Duda do polskich ambasadorów: Brońcie kraju przed wrogą “soft power”

Prezydent Andrzej Duda na dorocznej naradzie ambasadorów, źródło Jakub Szymczuk KPRP

Prezydent Andrzej Duda na dorocznej naradzie ambasadorów, źródło Jakub Szymczuk KPRP

Prezydent Andrzej Duda ostrzegał wczoraj polskich ambasadorów przed wrogą “soft power” i przekonywał, że mogą skutecznie budować autorytet państwa na świecie pokazując prawdziwe oblicze kraju i broniąc go przed “kłamliwymi oskarżeniami”.

 

Premier Mateusz Morawiecki, który również spotkał się z polskim korpusem dyplomatycznym, zwracał natomiast uwagę na skuteczność polityki zagranicznej rządu i apelował o wykorzystanie wielkich szans dla Polski.

We wtorek  (3 września) w Warszawie rozpoczęła się  doroczna narada ambasadorów RP.

Prezydent: Zagrożenie Polski wrogą “soft power”

Andrzej Duda zaapelował wczoraj do polskich ambasadorów, by budowali autorytet państwa “pokazując jej prawdziwe oblicze” i broniąc Polski oraz jej obywateli “przed niesprawiedliwymi, nieuczciwymi i kłamliwymi oskarżeniami”. “Chcę, żebyście byli Państwo w tym zakresie aktywni i nie odpuszczali żadnej takiej sytuacji, zwłaszcza, kiedy Polska i Polacy są szkalowani” – dodał na spotkaniu z ambasadorami w Pałacu Prezydenckim. W swoim wystąpieniu skupił się – jak sam to określił –  na dwóch kwestiach istotnych z punktu widzenia polskiego interesu: rosnącej pozycji międzynarodowej naszego kraju i “kontrreakcji“ na ten proces.

“W tegorocznym wystąpieniu chciałbym skupić się nie tylko na przeglądzie politycznych wydarzeń, wyzwań i kierunków działań, ale przede wszystkim poruszyć. Pierwsza to wzrost w ostatnim czasie międzynarodowej pozycji naszego kraju, druga to problemy z tego wynikające, czyli – jak powiedział – “kontrreakcja“ na rosnącą pozycję Polski i jej ambicje” – zapowiedział prezydent.

Narada prezydenta z polskimi ambasadorami

Prezydent Andrzej Duda przekonywał wczoraj (4 września) polskich ambasadorów, że krytyka, z którą ostatnio spotyka się Polska na arenie międzynarodowej, jest efektem siły naszego kraju. Zapewnił przy tym, że demokracja w naszym kraju jest niezagrożona. Powiedział również, że podział UE na różne prędkości będzie końcem Wspólnoty.

“Jeżeli jedno państwo zyskuje, to zawsze znajdują się kraje, które postrzegają zaistniałą sytuację, jako proces dla siebie niekorzystny i w związku z tym będą starały się mu zapobiec. Musimy być przygotowani na działania usiłujące hamować wzrost naszej pozycji i uwzględniać to w naszych strategiach. I dlatego musimy konsekwentnie budować oraz wzmacniać nasze bezpieczeństwo i odporność na niekorzystne dla Polski działania zewnętrzne” – wyjaśniał Duda.

Przypomniał przy tym o zagrożeniach hybrydowych zwłaszcza wobec rozwoju zaawansowanych technologii i związanych z tym wyzwań dla bezpieczeństwa narodowego. Prezydent zwrócił  uwagę przede wszystkim na tzw. miękkie zagrożenia hybrydowe, które występują w przedstawianiu procesów historycznych i polityki wizerunkowej. Według niego ambasadorowie “stykają się z takimi działaniami na co dzień” wobec czego mogą “obserwować w praktyce, w jaki sposób różne kraje, aby realizować swoje twarde interesy gospodarcze i polityczne, używają miękkich narzędzi perswazji”.

Ruszyła unijna Grupa Wysokiego Szczebla ds. fake news – z udziałem EURACTIV

W Brukseli zainaugurowano wczoraj (15 stycznia) prace specjalnej grupy ekspertów, której zadaniem jest wypracowanie rekomendacji dla unijnych decydentów jak walczyć z dezinformacją i „fake news”.
 
W skład grupy roboczej weszło 39 ekspertów. To naukowcy zajmujący się rozwojem mediów, przedstawiciele organizacji pozarządowych …

“My także musimy być zdolni do podejmowania takich działań” – podkreślił wczoraj Andrzej Duda i przypomniał, że w procesie  budowy “soft power” Polski organizowane są “wydarzenia historyczne z udziałem najważniejszych światowych przywódców”. Ich celem – podkreślił – jest przekazanie zagranicznym partnerom “prawdy historycznej, uwzględniającej nasze doświadczenia i nasze interesy”. Prezydent przekonywał też, że takich działań nie można odkładać na później, gdyż obecne słabości w tej dziedzinie “są bezwzględnie wykorzystywane przez inne kraje, z którymi konkurujemy politycznie i gospodarczo”.

“Jako Prezydentowi RP zależy mi na tym, i takie też jest moje oczekiwanie, aby wykazywali się Państwo wyjątkową wrażliwością w tym obszarze i aby byli Państwo wyczuleni na kwestię narracji i opisu w niej Polski, gdyż jest to jedno z kluczowych wyzwań, jakie stoją przed naszym krajem” – powiedział Andrzej Duda “szczególnie mocno podkreślając”, że “nie można lekceważyć i pozostać obojętnym na działania, które kryją się pod pozornie niegroźnym pojęciem “fake news”.

“Jest dla mnie rzeczą oczywistą, że są to działania mające na celu pozbawienia nas owoców naszej aktywności dyplomatycznej, rosnącej pozycji międzynarodowej i sukcesu gospodarczego ostatnich lat” – oświadczył prezydent. Uznał je bowiem za “próbę zdyskredytowania wspólnego wysiłku Polaków oraz umniejszania autentycznego sukcesu naszego kraju”, gdyż – jak argumentował – “podobnych przykładów jest tylko kilka w najnowszej historii świata”.

Morawiecki: Widać, że nasza polityka jest skuteczna

Z ambasadorami spotkał się wczoraj również premier Mateusz Morawiecki, który podkreślił, że ich zadaniem jest nie tylko przedstawienie historii Polski, ale też planów na przyszłość. Przekonywał przy tym, że “mogą one być bardzo atrakcyjne dla naszych partnerów”.

Również szef rządu zwracał uwagę na sukcesy polskiej dyplomacji i apelował do członków polskiego korpusu dyplomatycznego, by starali się wykorzystać wszystkie istniejące szanse dla Polski. Podczas wtorkowego spotkania podkreślił też europejskość Polski i jej przywiązanie do jednolitego rynku.

Fake news w Grupie Wyszehradzkiej: rządy są częścią problemu

Kraje Wyszehradu nie mają ani spójnej, ani skoordynowanej polityki w zakresie tzw. fake news (czyli fałszywych wiadomości) i kampanii dezinformacyjnych. I to mimo że są celem licznych ataków hybrydowych mających wywierać wpływ na ich społeczeństwa.
 

Mówi się, że wraz z wyborem …

“Wykorzystajmy wielkie szanse dla Polski” – apelował szef rządu podczas spotkania. Przypomniał “wiele sukcesów” naszego kraju odniesione w ramach Grupy Wyszehradzkiej dzięki uzgadnianiu wspólnego stanowiska. “Dbamy też o dobrą jakość naszych relacji w NATO i UE”. “Nie ma drugiego tak proeuropejskiego i proamerykańskiego kraju równocześnie” – oświadczył. “Widać, że nasza polityka jest skuteczna” – podsumował Mateusz Morawiecki.

Narada ambasadorów

W dorocznym spotkaniu ambasadorów uczestniczą również kierownicy przedstawicielstw dyplomatycznych oraz kandydaci na ambasadorów, a organizuje je  Ministerstwo Spraw Zagranicznych. Narada poświęcona jest bieżącej polityce zagranicznej i planom na przyszłość w tej dziedzinie.

Rosja chce karać za fake newsy i znieważanie władz

Rosyjska Duma uchwaliła w czwartek ustawy przewidujące kary za rozpowszechnianie tzw. fake news oraz znieważanie władz. W praktyce może to doprowadzić do ścigania za publikacje nieprzychylne rosyjskiemu rządowi.
 

Większość mediów zarejestrowanych w Rosji podlega już nadzorowi, a nowe przepisy będą odnosić …