Francja o akcesji Ukrainy do UE: Potrzebny „pozytywny sygnał”

francja-wybory-macron-melenchon-lewica-prawica-rosja-putin-ukraina

Na zdjęciu Clément Beaune, francuski sekretarz stanu ds. europejskich. / Foto via [European Union]

Francja jest zdania, że Ukrainie trzeba dać „pozytywny sygnał” w sprawie szans na członkostwo w UE. Unia „musi być otwarta na kandydaturę Ukrainy”, uważa minister ds. europejskich.

 

 

Clément Beaune stwierdził wczoraj na antenie radia France Inter, że Europa musi „najszybciej jak to możliwe dać pozytywny sygnał” Ukrainie w sprawie perspektyw jej członkostwa w UE, nawet jeśli „rozpoczęcie procesu akcesyjnego trochę potrwa”.

Przewodniczący Rady Najwyższej Ukrainy w PE: Zasługujemy na status kandydata do UE

Przewodniczący Rady Najwyższej Ukrainy, czyli ukraińskiego parlamentu, Rusłan Stefanczuk wezwał w Strasburgu Parlament Europejski do poparcia złożonego przez jego kraj wniosku o członkostwo w Unii Europejskiej.

 

Rusłan Stefanczuk jest jednym z gości trwającej w Strasburgu sesji plenarnej Parlamentu Europejskiego. Podczas dzisiejszych …

Ukrainę trzeba przyjąć do UE „na dobrych warunkach”

Według niego „najważniejsze jest, by położyć kres wojnie, odbudować Ukrainę i potem przyjąć ją (do UE – red.) na dobrych warunkach, zarówno dla Ukrainy, jak i dla Unii”.

Podczas wizyty w Kijowie przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen zapewniła, że UE „chce wspierać Ukrainę na jej europejskiej ścieżce”. Zastrzegła jednak, że aby Ukraina mogła wstąpić do Unii, będzie musiała wprowadzić szereg reform.

O przyznaniu bądź nieprzyznaniu Ukrainie statusu kandydata do UE zadecyduje pod koniec miesiąca Rada Europejska, opierając się na opinii Komisji Europejskiej, która zostanie wydana w tym tygodniu.

Wybory parlamentarne we Francji: Remis koalicji Macrona i Mélenchona

We wczorajszym głosowaniu koalicja lewicy Nupes i koalicja Razem cieszą się niemal takim samym poparciem wyborców.

Pałac Elizejski nie potwierdza doniesień o wizycie Macrona w Kijowie

Tymczasem Emmanuel Macron udał się z wizytą Rumunii i Mołdawii. Prezydent odwiedził wczoraj francuskie oddziały stacjonujące w Rumunii w ramach Wzmocnionej Wysuniętej Obecności NATO (NATO Enhanced Forward Presence). Dziś ma natomiast jechać do Mołdawii.

Media donoszą ostatnio, jakoby Macron wybierał się jutro wraz z kanclerzem Niemiec Olafem Scholzem i premierem Włoch Mario Draghim do Kijowa. Pałac Elizejski nie potwierdza tej informacji, podając jedynie, że prezydent „odwiedzi Ukrainę w swoim czasie” i że „analizowane są różne rozwiązania”.