Federica Mogherini z wizytą w USA

Federica Mogherini // Źródło: European External Action Service - Europa.eu

Federica Mogherini // Źródło: European External Action Service - Europa.eu

Szefowa unijnej dyplomacji Federica Mogherini przebywa z dwudniową wizytą w Stanach Zjednoczonych, gdzie spotkała się m.in. z sekretarzem stanu USA Rexem Tillersonem. Wśród tematów ich rozmów znalazły się Rosja, Ukraina, terroryzm  oraz umowa nuklearna z Iranem.

 

To pierwsze spotkanie szefów dyplomacji UE i USA od czasu zaprzysiężenia nowego prezydenta Stanów Zjednoczonych Donalda Trumpa 20 stycznia br.

„Badanie wspólnego gruntu”

Rozpoczęta wczoraj (9 lutego) dwudniowa wizyta Federiki Mogherini w Stanach Zjednoczonych ma na celu „wybadanie wspólnego gruntu” z nową amerykańską administracją w sprawach, w których USA i UE mogą współpracować.

„Tematem czwartkowego spotkania były relacje transatlantyckie, walka z terroryzmem, trwające prace nad wzmacnianiem europejskiej obrony, relacje z Rosją, porozumienie nuklearne z Iranem, kryzysy: od Ukrainy po Syrię” – czytamy w unijnym oświadczeniu wydanym po spotkaniu. Nie są jednak znane szczegóły tych rozmów.

Sama Mogherini na swoim koncie na Twitterze napisała, że odbyła „dobre spotkanie” z Tillersonem, podczas którego mieli okazję porozmawiać m.in. o możliwościach współpracy UE-USA przy rozwiązywaniu konfliktów takich jak na Ukrainie czy w Syrii.

Porozumienie z Iranem

Także wczoraj szefowa unijnej dyplomacji spotkała się z doradcą Donalda Trumpa ds. bezpieczeństwa narodowego gen. Michaelem Flynnem.

Mogherini była jedną ze stron zaangażowanych w przygotowywanie porozumienia nuklearnego, zawartego przez światowe mocarstwa z Iranem w 2015 r. Umowa ma stanowić gwarancję, że irański program nuklearny będzie miał charakter wyłącznie cywilny. Spór o niego toczył się od 12 lat – Zachód obawiał się, że rozwijanie programu przez Iran ma na celu budowę broni jądrowej. W wyniku porozumienia z 2015 r. UE i USA zniosły sankcje nakładane na Iran od 2006 r.

Nowy prezydent USA uważa jednak, że porozumienie z Iranem jest „okropne”, a w zeszłym tygodniu jego doradca gen. Flynn ogłosił, że USA oficjalnie „bierze Iran pod lupę” po tym, jak ten przeprowadził ćwiczenia wojskowe przy użyciu nowych pocisków batalistycznych, ryzykując pogorszenie stosunków z USA.

Relacje USA-Moskwa

Amerykański prezydent akcentuje również chęć bliższej współpracy z Rosją, co wstrząsnęło europejskimi sojusznikami, a także wywołało krytykę samych Amerykanów (również w łonie Partii Republikańskiej, z ramienia której kandydował Trump), dla których polityka Moskwy jest zaprzeczeniem amerykańskiej demokracji.

Jedną z głównych przyczyn napięć między Waszyngtonem a Moskwą jest jednak sytuacja na Ukrainie. Od czasu aneksji Krymu przez Rosję i wybuchu konfliktu między ukraińskim rządem a separatystami na wschodzie kraju, USA wspierały Ukrainę i nałożyły sankcje na Rosję. Trump po dojściu do władzy nie zajął jeszcze jednak jednoznacznego stanowiska, jak będą wyglądały dalsze działania Stanów w tym regionie.

>> Czytaj więcej o relacjach USA-Moskwa

Kwestie bezpieczeństwa

Podczas swojej wizyty w USA Mogherini miała również okazję spotkać się z senatorem Johnem McCainem, który miał być bardzo zadowolony z przebiegu rozmów. Na swoim oficjalnym koncie na Twitterze określił spotkanie jako „wspaniałe”, dodając, że podczas niego udało mu się przedyskutować z szefową unijnej dyplomacji „najważniejsze wyzwania bezpieczeństwa”.

Mogherini zamierza podczas rozmów z amerykańską administracją poruszyć również tematy walki ze zmianami klimatycznymi, wojny w Syrii, Libii i procesu pokojowego na Bliskm Wschodzie.