Walki pomiędzy Afgańczykami a Talibami nasilają się, a państwo stoi w obliczu „krytycznej” sytuacji bezpieczeństwa / Europa i świat w skrócie

Afgańska armia informuje, że trzy prowincje w południowym i zachodnim Afganistanie stoją w obliczu „krytycznej” sytuacji bezpieczeństwa., źródło twitter.comresolutesupport

Afgańska armia informuje, że trzy prowincje w południowym i zachodnim Afganistanie stoją w obliczu „krytycznej” sytuacji bezpieczeństwa., źródło twitter.comresolutesupport

Kandydat na kanclerza Niemiec z ramienia CDU/CSU w Warszawie. Oddaje hołd ofiarom Powstania Warszawskiego. Z prezydentem Dudą rozmawiał o praworządności | Pożary w Turcji | Prezydent podniósł wynagrodzenia urzędnikom państwowym. Dzięki nowemu rozporządzeniu mają wzrosnąć także pensje parlamentarzystów | Izrael zarzuca Iranowi „międzynarodowy terroryzm |

We wtorek Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 164 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem w Polsce. Z powodu COVID-19 zmarły 4 osoby.

W ciągu ostatniej doby najwięcej nowych przypadków SARS-CoV-2 potwierdzono w USA – 56,3 tys., w Iranie – 37,1 tys., w Indiach – 30,1 tys.

Liczba zakażeń wykrytych na całym świecie od początku pandemii wynosi ponad 199,6 mln. Na COVID-19 zmarło ponad 4,2 mln osób, ale wyzdrowiało już ponad 180,1 mln.

 • Iran: „Podejmiemy kroki na rzecz zniesienia tyrańskich sankcji nałożonych przez Stany Zjednoczone”, zapowiedział podczas ceremonii w Teheranie Ebrahim Raisi, który w czwartek (5 sierpnia) oficjalnie obejmie urząd prezydenta kraju. (PNa)
 • Igrzyska Olimpijskie: Anita Włodarczyk została mistrzynią olimpijską w rzucie młotem. Polka jest pierwszą lekkoatletką w historii, która zdobyła złoty medal w tej samej konkurencji na trzech kolejnych igrzyskach (wygrywała w Londynie w 2012 r. i cztery lata później w Rio de Janeiro, jest też aktualną rekordzistką świata). Zwycięstwo dał jej rzut na odległość 78,48 metra. Brązowy medal zdobyła w tej samej konkurencji Malwina Kopron (75,49 m), a Polki rozdzieliła na podium Chinka Zheng Wang (77,03 m). (PNa)
 • Kijów: szef Domu Białoruskiego, organizacji pomagającej Białorusinom opuścić kraj, został znaleziony martwy w jedym z kijowskich parków. W poniedziałek  (2 sierpnia) zgłoszono zaginięcie Witala Szyszowa. Ukraińska policja rozpoczeła śledztwo w tej sprawie. (KG)
 • Międzynarodowy Komitet Olimpijski rozpoczął śledztwo w sprawie białoruskiej lekkoatletki Krysciny Cimanouskiej. MKOl zażądał już wyjaśnień od Białoruskiego Komitetu Olimpijskiego. W niedzielę (1 sierpnia) sportsmenka została siłą odprowadzona na lotnisko przez pracowników BKOl-u, gdzie próbowano wymusić na niej powrót do kraju. Obecnie Cimanouska przebywa w polskiej ambasadzie w Tokio. (KG)
 • Rządy Wielkiej Brytanii i Stanów Zjednoczonych oskarżyły Talibów o mordowanie cywilów na granicy afgańsko-pakistańskiej. Suhail Shaheen, członek talibskiego zespołu negocjacyjnego powiedział agencji Reuters, że tweety zawierające oskarżenia są „bezpodstawne”. (SD)
 • Przewodniczący Komisji Spraw Zagranicznych parlamentów dziewięciu państw we wspólnym oświadczeniu wyrazili zaniepokojenie decyzją USA i Niemiec w sprawie gazociągu Nord Stream 2. „Trwamy w sprzeciwie wobec projektu budowy gazociągu i z żalem przyjmujemy decyzję Stanów Zjednoczonych i Niemiec, która umożliwi ukończenie budowy gazociągu” – napisali politycy z Polski, Litwy, Łotwy, Estonii, Ukrainy, Irlandii, Wielkiej Brytanii i USA.  O sprawie poinformował na Twitterze szef sejmowej Komisji Spraw Zagranicznych Marek Kuchciński. (AW)
 • Premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson powiedział, że Iran musi ponieść konsekwencje ataku na tankowiec należący do firmy izraelskiego miliardera. Do napaści z użyciem drona doszło pod koniec ubiegłego tygodnia na Morzu Arabskim, u wybrzeży Omanu. Zginęły dwie osoby – obywatel brytyjski oraz rumuński. (AW)
 • Wicerzecznik Prawa i Sprawiedliwości Radosław Fogiel został wybrany na wiceprzewodniczącego europartii Europejskich Konserwatystów i Reformatorów (EKR) – ogłosił w poniedziałek (2 sierpnia) na Twitterze eurodeputowany PiS Tomasz Poręba. Fogiel zajmie miejsce Anny Fotygi. (PNa)
 • Wiceminister spraw zagranicznych Marcin Przydacz potwierdził w rozmowie z Onetem, że Krystina Cimanouska przebywa w polskiej ambasadzie w Tokio. Białoruska lekkoatletka otrzymała od polskich władz wizę humanitarną. „Polscy dyplomaci skontaktowali się z nią wczoraj i przedstawiliśmy jej najbardziej konkretną ofertę pomocy. To wiza humanitarna i możliwość rozwoju sportowego w Polsce. Sama zdecyduje po przyjeździe do kraju, czy chce u nas zostać, czy wyjedzie do innego bezpiecznego kraju”, dodał Przydacz. (PNa)
 • Hiszpania: Dziennik El Mundo podał, że 53 proc. hiszpańskich przedsiębiorstw doświadczyło ataku hakerskiego w okresie pandemii. Szacunkowe dane zostały opracowane we współpracy z bankiem BBVA i firmami z sektora bezpieczeństwa danych. Gazeta oszacowała, że obecnie w Hiszpanii dochodzi każdego dnia do 40 tys. prób ataku hakerskiego, których głównym celem są małe i średnie spółki oraz dyrekcje przedsiębiorstw. Zgodnie ze statystykami podanymi przez El Mundo, zaledwie 9 proc. firm w kraju jest bardzo dobrze przygotowanych na tego typu ataki. (PNa)
 • Afganistan: Afgańska armia informuje, że trzy prowincje w południowym i zachodnim Afganistanie stoją w obliczu „krytycznej” sytuacji bezpieczeństwa. Powodem jest nasilenie się walk między Talibami a armią afgańską. Talibowie próbują przejąć stolicę prowincji po tym, jak w ostatnich miesiącach zajęli już mniejsze okręgi administracyjne. (SD)
 • Brazylia: Zwolennicy rządu zebrali się w niedzielę w kilku brazylijskich miastach, aby wezwać do zmian w elektronicznym systemie głosowania. Zdaniem skrajnie prawicowego prezydenta Jaira Bolsonaro nie jest on godny zaufania. Bolsonaro nalega na wprowadzenie mieszanego systemu, w którym urny elektroniczne będą drukować pokwitowania, które można policzyć w przypadku jakichkolwiek wątpliwości. Bolsonaro ostrzega, że wybory nie odbędą się w przyszłym roku, „jeśli nie będą czyste i demokratyczne”. Dodał, że „ludzie, którzy twierdzą, że głosowanie elektroniczne jest bezpieczne i podlega kontroli to kłamcy”. Według krytyków Bolsonaro poddaje w wątpliwość wiarygodność systemu elektronicznego, aby w razie porażki w przyszłorocznych wyborach podważyć wynik głosowania.  (SD)
 • Niemieckie i francuskie statki organizacji pozarządowych Sea-Watch 3 i Ocean Viking uratowały w niedzielę (1 sierpnia) 394 migrantów płynących do brzegów Europy w przeładowanej łodzi. Operacja trwała około 6 godzin. (SD)
 • Nowa Zelandia: premier Jacinda Ardern oficjalnie przeprosiła za represje wobec imigrantów z wysp Pacyfiku, którzy przybyli do kraju po II wojnie światowej i mieli pomóc Nowej Zelandii w rozwoju gospodarczym. Kryzys ekonomiczny w latach 70. spowodował wzrost bezrobocia, a państwa nie było stać na ich utrzymanie. W 1974 r. władze rozpoczęły stosowanie represji wobec imigrantów, polegających na przymusowym przesiedlaniu. (KG/PB)
 • Tokio: sprinterka Krystina Cimanouska po skrytykowaniu Białoruskiego Komitetu Olimpijskiego obawia się powrotu do ojczyzny. Reżimowe media na Białorusi rozpoczęły przeciwko niej kampanię, a władze wymuszają powrót do kraju. Lekkoatletce udało się zgłosić na policję na tokijskim lotnisku, gdzie apelowała o udzielenie ochrony. Cimanouska ma zamiar ubiegać się o azyl w Austrii. (KG)
 • Turcja: W miejscowościach turystycznych Antalya i Mugla nadal trwa pięć pożarów, jednak 107 zostało już opanowanych, wynika z najnowszych informacji Ministerstwa Rolnictwa i Leśnictwa w Turcji. Wielu turystów zostało ewakuowanych w sobotę z niektórych hoteli do innych destynacji turystycznych. (KKW)
 • Polska: O godzinie 17:00 w godzinę rozpoczęcia Powstania Warszawskiego w całej Polsce rozległy się syreny alarmowe. Tłumy zebrały się aby uczcić 77. rocznicę powstania i poległych w walce. Na Powązkach zebrali się przedstawiciele władz, w tym prezydent Andrzej Duda i premier Mateusz Morawiecki, a także weterani i mieszkańcy miasta. W uroczystościach uczestniczyli również m.in. marszałek Sejmu Elżbieta Witek, marszałek Senatu Tomasz Grodzki i prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski. (KKW)
 • Kanada: Setki osób wzięło udział w sobotnim (31 lipca) wiecu w stolicy kraju, domagając się niezależnego śledztwa w sprawie szkół dla dzieci pochodzenia rdzennego, gdzie w ostatnich tygodniach odkryto setki nieoznaczonych grobów. Marsz na rzecz „prawdy i sprawiedliwości” na Wzgórzu Parlamentarnym w Ottawie był prowadzony przez członków Nowej Partii Demokratycznej – Charlie Angusa i Mumilaaqa Qaqqaqa. „Musimy stanąć razem, powiedzieć (…), że już wystarczy: ludność rdzenna potrzebuje prawdy i sprawiedliwości”, napisał Qaqqaq w poście na swoim profilu na Instagramie. (MKo)
 • Grecja: W północno-zachodniej części Półwyspu Peloponez doszło do pożaru. Nakazano ewakuację czterech wiosek. Do walki z ogniem wysłanych zostało blisko stu strażaków. (MKo)
 • Malezja: W stolicy kraju, Kuala Lumpur, w sobotę (31 lipca) setki osób demonstrowały, domagając się dymisji rządu Muhyiddina Yassina. Przeciwnicy premiera są sfrustrowani jego sposobem walki z pandemią, złym stanem gospodarki i nadużyciami władzy. Demonstranci przynieśli czarne flagi i transparenty, na których widniały napisy takie jak: „Przegrany rząd”, „Rząd morderca”. (MKo)
 • Grenlandia: Ostatnia fala upałów, podczas której temperatura jest o ponad 10 stopni wyższa od średniej, spowodowała bardzo szybkie topnienie pokrywy lodowej na Grenlandii. Od środy (28 lipca) topnieje około 8 mld ton lodu dziennie, dwa razy więcej niż normalnie w okresie letnim, podała w sobotę (31 lipca) agencja AFP. Niespotykana na Grenlandii temperatura rzędu 20 stopni Celsjusza z „lokalnymi rekordami” sięgającymi ponad 23 stopnie – jak podaje duński instytut meteorologiczny DMI – to najcieplejsze lato, odkąd na wyspie zaczęto prowadzić takie pomiary. (MKo)
 • Polska/Niemcy: Kandydat CDU/CSU na kanclerza był w sobotę (31 lipca) w Warszawie, aby upamiętnić ofiary Powstania Warszawskiego, pisze portal DW.com. Laschet jest pierwszym kandydatem ubiegającym się w wyborach parlamentarnych 26 września o fotel kanclerski, który odwiedził podczas kampanii wyborczej Polskę. Jak podkreślił w wystąpieniu pod Pomnikiem Małego Powstańca w Warszawie, celem jego wizyty jest „upamiętnienie Powstania Warszawskiego i walki Polaków przeciwko nazistowskiemu barbarzyństwu”. Armin Laschet spotkał się z prezydentem RP Andrzejem Dudą. Podczas spotkania z dziennikarzami ujawnił, że przedmiotem rozmowy były także kwestie praworządności. Relacje z Polską są bliskie. Wstępując do UE Polska stała się jednak częścią europejskiej wspólnoty prawa. Dlatego rozmawialiśmy też o tym, jak można zapewnić wszędzie równe europejskie standardy prawne”, wyjaśnił. Armin Laschet przyznał, że jako kandydat nie planuje za dużo podróży zagranicznych. „Ale do Polski, naszego wschodniego sąsiada, z którą łączy nas tak trudna, straszna przeszłość, ale i wiele wspólnego, chciałem przyjechać”, mówił. „Bez Polski nie da się kształtować przyszłości Unii Europejskiej”, stwierdził. Dziś (1 sierpnia) przewidziane jest spotkanie Lascheta z premierem Mateuszem Morawieckim. Polityk CDU ma też zwiedzić Muzeum Powstania Warszawskiego. (MK).
 • Turcja: Pożary pustoszą Turcję od środy (28 lipca). Szczególnie dotknięta jest nimi południowo-zachodnia część tego kraju, zwłaszcza turystyczne miejscowości leżące u wybrzeży Morza Egejskiego. Ogień wypala lasy, wdziera się do wiosek i kurortów oraz zmusza turystów do ewakuacji. Najgorsza sytuacja jest w pobliżu miast: Alanya, Adana, Mersin, Bodrum, Marmaris i Mugli. W sobotę liczba pożarów wzrosła z 91 do 101 – podał resort rolnictwa w Ankarze. Pożary w Turcji pochłonęły już sześć ofiar. Najgorsza sytuacja jest w pobliżu miast: Alanya, Adana, Mersin, Bodrum, Marmaris i Mugli. Przyczyną pożarów są rekordowe upały i silny wiatr. Pomoc w walce z żywiołem zadeklarowały rządy Azerbejdżanu oraz Grecji, z którą Turcja ma napięte stosunki dyplomatyczne. (MK)
 • Wielka Brytania: Premier Boris Johnson i jego żona Carrie spodziewają się kolejnego dziecka, twierdzą brytyjskie media. Pierwszy potomek szefa rządu i jego obecnej partnerki przyszedł na świat w kwietniu ubiegłego roku. Według gazet żona premiera miała poinformować swoich bliskich znajomych na Instagramie, że jest „niesamowicie uradowana” perspektywą kolejnego dziecka. (AK)
 • Grecja: Władze odradzają zbędną pracę. Powód nietypowego apelu nie ma jednak nic wspólnego z pandemią COVID-19, a z falą upałów. Temperatura powietrza w Atenach przekroczyła w piątek (30 lipca) 40ºC, a według Krajowej Służby Meteorologicznej w poniedziałek i wtorek (2/3 sierpnia) ma osiągnąć nawet 44ºC. „W ostatnich latach coraz częściej odnotowujemy rekordowe temperatury, co stanowi dowód na zmianę klimatu”, stwierdził Stawros Solomos z Centrum Fizyki Atmosferycznej i Klimatologii Akademii Ateńskiej. Jak dodał, spodziewane są „coraz częstsze i silniejsze fale upałów”, a także tzw. tropikalne noce, podczas których temperatura nie spada poniżej 25-30ºC. (AK)
 • Agendy wyspecjalizowane ONZ ostrzegają, że zjawisko głodu na świecie wciąż się rozszerza. W ciągu najbliższych trzech miesięcy sytuacja ma się pogorszyć w aż 23 miejscach na świecie. Krytyczna sytuacja ma być m.in. Etiopii, Jemenie, Nigerii, Sudanie Południowym i na Madagaskarze. (SD)
 • Rząd Burkina Faso z zadowoleniem przyjął decyzję Francji o ekstradycji Francoisa Compaore’a. Brata byłego prezydenta Blaise’a Compaore’a jest poszukiwany w związku z morderstwem wybitnego dziennikarza śledczego Norberta Zongo, które miało miejsce ponad 20 lat temu. Odwołanie od decyzji francuskiego sądu zostało odrzucone. (SD)

Francja, Włochy a może nowy kanclerz Niemiec. Kto przejmie przywództwo w Europie po odejściu Angeli Merkel?

Angela Merkel ustąpi po wrześniowych wyborach do Bundestagu po 16 latach ze stanowiska kanclerza Niemiec.

30 lat od rozpadu Jugosławii. Czy na Bałkanach tęsknią za wspólnym państwem?

Tam, gdzie teraz na mapie znajduje się siedem państw, kiedyś było jedno – Jugosławia. Czy w XXI w. miałoby szansę powrócić?

Wszystko co ważne w Europie i na świecie na EURACTIV.pl

Zapraszamy także do czytania codziennego przeglądu informacji z europejskich stolic – The Capitals – aby być na bieżąco z najważniejszymi wydarzeniami w Unii Europejskiej.