Były premier Finlandii: Będziemy członkiem NATO jeszcze przed końcem roku

Alexander Stubb, Finlandia

Były premier Finlandii Alexander Stubb / Zdjęcie: Flickr, CC BY 2.0 [European People's Party]

Finlandia jeszcze w tym roku będzie w NATO, przekonuje były premier tego kraju Alexander Stubb. Tymczasem Kanada wyraziła poparcie dla członkostwa Finlandii i Szwecji w Sojuszu.

 

 

W wywiadzie dla „Deutsche Welle” Alexander Stubb wyraził przekonanie, że obecne władze wkrótce złożą do NATO wniosek o przyjęcie w szeregi członków organizacji.

Były fiński premier i minister spraw zagranicznych i finansów zwrócił uwagę na rosnące poparcie wśród Finów dla członkostwa w NATO. „Wcześniej około 50 proc. (obywateli – red.) było za, około 20 proc. przeciwko. Teraz 62 proc. jest za, a tylko 16 proc. przeciw”, zauważył.

„Od 1995 r. (wtedy Finlandia przystąpiła do UE – red.) byłem w mniejszości, która opowiadała się za wstąpieniem do NATO. Dziś jednak fińskie społeczeństwo charakteryzuje coś, co nazwałbym «racjonalnym strachem»”, stwierdził w odpowiedzi na pytanie, czy owo rosnące poparcie ma związek z obawami, że agresja Moskwy nie zatrzyma się na Ukrainie i dosięgnie w końcu także Finlandii.

„Jeśli (Władimir – red.) Putin jest zdolny wydawać na rzeź swoich braci i siostry w Ukrainie, dlaczego coś miałoby go powstrzymywać przed dokonaniem tego samego w Finlandii? Myślę, że nie chcemy tym razem pozostać sami, jak byliśmy sami w czasie wojny zimowej przeciwko Związkowi Radzieckiemu”, powiedział, odwołując się do konfliktu radziecko-fińskiego z lat 1939-1940.

Szwecja: Najwyższe w historii poparcie społeczne dla członkostwa w NATO

Według najnowszego sondażu obecnie 57 proc. Szwedów popiera członkostwo ich kraju w NATO.

„Prawie porzuciłem nadzieję” na członkostwo Finlandii w NATO

„Kiedy w 2008 r. jako szef MSZ Finlandii brałem udział w negocjacjach pokojowych podczas ataku Rosji na Gruzję, (…) stwierdziłem wprost, że powinniśmy wznowić w Finlandii debatę o akcesji do NATO. W odpowiedzi usłyszałem wtedy wiele głosów sprzeciwu”, powiedział Stubb w wywiadzie dla Wirtualnej Polski.

„Nie sądziłem, że za mojego życia Finlandia dołączy do Sojuszu Północnoatlantyckiego. Prawie porzuciłem nadzieję. Teraz w ciągu kilku tygodni złożymy wniosek o członkostwo. I będziemy w NATO do końca roku”, stwierdził.

Dodał, że „oczywiście dobrze jest być po właściwej stronie historii”, niemniej jednak on sam „nie potrafi cieszyć się z tego, w jaki sposób ta historia zmieniła bieg”. Jego zdaniem „za przyszłe fińskie członkostwo musimy «podziękować» Władimirowi Putinowi”.

„Najważniejsze jest to, że wszyscy robimy to, co uważamy za najlepsze dla bezpieczeństwa Finlandii. A obecnie jest to wejście do NATO. I jestem bardzo szczęśliwy, że to się stanie, bo –muszę przyznać – bycie zwolennikiem akcesji bywało trudne, bywałem za to atakowany”, wyznał.

Fińska i szwedzka opozycja z wizytą w Waszyngtonie. Tematem rozmów akcesja do NATO

Przywódcy opozycyjnych partii chcieli wiedzieć, jak na członkostwo w NATO Szwecji oraz Finlandii zapatrują się amerykańscy kongresmeni.

Kanada i USA za akcesją Szwecji i Finlandii do NATO

Tymczasem poparcie dla przystąpienia do Sojuszu Północnoatlantyckiego Szwecji i Finlandii wyraził premier Kanady Justin Trudeau. „Prowadzone są rozmowy na temat Szwecji i Finlandii, które chcą wstąpić do NATO, a Kanada oczywiście bardzo to popiera”, powiedział dziennikarzom.

Tymczasem przewodniczący opozycyjnych ugrupowań z obu krajów – szef fińskiej Partii Koalicji Narodowej (NCP) Petteri Orpo i lider szwedzkiej Umiarkowanej Partii Koalicyjnej Ulf Kristersson – pojechali do USA, aby rozmawiać z senatorami o potencjalnych staraniach Finlandii i Szwecji o członkostwo w NATO.

Obaj liderzy po wizycie przekazali, że USA opowiada się za członkostwem Finlandii i Szwecji w NATO, pisze „Helsingin Sanomat”.