Prezydent Duda rozpoczyna dziś wizytę w Turcji, podczas której Polska kupi bojowe drony

Dron bojowy Bayraktar TB2, źródło twitter Mariusz Błaszczak

Dron bojowy Bayraktar TB2, źródło twitter Mariusz Błaszczak

Prezydent Andrzej Duda rozpoczyna dziś dwudniową wizytę oficjalną w Turcji, gdzie spotka się ze swoim tureckim odpowiednikiem Recepem Tayyipem Erdoğanem. Mają tam zostać również podpisane dwustronne umowy m.in. na zakup czterech zestawów dronów bojowych.

Tym samym Polska stanie się pierwszym państwem członkowskim NATO, który kupi od Turcji takiego rodzaju sprzęt.

Tematem rozmów Andrzeja Dudy z Recepem Tayyipem Erdoğanem będzie też współpraca Turcji z państwami Inicjatywy Trójmorza, zwłaszcza w dziedzinie bezpieczeństwa energetycznego.

Prezydentowi towarzyszy podczas wizyty małżonka Agata Kornhauser-Duda, a także m.in. szef MON Mariusz Błaszczak, minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu, wicepremier Piotr Gliński oraz wicemarszałek Sejmu Małgorzata Gosiewska. Prosto z Turcji para prezydencka uda się do Gruzji.

Turcja dołączy do unijnego projektu ws. mobilności wojskowej?

Formalna prośba została skierowana do ministra obrony Holandii, która jest koordynatorem projektu.

Błaszczak: Polska kupuje Bayraktary

Mariusz Błaszczak zapowiedział, że Wojsko Polskie zostanie wyposażone w cztery zestawy, czyli 24 sztuki tureckich dronów bojowych. „To są Bayraktary” – poinformował w sobotę (22 maja) Polskim Radiu. Wyjaśnił, że są to bezpilotowce o zdolnościach uderzeniowych, które „sprawdziły się w wojnach na wschodzie” Europy i na Bliskim Wschodzie.

Podkreślił przy tym, że tureckie maszyny bezzałogowe będą uzbrojone w pociski przeciwpancerne. „To jest realna broń. Pierwszy zestaw trafi do Wojska Polskiego za rok, w 2022 roku” – dodał. Błaszczak przekazał ponadto, że zakup jest uzupełniony o „pakiet logistyczny i szkoleniowy”, a także o offset dotyczący serwisu, który będzie wykonywało polskie „przedsiębiorstwo wojskowe”.

Szef MON „podtrzymał” też swoją deklarację, że resort obrony w pierwszej kolejności chce kupować uzbrojenie i sprzęt od polskich firm zbrojeniowych. „W ofercie polskiego przemysłu zbrojeniowego nie ma takiej broni. Jeżeli taka broń będzie w ofercie polskiego przemysłu zbrojeniowego, to oczywiście, wtedy bardzo poważnie rozważymy kupienie takiej broni” – zapewnił szef MON.

UE obiecuje Turcji pogłębienie współpracy gospodarczej. Domaga się respektowania praw człowieka

Unia Europejska jest w stanie zaoferować Turcji pogłębienie współpracy gospodarczej i politycznej. Domaga się jednak poszanowania od Ankary praw człowieka i respektowania orzeczeń Europejskiego Trybunału Praw Człowieka.

 

 

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen i przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel spotkali …

Polityczne rozmowy Duda-Erdoğan ws. bezpieczeństwa

W czasie wizyty w Turcji zaplanowano rozmowy polityczne prezydentów Dudy i Erdoğana oraz obu delegacji. Szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Krzysztof Szczerski przekazał, że będą one dotyczyły kwestii bezpieczeństwa oraz współpracy w ramach Sojuszu Północnoatlantyckiego w związku ze szczytem NATO, który odbędzie się w połowie czerwca w Brukseli.

„Pozycje Polski i Turcji w swoich regionach są bardzo istotne dla bezpieczeństwa całego sojuszu” – podkreślił. Cytowany w komunikacie KPRP prezydencki minister dodał, że rozmowy będą też dotyczyły potencjalnej współpracy trójstronnej w dziedzinie bezpieczeństwa w trilogu: Polska-Rumunia-Turcja oraz Polska-Ukraina-Turcja.

„Z naszego punktu widzenia szczególnie istotna jest kwestia bezpieczeństwa południowej części wschodniej flanki NATO, czyli regionu Morza Czarnego i wschodniej części Morza Śródziemnego” – wyjaśnił Szczerski. Przekazał przy tym, że prezydent Duda odwiedzi stacjonujący w Turcji Polski Kontyngent Wojskowy, który w ramach misji NATO monitoruje bezpieczeństwo w basenie Morza Czarnego i Morza Śródziemnego.

Tematem rozmów prezydentów a być również sytuacja na Bliskim Wschodzie, polityka Rosji, relacje transatlantyckie, a także współpraca Unii Europejskiej z Turcją dotycząca zwłaszcza polityki migracyjnej. „W rozmowach obu przywódców pojawi się również kwestia sytuacji na południu Kaukazu” – zapowiedział minister.

Kwestie współpracy gospodarczej

Jak poinformował Krzysztof Szczerski, rozmowy Duda-Erdoğan będą dotyczyły też współpracy gospodarczej, m.in. współpracy banków centralnych Polski i Turcji, współpracy sektorów motoryzacyjnych i handlu. Minister zwrócił uwagę, że ważnym elementem kontaktów polsko-tureckich jest edukacja, bo w ramach unijnego programu Erasmus w Polsce uczy się ponad dwa tysiące tureckich studentów. Przekazał ponadto, że w trakcie rozmów prezydentów pojawią się m.in. kwestie związane z turystyką.

Szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej przekazał, że podczas wizyty polski prezydent spotka się też z Patriarchą Konstantynopola Bartłomiejem I, co – jak podkreślił – „ma ważny wymiar dla społeczności prawosławnej mieszkającej w Polsce”. Zapowiedział także, że polska para prezydencka odwiedzi Polonię mieszkającą w historycznej polskiej osadzie Adampol (Polonezköy).

Minister Szczerski przypomniał ponadto, że prezydent Erdoğan odwiedził Polskę w 2017 r., a poprzednia wizyta polskiego prezydenta (Bronisława Komorowskiego) w Turcji miała miejsce w 2014 r. Wcześniej – w 2007 r. – Turcję odwiedził też prezydent Lech Kaczyński.