Giełdowe napięcia między Szwajcarią a Unią Europejską

Frank szwajcarski, źródło: Pixabay, fot. moritz320

Frank szwajcarski, źródło: Pixabay, fot. moritz320

Konflikt między Unią Europejską a Szwajcarią wchodzi w nową fazę. Po impasie w negocjacjach dotyczących podpisania umowy ramowej, obie strony zmieniły taktykę. Od dziś wchodzą przepisy utrudniające dostęp do rynków giełdowych. Bruksela i Berno mają nadzieję, że w ten sposób przekonają się wzajemnie do swoich argumentów.

 

 

Od dziś obowiązuje zakaz Komisji Europejskiej wobec Szwajcarów, dotyczący nieprzedłużenia dostępu do unijnego rynku finansowego (wygasał z końcem ubiegłego miesiąca). Helweci nie pozostali dłużni i również z początkiem lipca zakazali giełdom w UE handlowania szwajcarskimi akcjami.

Juncker nie wyklucza rozmów ze Szwajcarią w sprawie umowy ramowej

Przewodniczący Komisji Europejskiej zapowiedział gotowość do przedyskutowania ze Szwajcarią „szczegółów” na temat wynegocjowanego porozumienia między Brukselą a Bernem. Wykluczył jednak renegocjacje warunków partnerstwa, a rozmowy powinny się odbyć w najbliższych dniach. Inaczej szwajcarskie instytucje finansowe stracą dostęp do rynków finansowych …

Unia ostrzega

Komisarz ds. Polityki Sąsiedztwa i negocjacji akcesyjnych Johannes Hahn miał napisać do szefa KE Jean-Claude Junckera, że Szwajcarzy potrzebują „ostrzeżenia”, aby przyspieszyć proces negocjacyjny, ponieważ KE „nie powinna już więcej dłużej akceptować przeciągania przez Szwajcarów rozmów”.

Stąd zastosowanie sygnału ostrzegawczego w postaci zamknięcia rynku finansowego i nieuznawania równoważności giełd pomimo – jak podkreślają – w Zurychu (mieście największej szwajcarskiej giełdy) o zastosowaniu kroku politycznego, nieuzasadnionego merytorycznie. Bruksela postanowiła więc zmiękczyć stanowiska Berna, jednak decyzja Rady Federalnej komplikuje nieco sprawę.

Szwajcaria: Czarne chmury nad umową z UE

Jest więcej niż prawdopodobne, że w przyszłym miesiącu – wbrew oczekiwaniom – nie dojdzie do zawarcia umowy ramowej Unii Europejskiej ze Szwajcarią. Przyczyną brak zgody głównych sił politycznych Konfederacji.
 

Rada Związkowa (odpowiednik rządu) ma związane ręce z powodu nacisku opozycji, głównie …

Komplikacje polityczne

Jednak o ile eksperci bankowi nie przewidują dramatycznych konsekwencji „kłótni”, o tyle znajduje ona odbicie na poziomie politycznym. Zgromadzenie Federalne planuje zamrozić pomoc finansową w wysokości 1,3 mld euro dla państw Europy Wschodniej. Pojawiają się i inne radykalniejsze pomysły, które nie znajdują wprawdzie – póki co – uznania.

Helweci uważają, że z powodu brexitu UE przyjęła sztywną postawę w negocjacjach na temat umowy ramowej – dokumentu, mającego określić wspólne relacje między obiema stronami, definiowanej obecnie przez ponad 120 porozumień dwustronnych. W istocie Bruksela wyznaczyła nieprzekraczalny – jej zdaniem – termin 30 czerwca na dopięcie ostatnich szczegółów pomimo sygnałów płynących z Berna, o potrzebie posiadania większej ilości czasu na dopracowanie szczegółów, w tym tych, mocno naruszających szwajcarską suwerenność, jak napływ obywateli UE do Konfederacji czy przyznawania im dostępu do szwajcarskiego systemu świadczeń socjalnych.

Szwajcarskie „nie” dla Unii Europejskiej

Do piątku Rada Związkowa Szwajcarii była zobligowana do udzielenia odpowiedzi w sprawie ratyfikacji porozumienia z Unią Europejską. Zamiast konkretnej odpowiedzi zdecydowano się wysłać pismo do Brukseli, prosząc o uszczegółowienie trzech wrażliwych punktów.
 

Rada Federalna zapowiedziała podczas piątkowej konferencji prasowej wysłanie listu …

Perspektywy

Wątpliwe, by obu stronom zależało na eskalacji konfliktu. Większe możliwości leżą po stronie Brukseli, która mogłaby wprowadzać dalsze utrudnienia, np. w eksporcie i handlu czy wycofać wykluczyć szwajcarskich naukowców ze wspólnych unijnych projektów. Unia ma silne karty, ponieważ odpowiada za równowartość 60 proc. wolumenu handlu zagranicznego Szwajcarii. Przed Helwetami trudna decyzja: czy w imię korzyści finansowych i zbliżenia współpracy zgodzić się na propozycje Brukseli. Decyzja raczej nie powinna zapaść latem.

Brexit: Wielka Brytania i Szwajcaria podpisały traktat handlowy

Wielka Brytania i Szwajcaria podpisały umowę, która po brexicie zapewni niezakłóconą kontynuację wartej ponad 30 miliardów funtów wymiany handlowej między oboma państwmi.
 

Podpisanie umowy jest jednym z niewielu konkretnych posunięć zrealizowanych przez Londyn, które mają zapewnić trwałość stosunków handlowych z poszczególnymi państwami tuż …