Finlandia: Obce wywiady zainteresowane prezydencją w UE

źródło: PXHere/Mohamed Hassan (CC0 Public Domain)

Fińska agencja kontrwywiadowcza SUPO poinformowała w swoim raporcie, że zanotowała zwiększone zainteresowanie obcych służb specjalnych infrastrukturą krytyczną oraz dokumentami dotyczącymi prezydencji Finlandii w Unii Europejskiej.

 

SUPO (czyli tzw. Policja Ochronna) to specjalna jednostka policyjna, której zadaniem jest osłona kontrwywiadowcza instytucji państwowych, zwalczanie terroryzmu oraz utrzymanie bezpieczeństwa wewnętrznego kraju. Fińska agencja co roku publikuje raport, w którym informuje o części swoich działań.

Więcej obcych szpiegów na czas unijnej prezydencji

W tegorocznej edycji raportu zwrócono uwagę na zwiększoną aktywność obcych służb wywiadowczych w Finlandii, która najwyraźniejsza stała się w drugiej połowie bieżącego roku, czyli w okresie, w którym Helsinki przejęły przewodnictwo w codziennych pracach UE. Wiąże się to m.in. z koniecznością organizowania dużej liczby spotkań na różnych szczeblach, prowadzenia negocjacji z innymi unijnymi stolicami i przekazywania mnóstwo dokumentów dotyczących wewnętrznych spraw UE.

„W Finlandii na stałe ulokowane są dziesiątki pracowników zagranicznych służb wywiadowczych” – przyznali autorzy raportu, jednocześnie nie wskazując na żadne konkretne państwa, które miałyby prowadzić wrogą działalność operacyjną lub szpiegowską na fińskim terytorium.

Niemcy wydalają rosyjskich dyplomatów podejrzanych o udział w zabójstwie

Niemieckie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych poinformowało, że uznało dwóch pracowników ambasady Rosji w Berlinie za osoby niepożądane. Ma to związek ze śledztwem po sierpniowym zabójstwie Czeczena z gruzińskim paszportem, do którego doszło w jednym z berlińskich parków.

 

Niemieccy śledczy podejrzewają, że zabójstwo …

Infrastruktura krytyczna pod obserwacją

Wskazano przede wszystkim na zainteresowanie obcych służb obszarami związanymi z fińską infrastrukturą krytyczną (m.in. energetyczną), działaniami Finlandii w rejonie Arktyki, stosunkami Helsinek z UE i NATO czy fińskimi systemami obronnymi, zwłaszcza w rejonie Morza Bałtyckiego. Te obszary to tradycyjna sfera zainteresowania Rosji, ale analitycy SUPO nie wskazali bezpośrednio na Moskwę.

Za to zwrócili uwagę na duże zainteresowanie sprawowaniem przez Finlandię unijnej prezydencji. „Chodzi m.in. stanowiska różnych państw wobec unijnej polityki sankcji, działalności innowacyjnej czy rozwoju przemysłu wysokich technologii” – wyjaśnił dyrektor SUPO Antti Pelttari.

Dodał on także, że szczególną ochroną musi zostać objęta w Finlandii infrastruktura informatyczna. „Przejęcie takiej infrastruktury przez państwo, które aktywnie prowadzi akcje szpiegowskie lub cyberszpiegostwo, powoduje zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego, jeszcze zanim państwo szpiegujące zdecyduje się użyć siły. Z tego powodu należy z wyprzedzeniem brać pod uwagę projekty dotyczące infrastruktury krytycznej, jak inwestycje związane z siecią 5G” – podkreślił Pelttari.

Serbia potwierdza: Nagrano rosyjskiego szpiega przekupującego urzędnika

Serbski prezydent Aleksandar Vuczić potwierdził, że umieszczone w ubiegłą niedzielę (17 listopada) w internecie nagranie rzeczywiście przedstawia rosyjskiego dyplomatę wręczającego gotówkę ważnemu urzędnikowi. Zapewnił jednak, że serbsko-rosyjska przyjaźń pozostaje niewzruszona.

 

Nagranie wykonane z ukrycia nie jest najlepszej jakości, ponieważ zrobiono je …

Sieć 5G zagrożona?

Fragment raportu dotyczący cyberbezpieczeństwa nasunął fińskim dziennikarzom skojarzenia z Chinami, choć również ten kraj nie został w analizie SUPO wprost wymieniony. To jednak chiński koncern Huawei jest obecnie liderem w produkcji elementów technicznych służących do budowy infrastruktury dla sieci telekomunikacyjnej piątej generacji. USA od dawna naciskają na kraje europejskie wykluczyły chiński koncern z tego procesu, przekonując o tym, że Huawei musi w wielu kwestiach podlegać państwu chińskiemu, a zatem nie może zostać uznany za pewnego dostawcę jeśli chodzi o unikanie cyfrowego szpiegostwa.

Konkurentem Huawei jest m.in. fińska Nokia, którą Amerykanie mocno wspierają, część tego koncernu (właśnie odpowiedzialna m.in. za produkcję urządzeń innych niż telefony komórkowe i smartfony) została w 2014 r. przejęta przez Microsoft. Waszyngton chętniej jako dostawcę podzespołów dla europejskich sieci 5G widziałby właśnie Nokię lub szwedzkiego Ericssona.

Wielka Brytania: Znów wykryto ślady nowiczoka. Tą substancją truto Skripala

Śladowe ilości radzieckiego środka paralityczno-drgawkowego z grupy tzw. nowiczoków znaleziono u kolejnego z policjantów, którzy w marcu ubiegłego roku ratowali byłego rosyjskiego szpiega Siergieja Skripala, który przeszedł na stronę brytyjską. Rosjanina próbowano zabić w miasteczku Salisbury na południu Anglii.
 

Londyn oskarżył …