EVFTA: Wietnam ratyfikował umowę o wolnym handlu z UE. Co zawiera porozumienie?

Bank Światowy informuje, że porozumienie o wolnym handlu Wietnamu z Unią Europejską przyczyni się do wyciągnięcia z ubóstwa w ciągu najbliższej dekady od 100 tys. do 800 tys. Wietnamczyków.

Bank Światowy informuje, że porozumienie o wolnym handlu Wietnamu z Unią Europejską przyczyni się do wyciągnięcia z ubóstwa w ciągu najbliższej dekady od 100 tys. do 800 tys. Wietnamczyków. / Na zdjęciu premier Wietnamu Nguyễn Xuân Phúc / Foto via twitter @VNGovtPortal

W poniedziałek (8 czerwca) Wietnam ratyfikował umowę o wolnym handlu z Unią Europejską – EVFTA. Zgodnie z porozumieniem w ciągu najbliższej dekady zniknie 99 proc. taryf celnych między obiema stronami.

 

EVFTA – Umowa gospodarczo-handlowa UE-Wietnam

Ratyfikacja porozumienia przez Zgromadzenie Narodowe – jednoizbowy parlament, w którym większość stanowią członkowie Komunistycznej Partii Wietnamu – była formalnością. „Za” opowiedziało się 94 proc. deputowanych. W lutym br. porozumienie zostało zatwierdzone przez Parlament Europejski.

Według Banku Światowego porozumienie z UE (EVFTA) przyczyni się do powiększenia PKB Wietnamu o 2,4 proc., a eksportu – o 12 proc., do 2030 r. Organizacja przekonuje, że w ciągu dekady od 100 tys. do 800 tys. ludzi może dzięki umowie wyjść z ubóstwa.

Unia Europejska ma nadzieję, że współpraca będzie krokiem do szerszego partnerstwa z przedstawicielami Stowarzyszenia Narodów Azji Południowo-Wschodniej (ASEAN). Negocjacje między obiema stronami trwały ponad kilka lat. To druga – po porozumieniu z Singapurem – umowa z państwem regionu.

Vestager: Unia potrzebuje Polski. Wywiad z Wiceprzewodniczącą Komisji Europejskiej

Margrethe Vestager omawia z Karoliną Zbytniewską podatek cyfrowy DST, projekt nowego budżetu UE i fundusz odbudowy, fuzje, europejskie championy, europejską solidarność. „Nie może być tak, że większość firm płaci podatki, a niektóre nie. To szkodzi jednolitemu rynkowi”.

Porozumienie UE z Wietnamem: Korzyści dla obu stron

Wietnam jest po Singapurze drugim co do wielkości partnerem handlowym UE w ASEAN, z obrotem towarowym wartym 47,6 mld euro rocznie i 3,6 mld euro w zakresie usług. Eksport UE do tego kraju rośnie o 5-7 proc. rocznie. Zwolennicy porozumienia o wolnym handlu zwracali uwagę na wysoki deficyt handlowy z tym krajem. W 2018 r. wyniósł on 27 mld euro.

Porozumienie wejdzie w życie w lipcu 2020 r. i w ciągu najbliższych dziesięciu lat niemal w całości wyeliminuje cła między dwoma stronami – 99 proc. 65 proc. ceł na wywóz z UE do Wietnamu zniknie natychmiast po wejściu w życie porozumienia, podczas gdy pozostała część zostanie stopniowo wycofana w kolejnych latach.

Szacuje się, że porozumienie zwiększy eksport UE do Wietnamu o 29 proc. Z kolei w drugą stronę ma podążyć o 18 proc. towarów więcej. Przed ubiegłorocznym parafowaniem umowy (30 czerwca) w Hanoi przedstawiciele Komisji Europejskiej przekonywali, że to „najbardziej ambitne” porozumienie o wolnym handlu, jakie Wspólnota kiedykolwiek zawarła z krajem rozwijającym się.

Fejk Tygodnia: Polska wynegocjowała już sobie pieniądze z przyszłego unijnego budżetu i z Funduszu Odbudowy UE

Fundusz Odbudowy ma postawić na nogi unijną gospodarkę uderzoną przez kryzys wywołany przez koronawirusa. Premier Mateusz Morawiecki chwali się więc „wynegocjowaniem miliardów dla Polski.” Kłopot w tym, że negocjacje na ten temat dopiero się zaczną…

 

Nowe Wieloletnie Ramy Finansowe na lata …

Porozumienie UE-Wietnam w praktyce

Umowa ma zapewnić dostawy produktów rolnych, takich jak ryż, czosnek i cukier na rynek europejski. Z kolei UE skorzysta ze stopniowego zmniejszenia wysokich ceł przywozowych, na samochody (78 proc.) czy wino (50 proc.). Umowa doprowadzi także do otwarcia rynku zamówień publicznych i usług, w tym poczty, bankowości czy sektora morskiego.

W przypadku wietnamskich towarów, po podpisaniu umowy zniknie 71 proc. ceł, a pozostała część w ciągu kolejnych 7 lat. Umowa przewiduje także regulację postanowień dotyczących ochrony własności intelektualnej, i zrównoważonego rozwoju.

W przypadku tego ostatniego punktu Wietnam zobowiąże się do wdrożenia podstawowych standardów Międzynarodowej Organizacji Pracy (np. w zakresie swobody dołączania do niezależnych związków zawodowych – projekt ustawy spodziewany jest w 2020 r. – i zakazu pracy dzieci – projekt ustawy w 2023 r.) czy też konwencji ONZ dotyczącej walki ze zmianami klimatu i różnorodności biologicznej. Porozumienie może zostać zawieszone w przypadku naruszenia praw człowieka.

Sankcje USA zatrzymają budowę Nord Stream 2?

Do amerykańskiego Senatu trafiła ustawa rozszerzającą sankcję na rosyjskie gazociągi Nord Stream 2 i Turkish Stream.

Wietnam: Nie obyło się bez kontrowersji

Prze cały czas prowadzenia negocjacji oraz procesu ratyfikacji umowy o wolnym handlu z Wietnamem istniały kontrowersje odnośnie respektowania praw człowieka w tym kraju. Zwolennicy, jak np. poprzednia unijna komisarz ds. handlu Cecilia Malmström czy jej następca Phil Hogan, zwracali uwagę na potencjał gospodarczy porozumienia, a więc korzyści dla konsumentów, pracowników, rolników i przedsiębiorców.

Krytycy podkreślali jednak kwestię nieprzestrzegania praw człowieka oraz praw pracowniczych, a przed lutowym głosowaniem w Parlamencie Europejskim 28 organizacji pozarządowych zwróciło się o odroczenie zgody na ratyfikację do czasu aż Wietnam udowodni zaangażowanie w poprawę w tych dwóch dziedzinach.

Ostatecznie 401 europarlamentarzystów i europarlamentarzystek poparło ratyfikację porozumienia, 192 było przeciwnych, 40 wstrzymało się od głosu. W lutym, w osobnym głosowaniu, europarlamentarzyści zdecydowali o przegłosowaniu umowy o ochronie inwestycji. Przewiduje ona utworzenie systemu sądów inwestycyjnych z niezależnymi sędziami na czele do rozstrzygania sporów między inwestorami z państw Unii a rządem Wietnamu.

Komisja Europejska apeluje o pełne otwarcie granic w strefie Schengen

Polska należy do tych państw członkowskich, które nie zadeklarowały daty zniesienia ograniczeń na granicach.

Unia Europejska: W przyszłości kolejne umowy o wolnym handlu?

Bruksela zawarła już umowy handlowe z Koreą Południową, Japonią i Singapurem. Trwają także negocjacje z innymi członkami ASEAN: Filipinami, Indonezją, Malezją i Tajlandią. Wciąż niejasna jest sprawa umowy ramowej UE ze Szwajcarią.

W ubiegłym roku Unia oraz cztery kraje zrzeszone w organizacji gospodarczej Mercosur (Wspólny Rynek Południa) porozumiały się co do utworzenia strefy wolnego handlu. Negocjacje z Argentyną, Brazylią, Paragwajem oraz Urugwajem trwały 20 lat. To, biorąc pod uwagę wartość zniesionych ceł, największa umowa gospodarcza zawarta kiedykolwiek przez UE.

W piątek (5 czerwca) skończyła się czwarta – i ostatnia w tym półroczu – runda rozmów nad przyszłą umową handlową UE-Wielka Brytania. „Nie ma żadnego postępu w negocjacjach. Nie rozumiem, jakie motywy kierują Brytyjczykami. Nie możemy tego w ten sposób ciągnąć”, skomentował ostatnią rundę główny unijny negocjator Michel Barnier. Okres przejściowy Wielkiej Brytanii kończy się wraz z końcem 2020 r., ale jeżeli rząd Borisa Johnsona chce skorzystać z możliwości przedłużenia, musi podjąć decyzję do końca czerwca br.