Francja wspiera „europejską drogę Serbii”

Flaga Francji i Serbii (źródło: Wikipedia)

Francuska minister spraw zagranicznych złożyła oficjalną wizytę w Belgradzie, podczas której m.in. potwierdziła dalsze wsparcie Francji w drodze Serbii do UE. Dodała jednak, że obecnie nie ma możliwości „akcesji do UE na satysfakcjonujących warunkach.”

 

Nathalie Loiseau, francuska minister ds. europejskich, spotkała się w Belgradzie z prezydentem Serbii Aleksandrem Vucziciem, ministrem spraw zagranicznych Ivicą Dacziciem oraz minister ds. integracji europejskiej Jadranką Joksimović. Wizyta Loiseau to element przygotowań do przyjazdu prezydenta Francji Emmanuela Macrona do Serbii w lipcu 2019 r.

Przed przyjazdem minister przedstawiła stanowisko Francji dotyczące przyjęcia nowych członków do UE. „Obecny stan Unii Europejskiej nie pozwala na nową akcesję na satysfakcjonujących warunkach – zarówno dla samej UE, jak i dla nowych państw, które do niej przystąpią” – powiedziała Loiseau. Dodała, że Francja aktywnie wspiera europejską drogę nie tylko dla Serbii, ale i dla całego regionu Bałkanów Zachodnich.

Francuskie wsparcie

Podczas wizyty Nathalie Loiseau podkreśliła, że Francja docenia reformy Aleksandra Vuczicia, które przyczyniły się do większej stabilności w regionie.

Loiseau dodała, że Serbia wiele osiągnęła, w szczególności w zakresie reform gospodarczych i wraz z Czarnogórą jest w gronie krajów, które poczyniły największe postępy na drodze do UE.

Potwierdziła, że Paryż zawsze będzie popierał dialog między Belgradem a Prisztiną. Minister negatywnie odniosła się do ceł wprowadzonych przez Prisztinę na serbskie i bośniackie towary. Przypomniała stanowisko UE o konieczności podejmowania dalszych działań w zakresie poszanowania rządów prawa w regionie, które są podstawą europejskich wartości i dalszego kontynuowania reform. Zwróciła uwagę, że stabilność regionu jest bardzo ważna, ponieważ stanowi podstawę postępu, rozwoju i współpracy.

Francuska minister i minister ds. integracji europejskiej Jadranką Joksimović podpisały  natomiast „Porozumienie o strategicznym partnerstwie i współpracy między Francją a Serbią”, dotyczące wzmacniania wsparcia dla rozwoju gospodarczego i społecznego Serbii dzięki działaniu Francuskiej Agencji Rozwoju (Agence Française de Développement).

Umowa ta odnosi się do wcześniejszego zobowiązania Francji o zaangażowaniu francuskich firm w duże projekty związane z modernizacją lotniska w Belgradzie oraz budową metra w serbskiej stolicy. Francji zależy na wzmocnieniu współpracy z Serbią w dziedzinie bezpieczeństwa, szczególnie zaś w zakresie walki z terroryzmem i przestępczością zorganizowaną.

Serbia jest krajem kandydującym do UE od marca 2012 r. Negocjacje akcesyjne rozpoczęły się w styczniu 2014 r. Od tego czasu otwarto 12 z 35 rozdziałów akcesyjnych.

Przewodniczący KE: Jest miejsce w UE dla krajów Bałkanów Zachodnich

Przewodniczący Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker odwiedził państwa Bałkanów Zachodnich: Albanię, Bośnie i Hercegowinę, Czarnogórę, Kosowo, Macedonię i Serbię. Wszystko to tuż przed szczytem UE z liderami regionu w Sofii.
 
Pierwszym krajem, który odwiedził Jean-Claude Juncker w podróży po krajach Bałkanów Zachodnich była …