jak podała dziś Centralna Komisja Wyborcza, 48 miejsc zdobyło Gruzińskie Marzenie – Demokratyczna Gruzja (GM-DG). Partia wygrała również w pierwszej turze, która odbyła się 8 października, zdobywając wtedy 67 ze 100 mandatów. Zdobyte łącznie 115 miejsc w parlamencie zapewnia partii większość wystarczającą do samodzielnego rządzenia, a nawet do zmiany konstytucji.

Partia rządząca bierze wszystko

Spektakularne zwycięstwo GM-DM ugruntowuje i tak mocną pozycję tej rządzącej od czterech lat partii. Jest też sromotną porażką dla największej partii opozycyjnej, czyli Zjednoczonego Ruchu Narodowego (ZRN) i jej założyciela, byłego prezydenta Micheila Saakaszwilego, który od 2015 r. jest obywatelem Ukrainy. ZRN wprowadzi tym razem do parlamentu 27 deputowanych. Prorosyjski Sojusz Patriotów Gruzji zdobył sześć miejsc, a ostatnie dwa mandaty należą do kandydatów niezależnych.

Gruzińskie Marzenie, założone przez biznesmena i miliardera Bidzinę Iwaniszwiliego, to ugrupowanie prozachodnie, aczkolwiek opowiada się za bliższymi kontaktami z Rosją, podczas gdy ZRN to partia zdecydowanie prozachodnia. Także sama Gruzja rozdarta jest pomiędzy Wschodem a Zachodem – uzależniona od dostaw gazu z jednej strony i aspirująca do członkostwa w UE i NATO z drugiej.

>> Czytaj więcej o prozachodnim kursie Gruzji

Część opozycji zarzuca partii rządzącej oszustwa wyborcze na masową skalę. Zwycięska partia stanowczo zaprzecza jednak tym doniesieniom. „Wybory przebiegły w spokojnej atmosferze, a wyborcy mogli swobodnie wyrazić swoje poglądy” – przekazała podczas konferencji prasowej Centralna Komisja Wyborcza.

Gruziński system wyborczy

Gruziński parlament, w którego skład wchodzi 150 deputowanych wybierany jest co cztery lata. Pierwsza tura odbywa się zgodnie z mieszanym systemem wyborczym: 77 miejsc wyłanianych jest z list partyjnych zgodnie z systemem proporcjonalnym, zaś 73 w okręgach jednomandatowych – zgodnie z systemem większościowym. (ms / kz)