Francja: Sprawca ataku na jarmarku świątecznym zastrzelony przez policję

Francuscy policjanci, źródło: Flickr, fot. Kristoffer Trolle

Francuscy policjanci, źródło: Flickr, fot. Kristoffer Trolle

Francuskie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych potwierdziło, że wczoraj (13 grudnia) wieczorem patrol policyjny zastrzelił w Strasburgu domniemanego sprawcę wtorkowego zamachu na tamtejszym jarmarku bożnonarodzeniowym.

 

Wizerunek podejrzanego o przeprowadzenie ataku 29-letniego Chérifa Chekatta media publikowały od środowego poranka. Mężczyzna był już wcześniej znany policji, odsiedział we Francji i Niemczech kilka wyroków za pospolite przestępstwa. W więzieniu uległ islamskiej radykalizacji. Znajdował się więc na tzw. liście S, na której są nazwiska osób podejrzanych o związki z terrorystami.

Próba zatrzymania zakończona strzelaniną

Chekatta wczoraj wieczorem zauważyła na ulicy w dzielnicy Neudorf jedna z mieszkanek Strasburga. To właśnie tam urwał się ślad za zamachowcem. Po tym jak otworzył ogień na jarmarku i zabił 3 osoby, a 13 ranił, dwukrotnie wdał się w strzelaninę z wojskowymi patrolami, a na koniec sterroryzował kierowców taksówki i kazał się zawieść właśnie do Neudorf, gdzie mieszkał. To taksówkarz był najważniejszym dla policji świadkiem. Z jego zeznań było wiadomo, że Chekatt był ranny w ramię.

Napastnika tropiło w Strasburgu i okolicach ponad 700 funkcjonariuszy. Próby dokonania jego zatrzymania dokonał specjalny trzyosobowy oddział. Chekatt otworzył jednak nagle ogień do policjantów. Ci również odpowiedzieli strzałami. Chekatt zginął na miejscu. Informacje te potwierdził minister spraw wewnętrznych Christophe Castaner. Dodał, że do całego zajścia doszło na pograniczu dwóch dzielnic Strasburga – Neudorf i Meinau.

Strasburg: Atak na świątecznym jarmarku

Przynajmniej 3 osoby nie żyją, a 13 jest rannych po tym jak napastnik otworzył ogień do osób przebywających na tradycyjnym świątecznym jarmarku w Strasburgu w północno-wschodniej Francji. Trwa obława na zamachowca. Zamknięto m.in. budynek Parlamentu Europejskiego.
 
Do zdarzenia doszło wczoraj (11 …

Państwo Islamskie przyznaje się do ataku

Prokurator Paryża Remy Heitz potwierdził, że to właśnie Chekatt był sprawcą wtorkowego ataku. Zidentyfikowano go dzięki nagraniom z monitoringu ulicznego. Widać go na nich jak idzie z bronią w kierunku katedry, obok której odbywa się tradycyjny jarmark świąteczny. Na innym filmie widać go jak strzela do przechodniów. To właśnie paryska prokuratura prowadzi we Francji śledztwa związane z aktami terroru.

„Podziękowania dla wszystkich zaangażowanych służb, w szczególności dla policji, żandarmerii i wojska. Jesteśmy całkowicie zaangażowani w zwalczanie terroryzmu” – napisał prezydent Emmanuel Macron na Twitterze.

Odpowiedzialność za przeprowadzenie zamachu wzięło na siebie Państwo Islamskie (IS). Komunikat w tej sprawie wydała powiązana z tą organizacją agencja prasowa Amaq. „Bojownik przeprowadził operację w Strasburgu w odpowiedzi na apel przywódców Państwa Islamskiego, by uderzać w obywateli państw zaangażowanych po stronie międzynarodowej koalicji w walce z IS w Iraku oraz w Syrii” – głosi komunikat.

Polak wśród rannych

13 rannych w zamachu osób przebywa w szpitalach w Strasburgu. 6 osób znajduje się w bardzo ciężkim stanie i walczy o życie. Wśród najciężej rannych znajduje się pracujący w Parlamencie Europejskim 36-letni Polak. Ranny jest także relacjonujący obrady PE włoski dziennikarz.

Część rannych ma rany postrzałowe, trzy osoby mają także rany od noża. Usiłowały one powstrzymać napastnika, gdy ten na chwilę przestał strzelać.

Szef MI5: Państwo Islamskie jest wciąż zagrożeniem dla Europy

Dyrektor Generalny brytyjskiego kontrwywiadu ostrzegł, że terroryści z Państwa Islamskiego wciąż dążą do zorganizowania dużych zamachów w państwach europejskich. Dzieje się tak – jak wyjaśniał Andrew Parker – pomimo utraty przez tę organizację terytorium na Bliskim Wschodzie. Poinformował także o …