Finlandia: Prezydent proponuje organizację szczytu mocarstw. Potrzeba przywrócenia „ducha Helsinek”

Finlandia, mocarstwa, USA, Biden, klimat, Rosja, Arktyka , Chiny

Szczyt w 2025 r., zdaniem fińskiego prezydenta Sauliego Niinisto (na zdj.), byłby okazją do rozmów o najważniejszych współczesnych sprawach, jak zmiany klimatyczne, kontrola zbrojeń, ale także rozładowanie napięć militarnych w regionie Arktyki. / Foto via flickr (CC BY-NC-ND 2.0) [UN Women]

Prezydent Finlandii Sauli Niinisto, wystąpił z propozycją organizacji międzynarodowego spotkania w 50. rocznicę Konferencji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie, której akt końcowy przyjęto w 1975 r. w Helsinkach. Akt końcowy KBWE był postrzegany jako ważny krok w łagodzeniu napięć w okresie zimnej wojny między blokiem wschodnim i zachodnim.

 

 

Finlandia, „mająca kontakt ze światowymi przywódcami”, a także doświadczenie w roli „łącznika” dyplomatycznego oferuje pomoc w przeprowadzeniu nowego szczytu”, napisał prezydent Sauli Niinisto w artykule pt. „Arktyczny chłód i helsiński duch” opublikowanego w niedzielę (28 marca) w dzienniku „Helsingin Sanomat”. „Musi być gotowość na nowe otwarcie”, dodaje.

Szczyt w 2025 r., zdaniem fińskiego prezydenta, byłby okazją do rozmów o najważniejszych współczesnych sprawach, jak zmiany klimatyczne, kontrola zbrojeń, ale także rozładowanie napięć militarnych w regionie Arktyki.

Niinisto napisał, że obchodzona za cztery lata rocznica podpisania Aktu końcowego Konferencji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (KBWE) byłaby odpowiednia, by przywrócić na świecie „Potrz. Niinisto, w swoim artykule, odniósł się przy tym do ostatnich napięć w relacjach między mocarstwami (USA, Rosja, Chiny).

Akt końcowy KBWE, podpisany w Helsinkach w 1975 r. przez niemal wszystkie państwa starego kontynentu oraz USA i Kanady był postrzegany jako ważny krok w łagodzeniu napięć w okresie zimnej wojny między blokiem wschodnim i zachodnim.

Sygnatariusze podpisali wówczas dokument zwany Aktem Helsińskim – Aktem końcowym Konferencji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie. Był to pierwszy przypadek w czasie zimnej wojny, gdy na tak wysokim szczeblu państwa obu bloków zdecydowały się przyjąć wspólne zasady postępowania w stosunkach międzynarodowych.

Dokument regulował, takie kwestie jak powstrzymanie się od groźby użycia siły i jej użycia; nienaruszalność granic; pokojowe rozstrzyganie sporów czy poszanowanie praw człowieka i podstawowych wolności.

Z domowej kanapy byłoby wtedy wspaniale śledzić wynik końcowy – zakończył swój tekst Niinisto. W 2024 r. druga kadencja prezydencka (sprawuje urząd od 2012 r.) dobiegnie końca.