Gibraltar zwolnił tankowiec z irańską ropą

Tankowiec, źródło: Pexels, fot. Alex Bobrov

Mimo protestów ze strony USA władze Gibraltaru zwolniły tankowiec „Grace 1”, który ma w swoich zbiornikach ropę naftową z Iranu. Statek został w lipcu zatrzymany przez brytyjskie wojsko pod zarzutem łamania unijnych sankcji. Miał bowiem płynąć ze swoim ładunkiem do Syrii. Nie wiadomo, kiedy „Grace 1” opuści port w Gibraltarze.

 

Tankowiec z irańską ropą został zatrzymany 4 lipca. Według władz zarówno Gibraltaru, jak i Wielkiej Brytanii, zmierzał do rafinerii w syryjskim porcie Banias. Tamtejszy zakład przetwórstwa ropy naftowej jest objęty sankcjami Unii Europejskiej.

USA prosiły o dalsze aresztowanie tankowca

Wraz z końcem bieżącego tygodnia kończyła się też ważność decyzji o zatrzymaniu pływającego pod banderą Panamy tankowca. Sąd w Gibraltarze mógł tę decyzję przedłużyć lub zwolnić statek. O wypuszczenie statku apelowały władze Iranu, które twierdziły, że „Grace 1” został zatrzymany bezprawnie. Irański minister spraw zagranicznych Mohammad Dżawad Zarif nazywał nawet tę sytuację „piractwem morskim”.

W czwartek (15 sierpnia) rano władze Gibraltaru poinformowały, że o dalsze aresztowanie tankowca poprosiły USA. Amerykański Departament Sprawiedliwości ma bowiem badać możliwość postawienia załodze „Grace 1” kolejnych zarzutów. Nie ujawniono jednak o jakie zarzuty chodzi. O ich utajnienie wnioskowali Amerykanie.

Ale Gibraltar ostatecznie postanowił zwolnić tankowiec. Strona irańska przedstawiła bowiem pisemne zapewnienia, że ropa naftowa ze zbiorników „Grace 1” nie trafi do objętej sankcjami Syrii. Teheran od początku przekonywał, że ładunek płynie gdzie indziej, ale nie chciał ujawnić gdzie, zasłaniając się „tajemnicą biznesową”.

„W świetle gwarancji, jakie otrzymaliśmy, nie ma już jakichkolwiek sensownych powodów, by kontynuować legalne zatrzymanie „Grace 1″ w ramach przestrzegania sankcji UE wobec Syrii” – powiedział szef gibraltarskiego rządu Fabian Picardo. Nie wiadomo jednak, kiedy tankowiec z irańską ropą ostatecznie opuści port w Gibraltarze.

UE krytykuje amerykańskie sankcje na szefa dyplomacji Iranu

USA nałożyły sankcje na ministra spraw zagranicznych Iranu Mohammada Dżawada Zarifa. Restrykcje dotyczą zamrożenia jego aktywów oraz zakazują prowadzenia z nim jakichkolwiek transakcji. Unia Europejska wyraziła w związku z tym „ubolewanie”.
 

Źródła w Białym Domu przekazały agencjom informacyjnym, że Mohammad Dżawad …

Iran zwolni teraz brytyjski tankowiec?

Teheran z zadowoleniem przyjął decyzję o zwolnieniu „Grace 1”. „Amerykanie w ostatnim momencie starali się desperacko zablokować zwolnienie naszego tankowca, ale spotkała ich ciężka porażka” – mówił irański ambasador w Londynie Hamid Baeidineżad.

Iran przetrzymuje obecnie zatrzymany 19 lipca w Cieśninie Ormuz brytyjski tankowiec „Sten Impero”. Oficjalnym powodem zatrzymania jest rzekome doprowadzenie przez załogę tankowca do kolizji z irańskim kutrem rybackim, a potem zignorowanie tego faktu. Londyn twierdzi zaś, że to nieprawda, a „Stena Impero” znajdował się na wodach terytorialnych Omanu.

Choć Teheran zapewnia, że zatrzymanie brytyjskiego tankowca nie ma związku z aresztowaniem „Grace 1”, to jednak dla obserwatorów jest jasne, że oba te zdarzenia są ze sobą ściśle powiązane. Zarówno Wielka Brytania, jak i Teheran twierdzą, że nie będą zwalniać obu statków na zasadzie wzajemności, ale obserwatorzy są przekonani, że w najbliższym czasie również „Stena Impero” może w związku z rozwojem sytuacji opuścić irański port w Bandar Abbas, gdzie jest obecnie przetrzymywany.

Wielka Brytania wyklucza wymianę tankowców z Iranem

Brytyjskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych poinformowało, że nie będzie się starać o to, aby dokonań ze stroną irańską wymiany zatrzymanych sobie nawzajem tankowców. Brytyjczycy u wybrzeży Gibraltaru przechwycili statek wiozący irańską ropę do Syrii 4 lipca. 19 lipca irańska Gwardia Strażników …