KE apeluje o przekazywanie szczepionek Ukrainie. Europejska RPO wzywa do transparentności programów szczepień

-europejska-ursula-von-der-leyen-ukraina-koronawirus-szczepionki-rzecznik-praw-obywatelskich-emily-oreilly, Ukraina, pandemia, COVAX, Chiny, Rosja, Sputnik V, szczepienia

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen / Foto via Ursula von der Leyen's twitter

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen wzywa państwa członkowskie do przekazywania szczepionek przeciwko SARS-CoV-2 Ukrainie, która przygotowuje się do rozpoczęcia programu szczepień.

 

 

Wsparcie dla krajów trzecich to jedno z założeń unijnej strategii szczepień. Europejscy urzędnicy podkreślają znaczenie transparentności informacji w czasie zarządzania kryzysem epidemicznym.

O podniesienie standardów w tym zakresie do instytucji unijnych apeluje Europejska Rzecznik Praw Obywatelskich Emily O’Reilly.

Koronawirus: Sytuacja w Polsce, Europie i na świecie – AKTUALIZACJA

Najnowsze informacje na temat pandemii koronawirusa w Polsce, Europie i na świecie – TEKST NA BIEŻĄCO AKTUALIZOWANY

Wsparcie dla Ukrainy

Ursula von der Leyen wczoraj (8 lutego) poinformowała, że skierowała do państw członkowskich prośbę o przekazanie części przydzielonych im szczepionek dla Ukrainy. O takie wsparcie prosił prezydent Wołodymyr Zełenski, który na początku lutego skarżył się, że jego państwo z powodu braku przynależności do UE „nie jest traktowane priorytetowo”. Z tego powodu musi liczyć na dobrą wolę władz innych krajów.

Pomoc państw członkowskich ma być uzupełnieniem prowadzonego przez Światową Organizację Zdrowia programu Covax, w ramach którego Ukraińcy dostaną 8 mln dawek szczepionki.

Ukraiński rząd zamówił także 5 mln dawek chińskiego preparatu CoronaVac oraz 12 mln dawek szczepionek AstraZeneca i Novavax. Jednak nawet gdyby wszyscy dostawcy wypełnili swoje zobowiązania, ciągle byłaby to za mała ilość preparatu dla państwa zamieszkiwanego przez ponad 40 mln osób.

Unia Europejska w swoich działaniach chce zadbać także o kraje Bliskiego Wschodu oraz Afryki, co podkreślają przedstawiciele Komisji Ochrony Środowiska Naturalnego, Zdrowia Publicznego i Bezpieczeństwa Żywności Parlamentu Europejskiego.

Według jej członków należy się dzielić nie tylko samymi szczepionkami, ale i technologią produkcji. Z kolei przewodniczący komisji, Pascal Canfin zaznaczył, że wsparcie dla mniej rozwiniętych krajów musi być równolegle z wysiłkami wewnątrzunijnymi.

Koronawirus: Ognisko mutacji z RPA w Tyrolu. Bawaria grozi Austrii zamknięciem granicy

Tyrolskie władze poinformowały wczoraj o wykryciu ponad 200 tys. przypadków południowoafrykańskiej mutacji koronawirusa.

Więcej transparentności

Inną podstawą działań unijnych ma być transparentność procesu decyzyjnego, o którym przypomina Europejska Rzecznik Praw Obywatelskich Emily O’Reilly. W opublikowanych dziś (9 lutego) wnioskach z 6-miesięcznej kontroli działalności Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) wskazała na trzy problematyczne sfery.

Są nimi przejrzystość informacji, sposób ich gromadzenia oraz przekazywania opinii publicznej. ECDC nie ma uprawnień, by samodzielnie zbierać dane, dlatego jest zależna od państw członkowskich oraz innych instytucji międzynarodowych, które mogą – ale nie muszą – dzielić się informacjami. A to wpływa na opóźnienia m.in. w ocenie ryzyka i określaniu strategii.

O’Reilly podkreśliła, jak ważne w czasie kryzysu jest zaufanie społeczne, które można wzmocnić dzięki przekazywaniu obywatelom UE jasnych komunikatów na temat procesu decyzyjnego. W ubiegłym roku ECDC nie zawsze udostępniało swoje analizy. Według rzecznik praw obywatelskich agencja będzie odgrywać niewielką rolę w zarządzaniu przyszłymi kryzysami epidemiologicznymi w Europie, jeśli jej funkcjonowanie nie zostanie usprawnione.

Kontrola przeprowadzona przez Europejską Rzecznik Praw Człowieka w ECDC jest częścią szerzej zakrojonego badania aktywności instytucji unijnych w czasie pandemii COVID-19.

Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób powstało w 2004 r. w odpowiedzi na wybuch epidemii SARS. Jego zadania to wykrywanie i ocena zagrożeń dla zdrowia publicznego w Unii Europejskiej oraz powiadamianie.