Dziś w Nowym Jorku spotkanie Trump-Duda

Prezydenci Polski i USA Andrzej Duda i Donald Trump, źródło Jakub Szymczuk KPRP

Prezydenci Polski i USA Andrzej Duda i Donald Trump, źródło Jakub Szymczuk KPRP

Podczas dzisiejszego spotkania prezydentów Polski i USA Andrzeja Dudy i Donalda Trumpa ma zostać podpisana deklaracja wojskowa dotycząca lokalizacji zwiększonego kontyngentu amerykańskich wojsk w Polsce – zapowiedział szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski.

 

Dokument ten miał być podpisany na początku miesiąca w Warszawie, jednak amerykański prezydent odłożył swoja wizytę w Polsce z powodu huraganu Dorian, który nadciągał wtedy nad Stany Zjednoczone.

Donald Trump nie przyjedzie do Polski 

Prezydent USA Donald Trump nie przyjedzie jutro do Polski, a na obchodach 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej zastąpi go wiceprezydent Mike Pence. Trump przełożył wizytę z powodu huraganu Dorian, który ma z wielką siłą uderzyć we wschodnie wybrzeże Florydy.

Swoją kolejną wizytę w Stanach Zjednoczonych prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką rozpoczęli wczoraj (22 września) od spotkania z tamtejszą Polonią, podczas którego odznaczeni zostali zasłużeni przedstawiciele tego środowiska.

Doroczne Zgromadzenie Ogólne ONZ

W czasie pobytu w USA, który potrwa do czwartku (26 września) polski prezydent spotka się także z Donaldem Trumpem. Odbędzie zarówno spotkanie prezydentów w „cztery oczy”, jak i rozmowy plenarne delegacji. Andrzej Duda weźmie też m.in. udział w debacie wysokiego szczebla podczas Zgromadzenia Ogólnego ONZ w Nowym Jorku.

Dziś w Nowym Jorku rozpoczyna się bowiem doroczne Zgromadzenie Ogólne ONZ z udziałem  przywódców i delegatów 190 państw świata (USA wydały wizy nawet prezydentowi Iranu Hasanowi Rowhaniemu i szefowi dyplomacji tego kraju Mohammadowi Dżawadowi Zarifowi). Obrady mają być poświęcone przede wszystkim kryzysowi klimatycznemu – w najbliższym tygodniu odbędzie się tam sześć debat tematycznych i 360 dodatkowych wydarzeń – wiele z nich poświęconych zmianom  klimatycznym.

“Największym wyzwaniem tego tygodnia jest pokazanie, że światowym przywódcom i międzynarodowym instytucjom nie jest wszystko jedno” – powiedział sekretarz generalny ONZ Antonio Guterrez. “A także znalezienie odpowiedzi i odpowiednich rozwiązań dla problemów niepokojących ludzi” – cytują media jego zapowiedź.

Szczerski: Nigdy nie było takiej dynamiki w polsko-amerykańskich relacjach

“Nigdy nie było takiej dynamiki relacji polsko-amerykańskich, żeby dziewięciokrotnie w ciągu trzech lat spotykali się prezydenci Polski i USA” – powiedział w sobotę (21 września) Krzysztof Szczerski. “Każde takie spotkanie przynosi inwestycje w polskie bezpieczeństwo” – dodał.

Spotkanie Duda-Trump już poniedziałek?

Już w najbliższy poniedziałek w Nowym Jorku może dojść do spotkania prezydentów Polski i USA Andrzeja Dudy i Donalda Trumpa – poinformował wczoraj szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski. Informację o spotkaniu bilateralnym potwierdził Departament Stanu USA.

“Wszystko jest przygotowane do poniedziałkowego spotkania prezydentów” – zapewnił jeszcze w piątek (20 września) Szczerski podkreślając, że odbywa się ono na zaproszenie Trumpa. “Spotkanie będzie pełnowymiarowe tzn. zarówno będą rozmowy w `cztery oczy`, ale potem będą rozmowy plenarne delegacji” – zapowiedział prezydencki minister. W sobotniej audycji w radiowej Trójce zwrócił uwagę, że spotkanie to ma „wszystkie istotne elementy spotkania bilateralnego na najwyższym szczeblu”.

Poinformował także, że w skład delegacji wchodzą także szef polskiej dyplomacji Jacek Czaputowicz oraz minister obrony Mariusz Błaszczak. “Przewidujemy także podpisanie deklaracji wojskowej, dotyczącej lokalizacji i doprecyzowania obecności zwiększonego kontyngentu amerykańskich wojsk w Polsce, która miała być podpisana w Warszawie podczas przełożonej wizyty Prezydenta amerykańskiego w Polsce” – potwierdził Szczerski w piątkowej rozmowie w radiowej „Jedynce”.

Andrzej Duda broni polsko-amerykańskich porozumień wojskowych

Prezydent Andrzej Duda bronił porozumień z Amerykanami przed zarzutem, że są dla Polski niekorzystne finansowo. Podczas wizyty w Nevadzie zapewnił, że polskie władze robią wszystko, by w jak największym stopniu realizować interesy Rzeczypospolitej i zaapelował do krytyków o zachowanie spokoju.

Zniesienie wiz dla Polaków wciąż niepewne

W odpowiedzi na pytanie dziennikarza czy można się spodziewać jakiejś deklaracji prezydenta USA ws. zniesienia wiz dla Polaków zastrzegł, że poruszenie tego tematu będzie zależało od harmonogramu i od amerykańskiego prezydenta. Prezydencki minister przypomniał, że amerykańskie prawo warunkuje objęcie danego kraju programem ruchu bezwizowego mniejszym niż trzyprocentowy odsetkiem odmów przyznania wiz jego obywatelom. Tymczasem w przypadku Polski dotychczas był on wyższy.

“Wszystko odbywa się także w tym kontekście naszych starań, które pewnie niedługo będą ostatecznie domknięte, czyli zniesienie wiz amerykańskich dla Polaków. To też pewnie będzie jednym z tematów rozmów zarówno z prezydentem Trumpem, jak i z Polonią amerykańską” – przewiduje prezydencki minister.

Już od września polecimy do USA bez wiz?

Wiceszef MSWiA Krzysztof Kozłowski podpisał wczoraj w Waszyngtonie polsko-amerykańską umowę o zapobieganiu i zwalczaniu poważnej przestępczości. Podpisanie i wdrożenie tego dokumentu w życie jest jednym z warunków przystąpienia Polski do ruchu bezwizowego z USA, co może nastąpić już we wrześniu.

Termin wizyty Trumpa w Polsce jest “obecnie ustalany”

Przewiduje także, że podczas spotkania prezydentów wróci temat przełożonej wizyty Trumpa w Warszawie. Szczerski poinformował, że co prawda “obecnie ustalany jest termin takiej wizyty”, ale zastrzegł, że “kalendarze obu prezydentów są obciążone”. Zwrócił przy tym uwagę, że w najbliższym czasie polski prezydent planuje wizytę w związku z rocznicą wyzwolenia Belgii i Holandii, a także udział w szczycie Grupy Wyszehradzkiej. Dopytywany czy – jak zapowiadano – odbędzie się ona jeszcze w tym roku, prezydencki minister powiedział, że „zaproszenie jest otwarte, a obietnica nie została wycofana”.

Szczerski powiedział również, że Andrzej Duda prawdopodobnie spotka się ze swoim amerykańskim odpowiednikiem jeszcze raz: we wtorek wieczorem na przyjęciu tradycyjnie wydawanym przez prezydenta USA dla głów państw, które uczestniczą obradach Zgromadzenia Ogólnego ONZ w Nowym Jorku. Przypomniał ponadto, że polska para prezydencka weźmie też udział w lunchu wydanym przez sekretarza generalnego ONZ Antonio Guterresa dla szefów delegacji przybyłych na sesję Zgromadzenia Ogólnego ONZ.

Jutro debata w ZO ONZ

We wtorek po południu Andrzej Duda ma wystąpić w debacie generalnej Zgromadzenia Ogólnego ONZ. “Tegoroczne wystąpienie prezydenta będzie się koncentrowało wokół trzech wartości: pokoju, ochrony środowiska i zrównoważonego rozwoju” – zapowiedział prezydencki minister. Dodał, że w pierwszej części swojego wystąpienia prezydent podsumuje działania Polski na forum RB ONZ. W tym roku kończy się bowiem dwuletnie niestałe członkostwo naszego kraju w tym gremium.

Ponadto – przypomniał Szczerski – również w tym roku Polska kończy roczną prezydencję w konferencji Klimatycznej ONZ (COP24). Prezydent będzie też mówił w związku z tym o ochronie środowiska. Według prezydenckiego ministra Duda odniesie się do osiągnięć szczytu klimatycznego w Katowicach oraz przedstawi propozycje konkretnych działań, jakie Polska zamierza podjąć na rzecz ochrony środowiska.

"Protest Tysięcy Miast" w obronie klimatu

W ponad 150 państwach świata młodzież zorganizowała dziś (20 września) wielki protest przeciw zmianom klimatycznym i biernej jej zdaniem postawie wielu rządów. W Polsce protesty odbywają się w co najmniej 60 miastach.
 

Młodzieżowy Strajk Klimatyczny to idea zapoczątkowana przez nastoletnią szwedzką …

Polski prezydent weźmie też udział w otwarciu szczytu klimatycznego, który organizuje sekretarz generalny ONZ, a także w spotkaniu wysokiego szczebla organizowanym przez Prezydenta Trumpa dotyczącym wolności religijnej i ochrony przed prześladowaniami z powodów religijnych.

Krzysztof Szczerski przypomniał, że z inicjatywy Polski ONZ w tym roku ustanowiła Międzynarodowy Dzień Pamięci Ofiar Przemocy z Powodu Religii lub Wiary. Prezydent Duda będzie też uczestniczył w konferencji poświęconej 30. rocznicy ustanowienia Konwencji o prawach dziecka ONZ i weźmie udział w debacie przywódców na temat zrównoważonego rozwoju.

Polski pokój w siedzibie ONZ

Prezydencki minister zapowiedział także, że prezydent otworzy „polski pokój” w siedzibie ONZ, co ma być rodzajem upamiętnienia niestałego członkostwa Polski w RB ONZ (pokój  znajduje się przy sali, w której zbiera się Rada Bezpieczeństwa). “Każde państwo, które jest członkiem Rady Bezpieczeństwa zwykle na koniec obecności w RB ONZ składa jakiś `dar` dla ONZ. To zwykle są dzieła sztuki, które potem znajdują się w różnych częściach budynku. Prezydent Duda chciał coś bardziej konkretnego, użytecznego sprezentować i dlatego otworzy polską salę” –  wyjaśniał Szczerski.

“To taka sala, która była i będzie wykorzystywana do poufnych negocjacji pomiędzy członkami RB. Od tej pory będzie nazywała się `Salą polską`, będzie wyposażona w polskie meble, polski design, będzie w całości przez nas urządzona” – dodał szef gabinetu prezydenta.

Spotkania bilateralne

Prezydent Andrzej Duda spotka się także ze swoimi odpowiednikami m.in. z Kazachstanu Kasymem-Żomartem Tokajewem, Estonii Kersti Kaljulaid i Finlandii Sauli Niinistö. Według Szczerskiego rozmowa z Prezydentem Finlandii będzie dotyczyła fińskiej prezydencji w UE. Natomiast rozmowa z Prezydent Estonii ma dotyczyć Inicjatywy Trójmorza. “Pani prezydent Estonii chciała z prezydentem Dudą skonsultować program i plany Inicjatywy Trójmorza na najbliższy czas” – powiedział minister. Zaplanowana jest też rozmowa Andrzeja Dudy z sekretarzem generalnym ONZ.

Polska para prezydencka weźmie ponadto udział w lunchu wydanym przez Antonio Guterresa dla szefów delegacji przybyłych na sesję Zgromadzenia Ogólnego ONZ, a we wtorek wieczorem także w obiedzie wydanym przez prezydenta Stanów Zjednoczonych dla uczestników sesji.

W programie wizyty polskiej pary prezydenckiej zaplanowane jest ponadto spotkanie ze środowiskami żydowskimi na zaproszenie konsula generalnego w Nowym Jorku. Wylot z Nowego Jorku do Warszawy planowany jest na środę wieczór.