Europa zamierza utrzymać stanowisko szefa MFW

Ustępująca szefowa Międzynarodowego Funduszu Walutowego, Christine Lagarde / Zdjęcie via twitter @Lagarde

Christine Lagarde złożyła rezygnację z szefowania Międzynarodowemu Funduszowi Walutowemu, dając początek spekulacjom w sprawie potencjalnego następcy. Stanowisko zamierza utrzymać Europa. Na giełdzie nazwisk pojawiło się już czworo pretendentów.

 

 

Francuska Christine Lagarde przygotowuje się do objęcia głównej posady w Europejskim Banku Centralnym. Zastąpi tam Włocha Mario Draghiego. To efekt porozumień przywódców państw Unii Europejskiej z przełomu czerwca i lipca w sprawie podziału najważniejszych stanowisk we Wspólnocie. Lagarde cieszy się poparciem 19 państw strefy euro co oznacza, że może być niemal pewna objęcia obowiązków w nowej pracy od 1 listopada. Lista kandydatów wciąż jest otwarta, ale wśród głównych pretendentów wymienia się obecnie cztery osoby. Unia Europejska zamierza przed końcem miesiąca zamknąć proces wyboru osoby, która będzie ubiegała się o stanowisko zwolnione przez Lagarde.

Kim są nowi przywódcy UE?

Wśród nowych szefów unijnych instytucji są brukselscy debiutanci i weterani. Kim są nowi przywódcy Komisji Europejskiej, Rady Europejskiej, Parlamentu Europejskiego i Europejskiego Banku Centralnego, a także Wysoki Przedstawiciel ds. polityki międzynarodowej i bezpieczeństwa?
 
Komisja Europejska
60-letnia Ursula Von der Leyen jest wpływowym …

Sylwetki kandydatów

Wśród czwórki kandydatów jest jedna kobieta. Obecna minister gospodarki i przedsiębiorczości w hiszpańskim rządzie. Nadia Calviño w zaledwie rok oddała kilka przysług premierowi Pedro Sanchezowi. Hiszpanka wykorzystała wiedzę i doświadczenie zdobyte w pracy w Dyrekcji Generalnej ds. Budżetu i unormowała stosunki między Madrytem a Brukselą w kontekście trudnych negocjacji w sprawie hiszpańskiego deficytu.

Do stanowiska w MFW aspiruje także aktualny przewodniczący Eurogrupy, Mario Centeno. Ten ekonomista wykształcony na Harvardzie dał się poznać, jako sprawny minister finansów w rządzie Antonio Costa. Przyczynił się do wydźwignięcia portugalskiej gospodarki po kilku latach kryzysu. I choć Lizbona wciąż musi pilnować finansów publicznych, to udało jej się wyjść spod ścisłej kurateli Wspólnoty oraz zwrócić pożyczki do MFW. Od grudnia 2017 r. Centeno łączy funkcję ministerialne w rządzie Socjalistów ze sprawowaniem funkcji szefa Eurogrupy (w której skład wchodzą ministrowie finansów z państw strefy euro).

Ursula von der Leyen wskazana na przewodniczącą KE

Po raz pierwszy w historii na czele Komisji Europejskiej stanie kobieta? Zgromadzeni na szczycie w Brukseli przywódcy państw członkowskich wskazali minister obrony Niemiec na kandydatkę do pokierowania KE. Teraz będzie ją musiał zatwierdzić Parlament Europejski.

 

Specjalny szczyt dotyczący obsady najważniejszych stanowisk …

Poza dwójką ekonomistów z Płw. Iberyjskiego z poparciem rządu w Hadze o stanowisko szefa MFW ubiegać się będzie były przewodniczący Eurogrupy i były minister finansów Holandii Jeroen Dijsselbloem. Jego kandydatura może wzbudzić pewne kontrowersje ze względu na wypowiedź z 2017 r., w której w kontekście długów w państwach południa Europy, powiedział że „nie można wydawać wszystkich pieniędzy na alkohol i kobiety, by następnie prosić o pomoc”. Holender przeprosił za słowa, a jego kandydatura podobno byłaby dobrze widziana przez niemiecki rząd. Dijsselbloem jest z wykształcenia agronomem. Od 2000 r. zasiadał w holenderskim parlamencie. 

Ostatnim z czwórki pretendentów jest obecny prezes Banku Finlandii i były minister spraw gospodarczych oraz były dwukrotny komisarz UE ds. rozszerzenia (2004-2010) gospodarczych i walutowych (2010-2014). Olli Rehn pełnił funkcję komisarza ds. gospodarczych w czasie apogeum kryzysu w strefie euro, gdy bankructwo groziło Grecji, Portugalii, Hiszpanii i Irlandii. Fin dał się wówczas poznać, jako zwolennik oszczędności i reform w państwach południa Europy. Nie bez znaczenia dla szans Rehna może być fakt sprawowania przez Finlandię prezydencji w tym półroczu w Radzie UE.

Sukces Angeli Merkel. Pyrrusowe zwycięstwo Grupy Wyszehradzkiej

Grupie Wyszehradzkiej udało się zablokować kandydaturę Fransa Timmermansa na stanowisko przewodniczącego Komisji Europejskiej. Dla naszego regionu to jednak pyrrusowe zwycięstwo, bowiem najważniejsze stanowiska w UE przypadną reprezentantom państw Europy Zachodniej.
 

Nominacja Ursuli von der Leyen na stanowisko przewodniczącej Komisji Europejskiej mogła …

Proces wyborczy

Podczas niedawnego spotkania ministrów finansów grupy G7 we francuskim Chantilly, europejscy ministrowie odbyli nieformalne spotkanie w sprawie kandydatów na schedę po Christine Lagarde. Według źródeł dyplomatycznych cytowanych przez zachodnią prasę ministrowie z Niemiec, Francji, Włoch i Wielkiej Brytanii rozmawiali właśnie o wymienionych kandydaturach. To francuski minister Bruno Le Maire ma być odpowiedzialny za przeprowadzenie procesu wyboru kandydatów. Cytowane źródła dyplomatyczne zaznaczają, że proces wyboru kandydatów nie jest zamknięty. Głównie chodzi o to, by „zapewnić Europę dalsze przewodzenie w MFW”, jak zaznaczył Le Maire w wywiadzie dla AFP.

Aby Europa zachowała stanowisko Waszyngtonie, trzeba szukać poparcia m. in. USA i Japonii, które dysponują znaczną ilością głosów w MFW (16,52 proc. USA, 6,15 proc. Japonia).

Lagarde winna zaniedbaniu, ale zachowa posadę

Szefowa Międzynarodowego Funduszu Walutowego Christine Lagarde została uznana winną zaniedbań z czasów, gdy była minister finansów Francji. Mimo to zachowa swoje stanowisko.

 

Wczoraj (19 grudnia) zakończyła się trwająca od pięciu lat sprawa przeciw Christine Lagarde, obecnej szefowej Międzynarodowego Funduszu Walutowego. Nie …