Donald Tusk wzywa do rozpoczęcia rozmów akcesyjnych z Macedonią Północną

Donald Tusk i Zoran Zaew, źródło: Twitter/Donald Tusk (@eucopresident)

Przewodniczący Rady Europejskiej zaapelował do przywódców państw członkowskich, aby na październikowym szczycie Unii Europejskiej w Brukseli poparli rozpoczęcie negocjacji akcesyjnych z Macedonią Północną. Donald Tusk wygłosił swój apel podczas wizyty w Skopje.

 

W macedońskiej stolicy Donald Tusk spotkał się premierem Zoranem Zaewem. Pochwalił tam Macedonię Północną za zakończenie wieloletniego sporu z Grecją na temat nazwy pierwszego z tych krajów, który do lutego nazywał się Macedonią, choć na forum międzynarodowym funkcjonował pod akronimem FYROM (Former Yugoslavian Republic of Macedonia, czyli Była Jugosłowiańska Republika Macedonii).

Koniec sporu Aten i Skopje

Ateny bowiem nie zgadzały się na użycie nazwy „Macedonia”, ponieważ pochodzi ona od historycznej krainy, która rozciąga się także na terytorium greckie (aż trzy tamtejsze regiony mają słowo „Macedonia” w swojej nazwie), bułgarskie i serbskie. Po prawie trzech dekadach sporu władze greckie porozumiały się w ubiegłym roku z macedońskimi. Na mocy porozumienia Skopje zmieniło nazwę kraju z Macedonii na Macedonię Północną, a Ateny odblokowały możliwość akcesji postjugosłowiańskiego kraju do Unii Europejskiej i NATO.

Władze w Skopje podpisały już protokół akcesyjny do Sojuszu Północnoatlantyckiego, a poszczególne kraje członkowskie kończą właśnie ratyfikowanie tej akcesji. Polski Sejm zrobił to w kwietniu. Ale dołączenie do UE to bardziej skomplikowany proces, bo obejmuje o wiele więcej obszarów niż tylko obronność i bezpieczeństwo. Tusk ponaglił państwa członkowskie, aby dały Macedonii Północnej zielone światło do rozpoczęcia negocjacji członkowskich, które i tak potrwają przynajmniej kilka lat.

„Gdy przywódcy spotkali się na szczycie w Brukseli w czerwcu, to obiecali, że podejmą jasną decyzję w tej sprawie w październiku. Chodzi o otwarcie negocjacji akcesyjnych nie tylko z Macedonią Północną, ale także Albanią. Ja wówczas wyraziłem się bardzo jasno. Macedonia Północna przez ostatnie 2 lata zrobiła wszystko, aby być gotowa do rozpoczęcia rozmów akcesyjnych, co już rekomendowała także Komisja Europejska” – powiedział Tusk w Skopje.

Macedonia Płn. coraz bliżej negocjacji akcesyjnych, niepewna sytuacja Albanii

Na jutro (18 czerwca) wyznaczono termin posiedzenia Rady do Spraw Ogólnych UE (GAC), na którym ma zostać podjęta decyzja o rozpoczęciu rozmów akcesyjnych z Macedonią Północną i Albanią. Wiele wskazuje na to, że początek rozmów przesunięty zostanie na wrzesień. Wątpliwości …

Pochwała reform

Przewodniczący Rady Europejskiej pochwalił także macedońskie władze za „przestrzeganie praworządności i walkę z korupcją.” Poprosił jednak premiera Zaewa o cierpliwość. „Pozwolę sobie na pewną metaforę. Negocjacje akcesyjne to nie jest bieg na 100 metrów, to raczej maraton. Aby ukończyć taki bieg trzeba dobrze rozłożyć siły, mieć sporo wytrzymałości i skupić się na swoich działaniach. Wiem co mówię, bo trenuję bieganie od lat. Jestem pewien, że Macedonia Północna dobrze to wszystko rozumie. Wszyscy powinni to docenić” – stwierdził Tusk. Dodał, że „teraz piłka jest po stronie przywódców państw członkowskich”.

Oprócz Macedonii Północnej Donald Tusk odwiedził podczas swojej wizyty na Bałkanach Zachodnich także Albanię, która również stara się o rozpoczęcie negocjacji akcesyjnych z UE i posiada już pozytywną rekomendację KE na ten temat.

Polska opowiada się za szybkim rozpoczęciem rozmów na ten temat zarówno ze Skopje, jak i z Tiraną. Potwierdził to w ubiegłym tygodniu polski minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz, który spotkał się w Warszawie z szefem albańskiej dyplomacji Gentem Cakajem. Słowa wsparcia padły także podczas niedawnego szczytu Grupy Wyszehradzkiej i państw Bałkanów Zachodnich, który odbył się w Pradze.

Wyszehrad rozmawia z Bałkanami Zachodnimi

Kwestie rozszerzenia UE, migracji i kolejny wieloletni budżet Unii, a także polityka klimatyczna oraz relacje UE z regionem Bałkanów Zachodnich były tematami wczorajszego szczytu szefów rządów państw Grupy Wyszehradzkiej z udziałem premierów państw Bałkanów Zachodnich w Pradze.