Europejska prawica spotkała się w Mediolanie

Od lewej: Olli Kotro, Jörg Meuthen, Matteo Salvini, Anders Vistisen. Źródło: Twitter/Matteo Salvini (@matteosalvinimi)

Od lewej: Olli Kotro, Jörg Meuthen, Matteo Salvini, Anders Vistisen. Źródło: Twitter/Matteo Salvini (@matteosalvinimi)

Przedstawiciele mocno prawicowych partii z Włoch, Niemiec, Danii i Finlandii spotkali się w stolicy Lombardii, aby zainaugurować bliższą współpracę w kontekście wyborów do Parlamentu Europejskiego. Hasło przewodnie spotkania brzmiało: „Ku Europie zdrowego rozsądku”.

 

Na zaproszenie włoskiego wicepremiera i jednocześnie lidera prawicowej Ligi Matteo Salviniego przybyli do Mediolanu liderzy Alternatywy dla Niemiec (AfD) Jörg Meuthen, Duńskiej Partii Ludowej Anders Vistisen oraz partii Finowie Olli Kotro. Z zaproszenia nie skorzystał natomiast lider FIDESZ-u i jednocześnie węgierski premier Viktor Orban. W Mediolanie zabrakło też przewodniczącego PiS Jarosława Kaczyńskiego.

Salvini: W UE rządzi okropne towarzystwo

Salvini zapowiadał na tym spotkaniu wydanie wspólnego oświadczenia europejskiej prawicy, w którymi znajdzie się wezwanie do zmian w UE. Ale spotkanie zaczął od odniesienia się do krytyki jaka spadła na niego ze strony współtworzącego z Ligą włoską koalicję rządową Ruchu Pięciu Gwiazd (M5S). Liderom M5S nie spodobało się zaproszenie do Mediolanu przedstawicieli AfD, a więc ugrupowania, które prezentuje bardzo dwuznaczny stosunek do II wojny światowej i Holokaustu.

„Przy tym stole nie siedzą nostalgicy ekstremiści. Jedynymi nostalgikami są ci, którzy są dzisiaj w Brukseli. Jestem zmęczony debatami na temat faszystów, komunistów, prawicy i lewicy. To nas nie interesuje i nie interesuje też 500 mln obywateli europejskich. My patrzymy w przyszłość, debatę o przeszłości zostawiamy historykom” – oświadczył Salvini.

Włoski wicepremier stwierdził, że on i jego goście „pracują na rzecz przyszłości naszych dzieci”, a ich cel to „zostać najliczniejszą grupą polityczną w UE, aby wygrać i zmienić Europę.” „Powiększamy naszą rodzinę i zaczynamy pracować, by zrealizować europejskie marzenie. Dzisiaj dla wielu Europa to koszmar. Obecnie UE rządzi okropne towarzystwo. Chcemy być obecni we wszystkich państwach członkowskich i po wyborach do PE wskazać swoich kandydatów na komisarzy” – powiedział Salvini.

Lider Ligi po raz kolejny skrytykował też nałożenie przez Brukselę sankcji na Rosję za aneksję Krymu oraz wyraził opinię, że Turcja nigdy nie powinna stać się członkiem UE. Stwierdził też, że należy „skończyć z dystrybucją migrantów między państwami członkowskimi, ponieważ nakręca ona biznes przemytu ludzi” oraz wezwał do „lepszej obrony naszych granic”.

Włochy: Napięcia w koalicji wokół europejskich sojuszy Salviniego

Współtworząca włoską koalicję rządową prawicowa Liga pod wodzą wicepremiera Matteo Salviniego organizuje dziś w Mediolanie wielkie spotkanie prawicowych partii europejskich. Biorą w nim udział ugrupowania m.in. z Danii i Finlandii. Ale obawy u koalicyjnego Ruchu Pięciu Gwiazd budzi zaproszenie do …

Salvini szefem Komisji Europejskiej?

Salviniemu wtórował lider AfD. „Chcemy bronić zewnętrznych granic UE, walczyć z nielegalną imigracją; musi ona zostać zredukowana do zera. Naszym zadaniem jest przywrócenie porządku. Priorytetem jest ochrona naszych narodów” – stwierdził Jörg Meuthen. Z kolei Olli Kotro wezwał do „uszanowania suwerenności państw i bliższej współpracy ugrupowań prawicowych na arenie europejskiej.”

Uczestnicy spotkania stwierdzili też Salvini „byłby znakomitym przewodniczącym Komisji Europejskiej.” Przyjęli także zaproszenie do udziału w wielkim wiecu wyborczym Ligi w Mediolanie, który odbędzie się 18 maja, czyli na tydzień przed wyborami do Parlamentu Europejskiego. Mają się tam pojawić goście z wielu europejskich ugrupowań prawicowych. „Będziemy rozmawiać z Węgrami, Hiszpanami, Polakami, Szwedami i Bułgarami” – powiedział Salvini, gdy dziennikarze pytali go o to, kogo jeszcze zaproszono na kolejne spotkanie w Mediolanie.

Orban nie pojedzie do Mediolanu na spotkanie europejskiej prawicy

Węgierski dziennik „Nepszava” poinformował, że premier Węgier i jednocześnie lider rządzącej partii Fidesz nie pojedzie w przyszłym tygodniu do Mediolanu, aby wziąć udział w organizowanym przez włoskiego wicepremiera i lidera prawicowej Ligi Matteo Salviniego wielkim spotkaniu partii, które miałyby zacząć …