Donald Trump rozpoczyna wizytę w Wielkiej Brytanii

Prezydent USA Donald Trump, źródło: Flickr, fot. Gage Skidmore (CC BY-SA 2.0)

Prezydent USA Donald Trump, źródło: Flickr, fot. Gage Skidmore (CC BY-SA 2.0)

Prezydent USA przybędzie do Wielkiej Brytanii dziś i zostanie do środy. W programie wizyty są m.in. oficjalne spotkanie z brytyjską królową oraz uroczystości z okazji 75. rocznicy lądowanie aliantów w Normandii.

 

Wizyta Donalda Trumpa ma mieć bardzo uroczysty charakter. Ponieważ dotyczy przede wszystkim kwestii historycznych i rocznicowych, jej głównym organizatorem jest Pałac Buckingham. Stąd także oficjalne spotkanie z królową Elżbietą II, która nie przyjmuje wszystkich zagranicznych gości, jacy odwiedzają Londyn. Dla Trumpa wyda jednak tym razem dziś wieczorem uroczystą kolację. Prezydent USA spotka się także oficjalnie z następcą brytyjskiego tronu Księciem Walii – Karolem.

Trump: Niech Wielka Brytania wyjdzie z UE bez umowy

Wymiar polityczny wizyty ma być na drugim planie, ale to właśnie on wydaje się być najbardziej interesujący dla mediów. Przed przylotem do Wielkiej Brytanii Trump udzielił bowiem wywiadów dwóm brytyjskim gazetom. Odpowiadał głównie na pytania o swoją ocenę brexitu.

W rozmowie z „Sunday Timesem” amerykański prezydent stwierdził na przykład, że w obliczu braku porozumienia z Unią Europejską doradza Londynowi przeprowadzenie brexitu bez umowy. „Gdybym nie dostał tego, czego bym chciał, po prostu bym sobie poszedł. Tak właśnie bym zrobił. Jeśli nie masz takiej umowy, jaką chcesz, jeśli nie masz sprawiedliwego porozumienia, to po prostu sobie idziesz” – powiedział Trump.

Prezydent USA odniósł się także do kwestii przyszłych relacji handlowych między Waszyngtonem a Londynem. Skrytykował m.in. dwuletni okres przejściowy, jaki miałby obowiązywać po brexicie, a który blokowałby Londynowi możliwość zawierania niektórych porozumień handlowych z krajami trzecimi. „To było straszne. To byłaby okropna kara” – ocenił Trump. „Mamy potencjał, aby być z Wielką Brytanią znakomitymi partnerami handlowymi. Dziś robimy niewiele, jeśli porównać to z tym, co moglibyśmy robić. Myślę, że więcej niż dziś z całą Unią Europejską” – dodał amerykański prezydent.

Trump nie odniósł się wprost do pytania o to, czy ewentualne amerykańsko-brytyjskie porozumienie o wolnym handlu jest do wynegocjowania jeszcze w tym roku, ale zapewnił, że będzie chciał je zawrzeć jak najszybciej. Stwierdził także, że Londyn nie powinien płacić tzw. rachunku za brexit, czyli wnosić uzgodnionej już z Brukselą kwoty do budżetu UE, która ma pokryć koszty wywołane brexitem. „Gdybym o tym decydował, to nie zapłaciłbym tych 50 mld dolarów” – powiedział.

Wielka Brytania: Farage i Liberałowie górą w wyborach do PE

Wczorajsze wybory do Parlamentu Europejskiego w Wielkiej Brytanii wskazują na utrzymującą się popularność zarejestrowanej zaledwie 6 tygodni temu partii Nigela Farage’a. Liberalni Demokraci znaleźli się na drugim miejscu.
 

Brexit Party triumfował w wyborach do Parlamentu Europejskiego z wynikiem 31,6 proc., uzyskując …

Trump chwali Farage’a i Johnsona, a gani May

W rozmowie z „Sunday Timesem” Trump pochwalił również byłego lidera Partii Niepodległości Zjednoczonego Królestwa (UKIP), a obecnie jednego z przywódców nowej Partii Brexit Nigela Farage’a, która wygrała w Wielkiej Brytanii wybory do Parlamentu Europejskiego. Skrytykował też to, że polityk ten nie brał udział w negocjacjach warunków brexitu. „Myślę, że to był błąd. On miał wiele do zaoferowania. Ale go nie dopuszczono. I pomyśleć jak by im poszło, gdyby to zrobili. Ale jeszcze to do nich nie dotarło” – powiedział prezydent USA.

Z kolei w wywiadzie dla tabloidu „The Sun” Trump odniósł się do dymisji premier Theresy May, która 7 czerwca ma odejść ze stanowiska szefowej Partii Konserwatywnej, a gdy zostanie już wybrany jej następca, także z fotela premiera. Prezydent USA powiedział, że radził May, aby „zgromadziła więcej amunicji na rozmowy z UE, aby toczyć te negocjacje z pozycji siły”. Żalił się, że brytyjska premier jednak go nie posłuchała.

Trump poparł za to Borisa Johnsona jako najlepszego następcę May. „Zapoznałem się z innymi kandydatami, ale myślę, że Boris wykonałby bardzo dobrą robotę. Myślę, że byłby doskonały. Lubię go i zawsze go lubiłem. Zawsze wypowiadał się bardzo pozytywnie o mnie i naszym kraju. Nie wiem, czy zostanie wybrany, ale myślę, że to bardzo porządny gość, bardzo utalentowana osoba” – stwierdził amerykański prezydent.

Prezydent USA wskazał także na obecnego szefa brytyjskiej dyplomacji Jeremy’ego Hunta jako dobrego jego zdaniem następcę May. „Tak, jego też lubię” – powiedział. „Mógłbym pomóc każdemu, jeśli bym kogoś poparł” – dodał.

Włochy wyrzucą Akademię Bannona z zabytkowego klasztoru

Jeszcze nie zaczęła prawdziwej działalności, a już musi szukać nowego miejsca – uczelnia dla przyszłych nacjonalistycznych europejskich polityków, którą założył guru amerykańskiej alt-prawicy Steve Bannon, straciła umowę na wynajem zabytkowego klasztoru w środkowych Włoszech. Stało się tak po protestach okolicznych …