W tym tygodniu serbski regulator rynku energetycznego wydał ostateczne zezwolenie na budowę nowego gazociągu tranzytowego do transportu rosyjskiego gazu z Bułgarii na Węgry – poinformował w czwartek serbski minister górnictwa i energetyki Aleksandr Antić.

– Zgodnie z naszymi planami budowa ma się rozpocząć w kwietniu – powiedział serbski minister cytowany przez agencję Interfax.

Francja wspiera "europejską drogę Serbii"

Francuska minister spraw zagranicznych złożyła oficjalną wizytę w Belgradzie, podczas której m.in. potwierdziła dalsze wsparcie Francji w drodze Serbii do UE. Dodała jednak, że obecnie nie ma możliwości „akcesji do UE na satysfakcjonujących warunkach.”
 

Nathalie Loiseau, francuska minister ds. europejskich, spotkała …

Rura Gazpromu

Za inwestycję odpowiadać będzie serbska spółka Gastrans. Jej jedynym akcjonariuszem jest firma South Stream Serbia AG zarejestrowana w Szwajcarii. Kapitał akcyjny tej firmy wniesiony przez spółkę Gazpromu odpowiedzialną za gazociągi w Krasnodarze w Rosji oraz serbską firmę gazowniczą Srbijagas wynosi teraz 48 mln franków.

W połowie stycznia podczas wizyty w Belgradzie prezydent Rosji Władimir Putin zadeklarował, że w budowę tranzytowego gazociągu przez Serbię Rosja może zainwestować 1,4 mld dol. Prawdopodobnie chodzi o kredyty na sfinansowanie budowy gazociągu.

Serbia: Przygotowania do wizyty prezydenta Rosji

Wizyta prezydenta Rosji Władimira Putina jest planowana z wyprzedzeniem nie tylko przez serbskie władze, ale wiele organizacji pozarządowych działających w Belgradzie.
 

17 stycznia do Belgradu przyjeżdża z wizytą prezydent Rosji Władimir Putin. Po raz kolejny władze serbskie i prorządowe organizacje przygotowują …

Gazprom rusza z bałkańskiej flanki

Gazociąg przez Serbię będzie stanowić lądową odnogę budowanego już przez Gazprom podmorskiego gazociągu Turkish Stream. Ten gazociąg przez Morze Czarne składa się z dwóch nitek o przepustowości po prawie 16 mld m sześc. rocznie. Pierwszą nitką popłynie gaz z Rosji do Turcji. Druga ma transportować surowiec przeznaczony dla państw Europy Południowej i Środkowej.

W zeszłym tygodniu w Bułgarii wznowiono przetarg na wybór firmy, która wybuduje lądową odnogę Turkish Streamu od granicy z europejską częścią Turcji do granicy z Serbią. Trwają też prace nad przygotowaniem budowy przedłużenia lądowej odnogi Turkish Streamu przez Węgry od granicy z Serbią do Słowacji.

Dzięki tej inwestycji Gazprom będzie mógł zrezygnować z tranzytu przez Ukrainę gazu dla odbiorców w Turcji i na Bałkanach. Jednocześnie Turkish Stream wraz systemami bałtyckich gazociągów Nord Stream z Rosji do Niemiec ma zapewnić utrwalenie monopolu Gazpromu w Europie Środkowej.

Serbia: Wizyta Putina w Belgradzie

Prezydent Rosji Władimir Putin już po raz kolejny odwiedził Belgrad. Podobnie jak przy okazji wcześniejszych wizyt, mógł liczyć na przyjacielskie powitanie ze stron władz i obywateli Serbii.
 
Regularne wizyty
17 stycznia prezydent Rosji Władimir Putin przyjechał na jednodniową wizytę do Belgradu. Został powitany …

Serbska namiętność do Rosji

W styczniu po rozmowach w Belgradzie z Putinem prezydent Serbii Aleksandr Vucić zapewniał, że jego kraj zrobił wszystko dla budowy tranzytowego gazociągu Gazpromu.

„Chcemy otrzymywać najbardziej korzystny cenowo i najlepszej jakości gaz, a takim jest gaz z Rosji” – stwierdził wtedy Vucić.

Serbia jest mocno uzależniona od Rosji. Serbską sieć kolejową modernizują rosyjskie koleje RŻD, wykorzystując w tym celu 800 mln dol. państwowego kredytu Rosji dla Serbii.

Kontrolny pakiet w serbskim koncernie naftowym NIS, największym na Bałkanach, ma Gazprom Nieft – naftowe ramię rosyjskiego koncernu gazowego. Rosyjska kompania naftowa Łukoil ma w Serbii sieć 115 stacji benzynowych.

W piątek bank Gazprombank kontrolowany przez rosyjski koncern gazowy zapowiedział, że przyzna 180 mln euro na budowę opalanej gazem elektrociepłowni w serbskim mieście Panczewo. W spółce budującej elektrownię 51 proc. udziałów ma Gazprom Energoholding, energetyczna spółka Gazpromu. Reszta udziałów w serbskiej elektrowni należy do kontrolowanego przez Gazprom koncernu naftowego NIS.

Moskwa rozmawia też z Belgradem o stworzeniu strefy wolnego handlu.