Trump i Biden po pierwszej debacie prezydenckiej. Zmarł emir Kuwejtu / Europa i świat w skrócie.

Prezydent Donald Trump fot. Gage Skidmore [flickr]

Prezydent Donald Trump fot. Gage Skidmore [flickr]

Chaotyczna debata prezydencka przed listopadowymi wyborami w USA. Nie żyje rządzący od 2006 r. emir Kuwejtu. Europa i świat w skrócie.

W środę Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 1552 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem w Polsce i 30 zgonach. W ciągu minionej doby najwięcej przypadków na świecie odnotowano jak dotąd w Indiach – 80,5 tys., w USA – 33 tys., w Hiszpanii – 10 tys., a w Rosji i we Francji po 8 tys.

Na świecie liczba wykrytych od początku pandemii zakażeń wynosi ponad 33 mln, zmarło ponad 1 mln osób, ale wyzdrowiało już ponad 25 mln.

 

 

 • Białoruś: Białoruski bloger i aktywista Siarhej Cichanouski, który przebywał od czterech miesięcy w areszcie, spędzi tam kolejne dwa miesiące, poinformowali w środę (30 września) jego współpracownicy. Cichanouski to maż byłej kandydatki w wyborach prezydenckich Swiatłany Cichanouskiej.
 • Angela Merkel potwierdziła spotkanie z szefową białoruskiej opozycji Swiatlaną Cichanouską. Na posiedzeniu Bundestagu podkreśliła, że Niemcy nie uznają rezultatów wyborów prezydenckich z 9 sierpnia. Zapowiedziała również konieczność omówienia z partnerami unijnymi odpowiedzi na otrucie Aleksieja Nawalnego.
 • USA: Pierwsza telewizyjna debata prezydencka Donalda Trumpa i Joe Bidena odbyła się w Cleveland w stanie Ohio. Dyskusja pomiędzy ubiegającym się o reelekcję prezydentem Trumpem i demokratycznym kandydatem do Białego Domu Joe Bidenem zdominowana była  przez wyzwiska i personalne ataki. Kandydaci nieustająco przerywali sobie, spierając się na tematy związane z reakcją rządu na pandemię, kwestiami rasowymi, czy zmianami w Sądzie Najwyższym. Portal The Hill ocenia, że starcie polityków było „okrutne i brzydkie”, a George Stephanopoulos ze stacji ABC News podkreślił, że była to „najgorsza debata”, jaką widział w życiu. Przed kandydatami prawdopodobnie jeszcze dwie debaty przed wyborami, które odbędą się 3 listopada.
 • Kuwejt: Emir jednego z najbogatszych krajów Zatoki Perskiej – Kuwejtu – zmarł w wieku 91 lat. Szejk Sabah al-Ahmad al-Jaber al-Sabah był jednym z najstarszych i najbardziej doświadczonych przywódców w Zatoce Perskiej. Niewielkim i bogatym Kuwejtem władał od 2006 roku, ale wcześniej był też premierem, a przez 5 dekad prowadził politykę zagraniczną swojego kraju.
 • Jose Manuel Barroso, były przewodniczący Komisji Europejskiej, został wybrany na przewodniczącego Globalnego Sojuszu na rzecz Szczepionek i Szczepień (GAVI), międzynarodowej organizacji założonej w 2000 r. z inicjatywy Fundacji Billa i Melindy Gatesów. Działa ona na rzecz dystrybucji szczepionek i prowadzenia szczepień głównie w krajach rozwijających się.
 • Największe od lat napięcia między Armenią a Azerbejdżanem: W niedzielę (27 września) od rana dochodzi do poważnych starć między dwoma krajami w spornym regionie Górskiego Karabachu. Ostrzał kilku wsi w regionie miała rozpocząć strona azerska, ale obie strony oskarżają się o prowokacje, a Armenia już zapowiedziała, że jej odpowiedź będzie proporcjonalna do działań Azerów. Po stronie Azerbejdżanu stanął już prezydent Turcji Recep Tayyip Erdoğan i zapowiedział wszelką możliwą pomoc. Z kolei Armenia oraz przywództwo republiki Górskiego Karabachu (nieuznawanej międzynarodowo) ogłosiły stan wojenny i powszechną mobilizację. Jest to najpoważniejsza eskalacja trwającego od ponad 30 lat konfliktu związanego z podziałem terytoriów między państwa kaukaskie, które powstały na zgliszczach Związku Radzieckiego.
 • Z niepokojem obserwuję rozwój sytuacji w Górskim Karabachu; jedyna rozsądna droga przed Armenią i Azerbejdżanem to zawieszenie broni, deeskalacja i negocjacje”, napisał polski minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau w reakcji na napięcia w Górskich Karabachu.
 • USA: Większość Amerykanów (56 proc.) uważa, że nowego sędziego Sądu Najwyższego powinien wskazać prezydent USA po wyborach 3 listopada – a nie Donald Trump przed zakończeniem kadencji, tak jak się to stało teraz (za tym rozwiązaniem jest 41 proc.). Jednocześnie 60 proc. Amerykanów uznało, że aborcja powinna być legalna, a 33 proc. nielegalna lub głównie nielegalna – wynika z badania New York Times i Siena College.
 • Polska: W poniedziałek (28.09) odbędzie się spotkanie kierownictwa PiS w sprawie harmonogramu zmian w rządzie. Rekonstrukcja zapowiedziana jest na przełom września i października. Według szefa klubu PiS Ryszarda Terleckiego, Jarosław Kaczyński miałby wejść do rządu jako wicepremier.
 • Wielka Brytania zmaga się nie tylko z dużym wzrostem zachorowań ale i protestami przeciwko nowym restrykcjom w Londynie. Kilka tysięcy przeciwników obostrzeń związanych z koronawirusem zgromadziło się w sobotę (26.09) na ulicach Londynu. Doszło do przepychanek po interwencji londyńskiej policji. 16 osób zostało aresztowanych, 9 policjantów jest rannych. Tymczasem premier Boris Johnson na sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ wzywa kraje do walki ze „wspólnym wrogiem”, proponując stworzenie globalnego systemu ostrzegania o wybuchach chorób. Co więcej, zadeklarował przekazanie 500 milionów funtów na zakup szczepionki dla najbiedniejszych krajów świata, gdy tylko zostanie ona wynaleziona.
 • Niemcy: Frank-Walter Steinmeier jako pierwszy prezydent Niemiec wziął udział w obchodach 40. rocznicy zamachu na Oktoberfest w Monachium. Steinmeier podkreślił, że Niemcy nie mogą  „więcej przymykać oczu” i udawać, że tego nie widzą, dodając że „prawicowy ekstremizm ma głębokie korzenie” w społeczeństwie niemieckim. Eksplozja bomby w 1980 r. na terenie festiwalu skutkowała śmiercią 13 osób, w tym zamachowca.
 • Polska: Jarosław Kaczyński, Zbigniew Ziobro i Jarosław Gowin podpisali nową umowę koalicyjną Zjednoczonej Prawicy, której celem ma być unormowanie relacji wewnątrz koalicji. Szczegóły nie są jeszcze znane. Jarosław Kaczyński uznał „że dzisiejszy dzień dobrze zapisze się w naszej historii”. Natomiast Jarosław Gowin poinformował, że doszło do „wspólnych ustaleń dotyczących nowego programu na trzy lata”.
 • UE: Na początku października ma zostać opublikowany raport o stanie praworządności w UE. Wiceszefowa KE Viera Jourova powiedziała w rozmowie z tygodnikiem „Der Spiegel”, że wyniki kontroli są „alarmujące”, szczególnie w dziedzinie mediów. Jourova zapewniła, że chociaż przygotowywany raport dotyczy wszystkich krajów Unii Europejskiej, to „reflektor pozostaje skierowany na Węgry i Polskę”. „Nasz raport nie zastępuje toczących się postępowań dot. praworządności przeciwko Polsce i Węgrom, które w skrajnym przypadku mogą prowadzić do pozbawienia prawa głosu w Radzie UE, ani też licznych postępowań przed Trybunałem Sprawiedliwości UE o naruszenie traktatów. To, że po raz pierwszy porównujemy praworządność we wszystkich krajach UE, pomaga nam w sporze z Węgrami i Polską”, wyjaśniła wiceszefowa KE.
 • Węgry: Unia Europejska powinna wycofać się z sankcji przeciwko Rosji, oświadczył w piątek (25 września) premier Węgier Viktor Orban, opowiadając się za wznowieniem handlu z Moskwą. Mówił o tym w wywiadzie dla agencji Reutera. „Jeśli chodzi o nasze nakładanie sankcji na Rosję, nie jest to rozsądna polityka. Powinniśmy być bardzo, bardzo twardzi w sferze militarnej wobec Rosji, ale bardzo chętni do współpracy w handlu. A jesteśmy bardzo słabi w sferze militarnej i bardzo twardzi w handlu”, powiedział Orban.
 • Tymczasem węgierska sieć telekomunikacyjna i instytuty finansowe zostały zaatakowane z serwerów w Rosji, Chinach i Wietnamie. Koncern Magyar Telekom poinformował w sobotę, że w czwartek (24 września) doszło do ataku hakerskiego. Atak był podzielony na wiele etapów. Niektóre instytucje finansowe musiały z tego powodu zrobić przerwę w dostawie usług. Zakłócenia odnotowano także w sieci Magyar Telekom, co było zauważalne w niektórych częściach Budapesztu. Chodziło o tak zwany atak DDoS, podczas którego hakerzy usiłowali obciążyć atakowane systemy wielką ilością danych, co w rezultacie spowodowało ich paraliż. Ilość tych danych była dziesięciokrotnie wyższa niż zwykle przy tego typu atakach.
 • USA: Donald Trump wybrał konserwatywną sędzię Amy Coney Barrett na miejsce Ruth Bader Ginsburg w Sądzie Najwyższym. Prezydent USA oficjalnie potwierdził nazwisko wybranej przez siebie sędzi, znanej z tradycjonalizmu religijnego w sobotę o 17:00 (godzina 23:00 czasu polskiego). Więcej o Amy Coney Barrett TUTAJ
 • Liban: Mustafa Adib, były ambasador Libanu w Niemczech, zrezygnował z misji utworzenia rządu. Zadanie to zostało mu powierzone 31 sierpnia, jednak przez niemal miesiąc nie zdołał osiągnąć porozumienia z poszczególnymi frakcjami. Liban przeżywa ogromny kryzys społeczno-gospodarczy po dymisji poprzedniego rządu w następstwie tragicznego wybuchu saletry amonowej w bejruckim porcie, która uszkodziła dużą część miasta. Pomoc dla Libanu w zaprowadzeniu porządku instytucjonalnego zapowiedziała Francja. Mimo że rezygnacja Adiba krzyżuje szyki francuskim planom zapanowania nad sytuacją, Paryż planuje nadal angażować się w pomoc Libanowi.
 • Węgry: Premier Viktor Orbán jednoznacznie odrzucił w piątek (25 września) projekt unijnego projektu migracyjnego. Szef węgierskiego rządu skrytykował zapis mówiący o tym, że w przypadku, gdy państwom członkowskim nie uda się w ciągu 8 miesięcy doprowadzić do wyjazdu nielegalnych imigrantów, w przypadku których została podjęta decyzja o deportacji, będą musiały przyjąć przybyszów u siebie. „To nic innego jak relokacja, tylko pod inną nazwą, a my zawsze sprzeciwiamy się relokacji”, podkreślił Orbán. Zaznaczył jednak, że jest jeszcze za wcześnie, by deklarować się w sprawie ewentualnego weta Węgier, tym bardziej, że wiele spośród założeń projektu ocenia jako bardzo dobre.
 • Niemcy: Minister gospodarki Peter Altmeier z CDU broni projektu Nord Stream 2. W opublikowanej w piątek (25 września) rozmowie z dziennikiem „Handelsblatt” minister zarzuca przeciwnikom gazociągu niekonsekwencję, przekonując, że gaz pozyskany dzięki Nord Stream 2 będzie służył nie tylko Niemcom, ale też innym krajom UE. Jak wyjaśnił, „ilość gazu, którą Europa będzie musiała importować, będzie rosnąć”, co wiąże się z koniecznością poszukiwania nowych źródeł jego sprowadzania. Zastrzegł jednocześnie, że Niemcy nie mogą uzależniać swojej energetyki od Moskwy i stąd plany budowania w kraju terminali LNG i dalsze inwestycje w odnawialne źródła energii.
 • Białoruś: Studenci z Białorusi, którzy uczą się w innych krajach, będą musieli nostryfikować dyplom, by podjąć pracę w kraju. Taką decyzję ogłosił w piątek (25 września) Alaksandr Łukaszenka. Nieuznawany przez Zachód prezydent kraju poinformował, że białoruscy studenci będą musieli przejść procedurę uznawania ważności stopni naukowych, tytułów zawodowych oraz innych dyplomów i świadectw uzyskanych w innych krajach, w tym w Polsce. Według informacji PAP w 2019 r. w Polsce studiowało ok. 7 tys. Białorusinów.
 • USA: Donald Trump zapowiada uznanie Ku Klux Klanu oraz Antify za organizacje terrorystyczne. Na przedwyborczym wiecu w Atlancie urzędujący prezydent ujawnił szczegóły tzw. „platynowego planu”, w którym kreśli swoją politykę wobec Afroamerykanów w przypadku wyborczego zwycięstwa 3 listopada. Jest to odpowiedź na zdecydowanie większe poparcie tej grupy dla kontrkandydata Trumpa, Joe Bidena. Oprócz kwestii ideologicznych plan Trumpa opiera się głównie na obietnicach gospodarczych. Kandydat Republikanów zapowiada m.in. obniżki podatków dla przedsiębiorstw należących do mniejszości rasowych oraz stworzenie w drugiej kadencji 3 mln nowych miejsc pracy dla czarnoskórych osób.
 • Ukraina: Prezydent Wołodymyr Zełenski zapowiedział w sobotę (26 sierpnia) śledztwo w sprawie katastrofy lotniczej, która miała miejsce dzień wcześniej. Według agencji Reutera katastrofie zginęło 26 z 27 osób znajdujących się na pokładzie Antonowa An-26 – 7 członków załogi i 20 studentów Narodowego Uniwersytetu Sił Powietrznych. Tylko jednemu studentowi udało się przeżyć. „W dniu wczorajszym w wyniku okropnej tragedii (…) Ukraina straciła 26 synów tej ziemi”, napisał Zełenski na Facebooku, dodając, że oczekuje wyjaśnienia przyczyn katastrofy w wyniku „obiektywnego i bezstronnego” śledztwa. Prezydent ogłosił także niedzielę (27 września) dniem żałoby narodowej na Ukrainie.
 • Pani PiS? „Podjęłam decyzję o opuszczeniu Porozumienia; pozostaję w klubie PiS i będę wspierać Zjednoczoną Prawicę, poinformowała wicepremier Jadwiga Emilewicz. Przyznała, że w ciągu ostatnich miesięcy „znalazła się z szefem Porozumienia Jarosławem Gowinem po przeciwnych stronach sporu”. „W bardzo poważnych kryzysach ostatnich miesięcy, które istotnie zagroziły trwaniu Zjednoczonej Prawicy, znaleźliśmy się z szefem Porozumienia Jarosławem Gowinem po przeciwnych stronach sporu. Nie jest to kwestia przypadku, ale zasadniczych różnic w rozumieniu politycznych celów i metod”, przekonuje Emilewicz. „Będę posłanką bezpartyjną w klubie PiS – poinformowała. – Z mojej perspektywy najważniejsze jest to, żeby projekty, nad którymi pracujemy, były realizowane bez zatrzymania”, powiedziała Emilewicz. Wicepremier Emilewicz była jedyną przedstawicielką Porozumienia, która poparła w sejmowym głosowaniu tzw. „piątkę Kaczyńskiego” dla zwierząt. Pozostali politycy ugrupowania wstrzymali się od głosu.
 • Paryż: 7 osób jest w areszcie policyjnym po wczorajszym ataku nożownika w pobliżu dawnej siedziby redakcji satyrycznego magazynu „Charlie Hebdo” w Paryżu niedaleko miejsca, gdzie w 2015 r. zamachowcy zabili członków redakcji magazynu. Dwie osoby doznały poważnych obrażeń. Trzy tygodnie temu rozpoczął się proces 14 osób powiązanych z poprzednim atakiem. W piątek (25 września) przed sądem miały zeznawać wdowy po zamachowcach z 2015 r. W ataku terrorystycznym na dziennikarzy magazynu – który opublikował serię karykatur proroka Mahometa – 7 stycznia 2015 r. zginęło 12 osób.
 • Japonia potwierdziła – przed wirtualnym Walnym Zgromadzeniem ONZ – swoją gotowość do zorganizowania Igrzysk Olimpijskich w 2021 roku „jako dowód na zwycięstwo ludzkości nad pandemią koronawirusa”.
 • Polska: Międzyzwiązkowy Komitet Protestacyjno-Strajkowy i delegacja rządowa podpisały porozumienie ws. transformacji górnictwa, poinformował w piątek Dominik Kolorz, szef śląsko-dąbrowskiej „Solidarności”. Górnicy dołowi będą mieli gwarancję zatrudnienia w kopalni aż do emerytury – takie uzgodnienie m.in. zawarto. Z porozumienia wynika, że ostatnia kopalnia węgla kamiennego w Polsce ma zakończyć działalność w 2049 r. Załącznikiem do ramowego porozumienia, którego treści dotąd oficjalnie nie opublikowano, jest harmonogram wygaszania poszczególnych kopalń. Jako pierwsza – w przyszłym roku – miałaby kończyć działalność katowicka kopalnia Wujek, która ma być wcześniej połączona z kopalnią Murcki-Staszic. W 2049 wygaszone mają zostać – jako ostatnie w Polsce – dwie kopalnie rybnickie: Chwałowice i Jankowice.
 • Katastrofa lotnicza na Ukrainie: Do katastrofy lotniczej doszło pod miastem Czuhujiw w obwodzie charkowskim na Ukrainie. Zginęły 22 osoby, a dwie zostały ciężko ranne – podała ukraińska państwowa służba ds. sytuacji nadzwyczajnych. Na pokładzie samolotu, który rozbił się w piątek (25 września) w obwodzie charkowskim na Ukrainie, byli studenci Charkowskiego Narodowego Uniwersytetu Sił Powietrznych Ukrainy. Agencja Interfax-Ukraina informuje, że był to lot szkoleniowy.
 • Papież Franciszek wezwał światowych przywódców do wykorzystania nadzwyczajnej sytuacji związanej z COVID-19 jako okazji do zmiany: niesprawiedliwości światowej gospodarki oraz „perwersyjnej logiki” doktryny odstraszania nuklearnego. W nagranym w piątek przemówieniu wideo na Zgromadzeniu Ogólnym ONZ papież podkreślił, że świat stoi przed bezprecedensowymi wyzwaniami wynikającymi z pandemii koronawirusa, która „obnażyła naszą ludzką kruchość i zakwestionowała nasze systemy gospodarcze, zdrowotne i społeczne”.
 • Polska: W piątek (25 września) parlamentarzyści Koalicji Obywatelskiej wybrali nowego przewodniczącego klubu. Został nim poseł Cezary Tomczyk. Zastąpił na tym stanowisku Borysa Budkę, który był jednocześnie – i pozostał – przewodniczącym Platformy Obywatelskiej.
 • Kilkanaście krajów zadeklarowało już, że nie uznaje Aleksandra Łukaszenki za legalnie wybranego i zaprzysiężonego białoruskiego prezydenta. Wśród tych państw są wszyscy sąsiedzi Białorusi z wyjątkiem Rosji, czyli Litwa, Łotwa, Estonia, Polska i Ukraina. Podobne stanowisko zajmują m.in. Niemcy, Wielka Brytania, Słowacja, Czechy, Dania, Stany Zjednoczone i Kanada.
 • Autonomia Palestyńska: Rywalizujące ze sobą palestyńskie ugrupowania Hamas i Fatah porozumiały się co do organizacji pierwszych od 14 lat wyborów na terytoriach palestyńskich. O osiągnięciu porozumienia powiadomili agencje przedstawiciele obydwu ruchów, którzy rozmawiali w Stambule w Turcji. Do porozumienia między Fatahem a Hamasem doszło w obliczu uznawania przez kolejne państwa arabskie izraelskiej państwowości, co Palestyńczycy uznali za zdradę ich sprawy. Więcej przeczytacie o tym TUTAJ.
 • Przewodnicząca Komisji Europejskiej zapowiedziała ścisłą współpracę z krajami Grupy Wyszehradzkiej w najważniejszych kwestiach, w tym na temat migracji. Ursula von der Leyen spotkała się dziś w Brukseli z premierami Polski, Czech i Węgier. Szef rządu Słowacji nie mógł przylecieć, więc reprezentował go Mateusz Morawiecki w związku z przewodnictwem Polski w V4. Szerzej na ten temat piszemy TUTAJ.
 • ONZ: „Nasz świat nie może sobie pozwolić na przyszłość, w której dwie największe gospodarki świata poróżniają Ziemię”, powiedział sekretarz generalny Antonio Guterres, inaugurując debatę generalną Zgromadzenia Ogólnego Narodów Zjednoczonych w Nowym Jorku. Trzeba zrobić wszystko, by uniknąć dalszej eskalacji. Doprowadziłoby to bowiem do technologicznej i gospodarczej przepaści, która mogłaby się rozrosnąć do przepaści militarnej. Gutteres ostrzegł przed zimną wojną między USA i Chinami.
 • Chiny nie czerwone a zielone? Rząd Chin ogłosił zwiększenie ambicji klimatycznych, przyspieszenie działań na rzecz klimatu w perspektywie 2030 r. oraz osiągnięcie neutralności klimatycznej do 2060 r. Informacje o planach Chin dotyczących klimatu sekretarz generalny Komunistycznej Partii Chin Xi Jinping złożył na zgromadzeniu ogólnym ONZ. Obecnie Chiny są największym światowym producentem gazów cieplarnianych – odpowiadają za około 28 proc. globalnej emisji.
 • USA: Marka Uncle Ben’s zapowiedziała w czerwcu zmiany wizerunkowe. Teraz firma zaprezentowała efekty swoich działań, przedstawiając nową nazwę i logo. To odpowiedź na ogólnoświatową dyskusję na temat rasizmu, która rozbrzmiała po zabójstwie George’a Floyda w USA oraz serii protestów pod szyldem „Black Lives Matter”. Słynna marka kończy swoją działalność pod nawą „Uncle Ben’s”. Od teraz to „Ben’s Original”. Z opakowań produktu zniknie również wizerunek czarnoskórego mężczyzny. Modyfikacja znaków identyfikacyjnych ma na celu odcięcie się od jakichkolwiek podejrzeń o popieranie dyskryminacji na tle rasowym. Nowe opakowania mają trafić na sklepowe półki w 2021 roku.
 • Polska: Gdyby wybory parlamentarne odbyły się w niedzielę (27 września), zwyciężyłoby w nich PiS zdobywając 36,3 proc. głosów. Solidarna Polska cieszy się poparciem 3,5 proc., wynika z badania Indicator, opublikowanego na stronie „Rzeczpospolitej”. Według sondażu oprócz PiS w parlamencie znalazłyby się Koalicja Obywatelska (25,9 proc.), Konfederacja (8 proc.) i Lewica (7,5 proc.). Pod 5 proc. progiem wyborczym znalazły się w sondażu: PSL (4,3 proc.), Solidarna Polska (3,5 proc.) i Porozumienie (1,7 proc.). W zestawieniu brakuje ruchów „Polska 2050” Szymona Hołowni i „Nowa Solidarność” Rafała Trzaskowskiego, które nie były ujęte w pytaniu.
 • Wyspy polskie: Wyspa Estyjska to propozycja nazwy wyspy na Zalewie Wiślanym, która powstanie po budowie kanału żeglugowego przez Mierzeję Wiślaną. Dwie sztuczne wyspy na Zalewie Szczecińskim mają nosić nazwy: Brysna oraz Śmięcka. Wyniki głosowania na nazwy wysp podał we wtorek (22 września) resort gospodarki morskiej. Wyspa Estyjska zaczerpnęła nazwę od dawnej średniowiecznej nazwy Zalewu Wiślanego. Z kolei zwycięska nazwa dla północnej wyspy na Zalewie Szczecińskim – Brysna – pochodzi od połączenia nazw „bryza” oraz „sny”.
 • UE: Komisja Europejska zaproponowała nowy tzw. pakt migracyjny, w którym zrezygnowała z obowiązkowego przyjmowania uchodźców, ale stawia na obowiązkową solidarność. Bruksela proponuje unijnym krajom wybór – albo relokacja odpowiedniej liczby uchodźców, albo ich deportacja. To oznacza, że państwa, które nie chcą przyjmować migrantów, będą odpowiedzialne za przeprowadzenie kosztownej procedury odsyłania do krajów pochodzenia osób, którym nie należy się międzynarodowa ochrona. Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen oczekuje akceptacji nowych pomysłów. „Europa musi odejść od tymczasowych rozwiązań, musi ustanowić przewidywalny i rozsądny system dotyczący migracji. Jestem przekonana, że propozycja Komisji Europejskiej jest dobrą podstawą. Ten pakiet odzwierciedla sprawiedliwą i rozsądną równowagę między odpowiedzialnością a solidarnością między krajami członkowskimi. To jest pragmatyczne i realistyczne podejście”, powiedziała szefowa KE.
 • Białoruska milicja użyła w środę (23 września) armatek wodnych, by rozproszyć protestujących w Mińsku. W stolicy Białorusi zebrali się ludzie niezadowoleni z niezapowiedzianej inauguracji prezydenta Aleksandra Łukaszenki. Doszło do niej przed południem w całkowitej tajemnicy. Jak podkreślają białoruscy komentatorzy, Łukaszenka zapewne obawiał się właśnie dużych protestów. Do stłumienia tych popołudniowych użyto dużej siły. Wielu manifestantów ciężko pobito. Doszło tego do przynajmniej kilkudziesięciu zatrzymań. Więcej o sekretnej inauguracji szóstej kadencji Łukaszenki piszemy TUTAJ.
 • Aleksiej Nawalny na razie nie wróci do Rosji – podało radio Echo Moskwy. Rozgłośnia powołała się na informacje przekazane przez współpracowników lidera rosyjskiej opozycji. Niemieccy lekarze wypisali już Nawalnego z berlińskiej kliniki Charite, ale wciąż uczestniczy on w rehabilitacji. Rzeczniczka polityka – Kira Jarmysz powiedziała dziennikarzom, że Nawalny pozostanie w Niemczech do pełnego zakończenia leczenia.
 • Dwudniowy, unijny szczyt, który miał się rozpocząć w czwartek (24 września) w Brukseli został przełożony o tydzień. Tak zdecydował szef Rady Europejskiej. Charles Michel miał bowiem kontakt z osobą zakażoną koronawirusem i został objęty kwarantanną. Nowa data dwudniowego szczytu to 1 i 2 października.
 • Turcja i Grecja podejmą rozmowy w sprawie sporu terytorialnego na morzach Egejskim i Śródziemnym – zapewnia prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan. Turecki prezydent zapowiedział negocjacje podczas wideorozmowy z niemiecką kanclerz Angelą Merkel i przewodniczącym Rady Europejskiej Charles’em Michelem. Gotowość do rozmów wyraził również grecki minister spraw zagranicznych.
 • UE wciąż nie zatwierdziła sankcji wobec przedstawicieli władz Białorusi odpowiedzialnych za brutalne rozpędzanie opozycyjnych powyborczych manifestacji oraz za fałszerstwa wyborcze. Dziś o szybką decyzję w tej sprawie apelowała w Brukseli liderka białoruskiej opozycji Swiatłana Cichanouska. O sankcjach rozmawiali 21 września ministrowie spraw zagranicznych państw członkowskich UE, ale nie doszli do porozumienia. Decyzję blokuje m.in. Cypr, który domaga się także sankcji wobec Turcji za wiercenia podmorskie w cypryjskiej wyłącznej strefie ekonomicznej na Morzu Śródziemnym. Sprawa sankcji wobec władz Białorusi powróci więc w czwartek i piątek (24-25 września) podczas szczytu UE w Brukseli.

Chile: Ile znaczy mit zwycięstwa socjalisty Allende w dobie pandemii?

Trzylecie rządów Salvadora Allende i zwycięstwo popierającej go koalicji Frontu Jedności Ludowej (UP) stało się mitem i do dziś budzi ogromne emocje w Chile.

Kolumbia: Indianie obalili pomnik konkwistadora. Dyskusja o kolonializmie przenosi się do Ameryki Południowej

W położonym na południowym-zachodzie Kolumbii mieście Popayán Indianie z plemienia Misak obalili pomnik założyciela miasta – hiszpańskiego konkwistadora Sebastiána de Belalcázara. Był to protest przeciw dawnej przemocy Europejczyków wobec tubylczej ludności.

Wszystko co ważne w Europie i na świecie na EURACTIV.pl

Zapraszamy także do czytania codziennego przeglądu informacji z europejskich stolic – The Capitals – aby być na bieżąco z najważniejszymi wydarzeniami w Unii Europejskiej.