Erywań ponownie protestuje

Premier Armenii Nikol Paszinjan na demonstracji w trakcie wiosennych protestów.

Premier Armenii Nikol Paszinjan na demonstracji w trakcie wiosennych protestów. [Avetisyan 91]

Około 50 tysięcy ludzi demonstrowało przed budynkiem parlamentu w stolicy Armenii domagając się rozpisania przyspieszonych wyborów parlamentarnych. Wcześniejsze wybory to jeden z głównych politycznych celów premiera mniejszościowego rządu Armenii Nikola Paszinjana, który na fali wiosennych protestów przeciwko byłemu prezydentowi i premierowi Serżowi Sarkisjanowi został szefem rządu.

 

Protesty przed parlamentem w Erywaniu były reakcją na odezwę Paszinjana, który w odpowiedzi na przyjęte przez parlament regulacje bierze pod uwagę rezygnację z urzędu i dąży wszelkimi możliwymi środkami do przyspieszonych wyborów parlamentarnych.

„To, co się dzisiaj dzieje, to ingerencja w działania Zgromadzenia Narodowego przez szefa rządu” – stwierdził  wiceprzewodniczący Zgromadzenia Narodowego i jeden z liderów Republikańskiej Partii Armenii Eduard Sharmazanow.

Ambasador UE w Armenii: Potencjał stosunków handlowych Armenia-UE jest wciąż duży i niewykorzystany

„Unia Europejska przywiązuje wielką wagę do konstruktywnego dialogu z Armenią” – powiedział ambasador UE w Armenii Piotr Świtalski.
 

Stwierdził tak na posiedzeniu Komisji Współpracy Handlowej między Armenią a UE, które odbyło się w Erywaniu w ostatni wtorek (25 września).
Perspektywy rozwoju współpracy
Według …

„Nikt nie powiedział, że przyspieszone wybory nie odbędą się. Wczoraj szef naszej frakcji negocjował z premierem, który ogłosił, że druga runda rozmów jest oczekiwana, ale to, co dzieje się dzisiaj, to bezpośrednia ingerencja w działalność Zgromadzenia Narodowego przez szefa rządu” – powiedział Sharmazanow.

We wtorek 2 października głosami Republikańskiej Partii Armenii (partii, do której należy chociażby Serż Sarkisjan, posiadającej wciąż większość w parlamencie), bloku Gagika Carkujana i partii tzw. Dasznaków  (Armeńska Federacja Rewolucyjna) została przyjęta uchwała o zmianie funkcjonowania Zgromadzenia Narodowego Armenii, która może utrudnić proces rozwiązania parlamentu.

Kontrowersyjne prawo

Projekt ustawy o zmianach w regulaminie Zgromadzenia Narodowego Armenii został przyjęty podczas sesji nadzwyczajnej parlamentu z poparciem 67 głosów wczoraj wieczorem.

Sąd Konstytucyjny Mołdawii tymczasowo zawiesił uprawnienia prezydenta Igora Dodona

Sąd stwierdził 24 września, że uprawnienia prezydenta zostają zawieszone, ponieważ nie zatwierdził on zgłoszonych przez premiera Pavla Filipa kandydatów na ministra zdrowia oraz ministra rolnictwa, rozwoju regionalnego i ochrony środowiska.
 

„Sąd uznał, że zaszły okoliczności uzasadniające tymczasowe zawieszenie uprawnień prezydentowi z …

Kontrowersyjny projekt ustawy stanowi poprawkę do regulaminu parlamentu, zgodnie z którym w przypadku niemożności odbycia się sesji parlamentarnej z powodu braku kworum, lub jeśli ustawodawca nie będzie mógł uczestniczyć w posiedzeniu, zostanie to uznane za przerwanie posiedzenia z brakiem możliwości wznowienia w późniejszym terminie. Celem ustawy jest najwyraźniej ograniczenie możliwych okoliczności rozwiązania parlamentu.

Rząd z rozsądku

Poprzednik Paszinjana, Serż Sarkisjan, przeniósł się na fotel premiera w kwietniu, po odbyciu dwóch kadencji prezydenckich, aby dalej utrzymać się przy władzy. Paszinjan, były dziennikarz, poprowadził falę protestów napędzanych przez gniew opinii publicznej w związku z powszechnym ubóstwem, wysokim bezrobociem i szalejącą korupcją, która rozkwitła pod rządami starego rządu, zmuszając trzeciego prezydenta Armenii do ustąpienia.

Ukraina zrywa traktat o przyjaźni z Rosją

Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko podpisał dekret o rozwiązaniu rosyjsko-ukraińskiego traktatu o przyjaźni, współpracy i partnerstwie.

 

Zgodnie z decyzją Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy z 6 września 2018 r. propozycja Ministerstwa Spraw Zagranicznych Ukrainy dotycząca rozwiązania traktatu o przyjaźni, współpracy i …

Jednak mniejszościowy rząd Paszinjana nie posiadając odpowiedniego zaplecza w parlamencie nie mógł w pełni wprowadzić wszystkich reform, które obiecał zubożałemu społeczeństwu. Premier Armenii podkreślał wielokrotnie od momentu objęcia urzędu premiera, że przyspieszone wybory są koniecznością.

„Musimy zauważyć, że po ostatnich wydarzeniach w Armenii odbędą się przedterminowe wybory parlamentarne w 2018 roku. Bezpośredni demokratyczny rząd powstanie w Armenii. Jeśli okaże się, że nie jestem przedstawicielem ludu w roli premiera, to wybory się nie odbędą, ale jeśli okaże się, że jestem przedstawicielem ludu w roli premiera, to odbędą się wybory”, powiedział Paszinjan.

Paszinjan apeluje do prezydenta

Premier wezwał prezydenta Armena Sarkissjana, by nie podpisał ustawy przyjętej przez parlament w sprawie zmiany funkcjonowania parlamentu. „Prezydent musi albo podpisać ustawę, albo zwrócić się do Trybunału Konstytucyjnego o zastrzeżenie jej konstytucyjności. Zwrócę się do prezydenta Armena Sarkissjana, aby nie podpisywał tej ustawy i nie zwracał się do Trybunału Konstytucyjnego”- powiedział premier Armenii.

Wraca wojenna retoryka na Kaukazie Południowym

Zgromadzenie Narodowe Armenii przyjęło w czwartek – 13 września – decyzję o ogłoszeniu warunkowej wojny przeciwko Azerbejdżanowi jako elementu manewrów wojskowych SHANT 2018. Na reakcję Azerbejdżanu nie trzeba było długo czekać: następnego dnia Baku ogłosiło, że armia Azerbejdżanu przygotowuje się …

Premier Armenii bierze również pod uwagę inny scenariusz. Zakłada on złożenie rezygnacji z urzędu premiera. W takim wypadku parlament Armenii zgodnie z konstytucją musiałby wybrać w ciągu dwóch tygodni nowego szefa rządu w maksymalnie dwóch głosowaniach. W przeciwnym wypadku dojdzie do tego, do czego sprowadza się polityczna zagrywka va banque Paszinjana – do przedterminowych wyborów parlamentarnych. Te mogłyby odbyć się już w grudniu tego roku.

„Jeśli okaże się, że ludzie czekają na wcześniejsze wybory do parlamentu, my, wraz z ludźmi, będziemy mogli nie pozwolić parlamentowi na wybór nowego premiera. Ale po rezygnacji będę nadal wykonywać obowiązki premiera, zgodnie z konstytucją”, powiedział Paszinjan na wiecu do protestujących przed budynkiem parlamentu.