Finlandia: Prezydent rozmawiał z Putinem o Nawalnym. Sauli Niinisto już raz przekonał prezydenta Rosji ws. opozycjonisty

Finlandia, Rosja, Nawalny, Putin Niinisto

Fiński prezydent uważa, że rosyjskie władze doprowadzając do uwięzienia Nawalnego zastosowały "twarde środki", szczególnie, że opozycjonista "wyjechał za ich zgodą" na leczenie do Niemiec, a następnie "powrócił dobrowolnie" do Rosji. / Foto via / (CC BY-NC-ND 2.0) [UN Women]

Prezydent Finlandii Sauli Niinisto rozmawiał telefonicznie z prezydentem Rosji Władimirem Putinem o uwięzieniu opozycjonisty Aleksieja Nawalnego i konsekwencjach tej sytuacji dla stosunków UE z Rosją.

 

O rozmowie poinformowała w czwartek kancelaria fińskiego prezydenta. Rozmowa szefów państw odbyła się w godzinach porannych z inicjatywy prezydenta Finlandii. „Odbyłem długą rozmowę z prezydentem Władimirem Putinem i omówiliśmy sytuację Aleksieja Nawalnego. Nic więcej o rozmowie nie dodam”, powiedział Sauli Niinisto w trakcie czwartkowej telekonferencji z mediami.

Fiński prezydent uważa, że rosyjskie władze doprowadzając do uwięzienia Nawalnego zastosowały „twarde środki”, szczególnie, że opozycjonista „wyjechał za ich zgodą” na leczenie do Niemiec, a następnie „powrócił dobrowolnie” do Rosji.

Niinisto wyjaśnił, że odbywając rozmowę z prezydentem Rosji, nie „występował jako pośrednik między UE a Rosją, ani też na prośbę innego kraju”. Fińska prasa przypomina, że wkrótce po sierpniowej rozmowie obu prezydentów, Nawalny został przetransportowany na leczenie do Niemiec.

Niemiecki „Der Spiegel” napisał wręcz, że to prezydent Finlandii Sauli Niinistö miał osobiście przekonać Władimira Putina do wydania zgody na transport Nawalnego na leczenie do Niemiec.