Epidemia koronawirusa: UE wysłała Chinom 12 ton sprzętu medycznego

źródło: pxhere (CC0 Public Domain)

Chiny wystąpiły do Unii Europejskiej z prośbą o pomoc. Chiński system opieki zdrowotnej jest przeciążony z powodu rosnącej liczby zakażeń koronawirusem. Brakuje także maseczek higienicznych czy sprzętu ochronnego dla służb medycznych.

 

O pomoc poprosił oficjalnie premier Chin Li Keqiang, który zadzwonił w tej sprawie do przewodniczącej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen. Jak poinformowała chińska agencja prasowa Xinhua, premier Li zapewnił, że jego kraj robi wszystko, aby przeciwdziałać rozprzestrzenianiu się wirusa na inne kraje.

„Chiny są gotowe do zwiększenia wymiany informacji i poszerzenia współpracy ze społecznością międzynarodową, w tym z Unią Europejską, by powstrzymać rozprzestrzenianie się wirusa” – miał oświadczyć szef chińskiego rządu.

Dotąd jednak przypadki zakażenia koronawirusem stwierdzono już w 25 krajach świata, m.in. w USA, Australii, Indiach, Japonii, Korei Południowej czy Australii. W Europie zaś stało się tak w Niemczech, Włoszech, Francji, Wielkiej Brytanii i Finlandii. Na Starym Kontynencie odnotowano dotąd 25 przypadków zakażenia.

Stwierdzono także pierwszy zgon w wyniku infekcji koronawirusem poza Chinami. Doszło do niego na Filipinach. Zmarłym jest 44-letni Chińczyk, który pochodził z okolic chińskiego miasta Wuhan, gdzie rozpoczęła się epidemia.

WHO ogłasza globalny alert ws. koronawirusa

Światowa Organizacja Zdrowia ogłosiła globalny stan wyjątkowy w związku z epidemią chińskiego koronawirusa. Wirus przenosi się bowiem do coraz większej liczby krajów.

 

Epidemia wywołującego ostre zapalenie płuc koronarowirua wybuchła pod koniec grudnia w chińskim mieście Wuhan w prowincji Hubei. Od tamtej …

Chińska służba zdrowia jest przeciążona

Problemem w zakupie sprzętu medycznego nie są dla Chin pieniądze, ale dostępność produktów. Chińczycy masowo rzucili się do sklepów i wykupują maseczki higieniczne czy żele dezynfekujące. W niektórych aptekach wprowadzono nawet ich racjonowanie. Podobnie sytuacja wygląda w Hong Kongu, gdzie po zakup maseczek ustawiają się długie na setki metrów kolejki.

Tymczasem rosnąca liczba zachorowań na nowego koronawirusa 2019-nCoV sprawia, że szpitale we wszystkich chińskich regionach postawione są w stan gotowości. Ich personel trzeba wyposażyć m.in. w stroje ochronne. W Chinach ubezpieczenia zdrowotne nie są obowiązkowe, więc wiele osób ich nie posiada. Aby w obawie przed dużymi wydatkami chorzy nie unikali kontaktu ze służbami medycznymi, na szczególnie zagrożonych obszarach prowincji Hubei, której stolicą jest miasto Wuhan, koszty leczenia nieubezpieczonych ludzi obiecało wziąć na siebie państwo.

Jak poinformował unijny komisarz ds. reagowania kryzysowego Janez Lenarčič, UE postanowiła natychmiast odpowiedzieć na prośbę chińskich władz. „W ramach pierwszej natychmiastowej odpowiedzi państwa członkowskie zmobilizowały dotychczas 12 ton sprzętu ochronnego. Jest on już w drodze do Chin. KE będzie nadal wspierać Chiny” – powiedział Lenarčič.

System opieki zdrowotnej już teraz jest w prowincji Hubei przeciążony. W wielu innych regionach czujący się źle ludzie także masowo zgłaszają się do szpitali, aby potwierdzić lub wykluczyć zakażenie koronawirusem. W całych Chinach stwierdzono już ponad 17 tys. zakażeń i 361 zgonów, a tylko w prowincji Hubei – ponad 8 tys. zakażeń i 260 zgonów. Ale pod obserwacją – jedynie w Wuhan – jest ponad 38 tys. osób. Dlatego do miasta skierowano już 1,4 tys. wojskowych lekarzy i pielęgniarek.

Ponad 60 mln Chińczyków znajduje się natomiast w miastach, które odcięto od reszty kraju dzięki blokadom transportowym, czyli zamknięciu lotnisk czy dworców kolejowych.

KE uruchamia Mechanizm Ochrony Ludności ws. koronawirusa

Unijny Mechanizm Ochrony Ludności uruchomiono na wniosek Francji. Chodzi o to, aby ułatwić ewakuację z Chin obywateli państw członkowskich. W prowincji Hubei trwa bowiem epidemia koronawirusa wywołującego ostre zapalenie płuc.

 

Epidemia, która wybuchła w mieście Wuhan kosztowała już życie 132 osób. …