Grecja uznaje lidera opozycji za tymczasowego prezydenta Wenezueli

Juan Guaido, źródło: Wikipedia, fot. Alexcocopro (CC BY-SA 4.0)

Zwrot w greckiej polityce wobec Wenezueli. Nowy centroprawicowy rząd w Atenach oficjalnie uznał przywódcę wenezuelskiej opozycji Juana Guaido za prawowitego tymczasowego prezydenta. Dotąd Grecja za prawowitą głowę wenezuelskiego państwa uważała Nicolasa Maduro. Miała więc odwrotne stanowisko niż większość państw UE.

 

O nowym podejściu do sytuacji w Wenezueli poinformowało w komunikacie greckie Ministerstwo Spraw Zagranicznych. „Podjęliśmy decyzję o uznaniu przewodniczącego wybranego w sposób demokratyczny Zgromadzenia Narodowego Juana Guaido za tymczasowego prezydenta Wenezueli, aby mógł on rozpisać wolne, uczciwe i demokratyczne wybory prezydenckie w swoim kraju” – głosi stanowisko MSZ Grecji.

Nowy premier Grecji

W wyniku wyborów z 7 lipca, doszło w Grecji do zmiany władzy. Wybory zdecydowanie wygrała centroprawicowa Nowa Demokracja (ND), która po 5 latach powróciła do władzy. Dzięki znakomitemu wynikowi wyborczemu – 31,5 proc. głosów – oraz dodatkowej premii za zwycięstwo w wysokości 50 mandatów ND objęło władzę samodzielnie. Nowym premierem został lider tego ugrupowania Kyriakos Mitsotakis.

Dotąd Ateny, w których rządziła lewicowa koalicja Syriza, stały na stanowisku, że prawowitym prezydentem wciąż jest Nicolas Maduro, którego na swojego następce namaścił rządzący autorytarnie Hugo Chavez. Gdy w Zgromadzeniu Narodowym większość uzyskała opozycja, Maduro rozwiązał je, co wywołało wielkie protesty, wzmożone pogarszającą się sytuacją gospodarczą w kraju.

Grecja: Centroprawica wygrywa wybory parlamentarne

W przedterminowych wyborach parlamentarnych w Grecji zwyciężyła centroprawicowa partia Nowa Demokracja. Ugrupowanie to rządziło krajem do 2015 r. Do władzy wróciła w mocnym stylu. Po raz pierwszy od 10 lat uda się w Grecji bowiem sformować rząd jednopartyjny.
 

Według wstępnych wyników …

Dwuwładza w Wenezueli

Od stycznia w Wenezueli w praktyce panuje dwuwładza. Przewodzący opozycji przewodniczący Zgromadzenia Narodowego Juan Guaido został przez parlament wyznaczony na tymczasowego prezydenta, który ma przeprowadzić nowe wybory. Ale Maduro pozostaje przy władzy i wciąż popierają go policja oraz wojsko. Ubiegłoroczne wybory prezydenckie w Wenezueli, które wygrał Maduro, uznawane są przez wiele krajów na świecie za niespełniające demokratycznych standardów.

Sytuacja gospodarcza Wenezueli jest zaś fatalna. Wraz ze spadkiem cen ropy naftowej (głównego źródła dochodów budżetowych) załamały się finanse państwa, które miało dotąd mocno rozbudowany system programów społecznych. Wenezuelska waluta – boliwar – praktycznie straciła na wartości, a Międzynarodowy Fundusz Walutowy szacuje wysokość inflacji na… 10 mln proc. rocznie. ONZ zaś ocenia, że aż 7 mln Wenezuelczyków (czyli co czwarty mieszkaniec kraju) potrzebuje pomocy humanitarnej.

Grecja: skład nowego rządu

Zaledwie dzień po wyborczym zwycięstwie Kyriakos Mitsotakis zaprezentował wczoraj wieczorem skład swojego gabinetu. Rząd centroprawicowej Nowej Demokracji ma skupić się na ożywieniu greckiej gospodarki.
 

 

Nowy grecki premier ogłosił w poniedziałek wieczorem skład swojego rządu – pierwszego od 2009 r. z większością absolutną …

Kto uznaje Guaido, a kto Maduro?

Od stycznia ponad 50 państw na świecie uznało już Guaido za prawowitego tymczasowego prezydenta Wenezueli. Zrobiły to m.in. USA, Kanada, Australia, Argentyna, Brazylia, Paragwaj, Chile, Kolumbia, Peru, Panama, Gwatemala, Kostaryka, Ekwador czy Gruzja oraz wiele państw członkowskich UE: Niemcy, Francja, Wielka Brytania, Hiszpania, Szwecja, Dania, Austria, Portugalia, Holandia i Polska, a także Parlament Europejski. Teraz dołączą do tego grona państw Grecja.

Unia Europejska nie wydała jednak dotąd swojego oficjalnego stanowiska w sprawie sytuacji w Wenezueli. Powodem jest właśnie brak jednomyślności wśród państw członkowskich. Regularnie jednak wzywa obie strony do rozpoczęcia rokowań i wypracowania rozwiązania dla kryzysu politycznego. Bruksela wprowadziła też embargo na sprzedaż Wenezueli broni oraz środków mogących służyć represjom, a także zamroziła aktywa i zakazała wjazdu 18 przedstawicielom wenezuelskich władz wiernych Maduro, które zaangażowane są w tłumienie opozycyjnych protestów (dochodziło wówczas nawet do użycia broni palnej) oraz represje wobec opozycji lub w duszenie wolności słowa.

O poparciu dla Maduro zapewniły natomiast Rosja, Chiny, Boliwia, Nikaragua, Kuba, Iran i Turcja.

UE przeciwko interwencji militarnej w Wenezueli

Rzeczniczka prasowa szefowej unijnej dyplomacji Federici Mogherini Maja Kocijanic zaprezentowała dziś stanowisko Unii Europejskiej w sprawie rozwoju sytuacji w Wenezueli. UE opowiedziała się przeciwko interwencji militarnej.
 

„Z naszego punktu widzenia jest oczywiste, że potrzebujemy pokojowego politycznego i demokratycznego rozwiązania kryzysu w …