Estonia gotowa zaoferować azyl Aleksiejowi Nawalnemu

Aleksiej Nawalny, źródło: Wikipedia, fot. IlyaIsaev (CC BY-SA 3.0)

Aleksiej Nawalny, źródło: Wikipedia, fot. Ilia Isajew (CC BY-SA 3.0)

Estonia może rozpatrzyć kwestię zaoferowania azylu rosyjskiemu opozycjoniście Aleksiejowi Nawalnemu, jeżeli ten wystąpi z taką prośbą, poinformowała we wtorek (20 kwietnia) w rozmowie z portalem ERR News szefowa estońskiego MSZ Eva-Maria Liimets, pisze Pekka Vänttinen EURACTIV.com.

 

 

„Estonia poważnie nad tym pomyśli. Ale to właśnie Aleksiej Nawalny zdecyduje, do którego kraju chce się zwrócić, jeżeli Rosja go wypuści. Byłoby wspaniale, jeżeli Rosja zaproponowałaby taką możliwość panu Nawalnemu”, powiedziała Liimets portalowi ERR.

Jednocześnie szefowa estońskiej dyplomacji odniosła się do wypowiedzi byłego prezydenta Estonii Toomasa Hendrika Ilvesa, który zasugerował, że wszyscy obywatele Rosji powinni mieć zakaz wjazdu do UE po ujawnieniu, że Rosja była zamieszana w wybuch w składzie amunicji w Czechach w 2014 r.

Estonka przyznała jednak, że takie posunięcie byłoby działaniem zbyt daleko idącym. Szefowa MSZ opowiada się za wspieraniem sił demokratycznych w Rosji oraz utrzymywaniem „kontaktów międzyludzkich, kontaktów kulturowych i pomocy społeczeństwu obywatelskiemu”.

Putin w orędziu do parlamentu grozi "autorom prowokacji wymierzonych w Rosję"

Rosyjski prezydent wystąpił z dorocznym orędziem przed Zgromadzeniem Federalnym, czyli połączonymi izbami parlamentu Rosji. Zapowiedział w nim twardą politykę wobec prowokujących jego kraj, a także dalsze prace nad nowymi rodzajami broni.

 

Władimir Putin ogłosił w swoim orędziu, że „organizatorzy wszelkich prowokacji, …

Protesty w obronie Nawalnego

Wczoraj (21 kwietnia) w Rosji zorganizowano wiece poparcia dla Aleksieja Nawalnego. Manifestacje odbyły się między innymi w Moskwie i Petersburgu. Portal OWD-Info poinformował w środę wieczorem o ponad 1,4 tys. osobach zatrzymanych w ponad dwudziestu rosyjskich miastach.

Rzeczniczka rosyjskiego opozycjonisty Kira Jarmysz, która w ubiegły weekend poinformowała świat o złym stanie zdrowia Nawalnego została wczoraj skazana na 10 dni aresztu. Sąd uznał, że Jarmysz wzywała do nielegalnych akcji protestu, choć nałożono na nią areszt domowy i zakazano jej używania internetu.

Jarmysz została zatrzymana pod swoim domem wczoraj rano, gdy wyszła po zakupy, wykorzystując zezwolenie na jednogodzinne opuszczenie mieszkania. Obrończyni opozycjonistki Wiktoria Polakowa zapewniła, że jej klientka nie używa internetu od 1 lutego 2021 r.