Donald Trump nie przyjedzie do Polski 

Prezydent USA Donald Trump, źródło twitter White House

Prezydent USA Donald Trump, źródło: twitter White House

Prezydent USA Donald Trump nie przyjedzie jutro do Polski, a na obchodach 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej zastąpi go wiceprezydent Mike Pence. Amerykański prezydent przełożył swoją wizytę z powodu nadciągającego huraganu Dorian, który w czasie tego weekendu ma z wielką siłą uderzyć we wschodnie wybrzeże Florydy.

 

Tymczasem prezydenckie “Bestie” już od wczoraj są w polskiej stolicy. Opancerzone limuzyny ze specjalnym wyposażeniem, którymi prezydent Stanów Zjednoczonych zwykle się przemieszcza,  już w czwartek wylądowały bowiem w Warszawie.

80.rocznica wybuchu II wojny światowej pod hasłem “Pamięć i przestroga” 

Pod hasłem „Pamięć i przestroga” w Warszawie odbędą się obchody 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej. Szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski zapowiedział, że uczestniczyć w nich będą będą delegacje z 40. państw.

Huragan zatrzymał Trumpa w USA

“To dla mnie bardzo ważne, żeby być tu, na miejscu. Huragan, który się zbliża, może być bardzo, bardzo silny” – wyjaśniał wczoraj (29 sierpnia) swoją decyzję Waszyngtonie Donald Trump. Zapewnił także, że nie odwołuje swojej wizyty w Polsce tylko ją przekłada, a także, że jej termin zostanie wkrótce uzgodniony. Przekazał ponadto, że o tej zmianie uprzedził prezydenta Andrzeja Dudę przez telefon, a potwierdził to szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski.

Przyznał, że w czwartek wieczorem polskiego czasu prezydent USA poinformował, że przekłada wizytę w Polsce „na bliską przyszłość”. W rozmowie telefonicznej miał wyjaśnić, że w związku z huraganem, który ma uderzyć w weekend w Stany Zjednoczone, nie przyleci w uzgodnionym terminie do Polski.

Wizyta Trumpa w Polsce “w najbliższych miesiącach”

Trump dodał wczoraj, że jego wizyta została przełożona na najbliższe miesiące. “Pan prezydent Trump godzinę temu (ok. godz. 21.30 polskiego czasu) zadzwonił osobiście do prezydenta Dudy i przeprosił go za zaistniałą sytuację, ale w związku z tym, że huragan, który w weekend ma uderzyć w południowe stany, może mieć rozmiary katastrofalne, uznał, że nie może opuścić Stanów Zjednoczonych, musi być na miejscu, w kraju” – poinformował Szczerski w rozmowie z TVN24. “Pan prezydent przekazał także prezydentowi Dudzie, że będzie chciał w najbliższych miesiącach zrealizować tę wizytę, którą musi dziś odwołać” – dodał prezydencki minister.

Były “duże oczekiwania” związane z tą wizytą

Tymczasem jeszcze poprzedniego dnia obaj prezydenci kilkanaście minut rozmawiali przez telefon o zbliżającej się wizycie amerykańskiego przywódcy w Polsce. “Prezydent Trump zadzwonił do prezydenta Dudy i omawiali szczegóły tej wizyty, a także przesłanie polityczne, które ma jej towarzyszyć” – potwierdził w środę (28 sierpnia) Krzysztof Szczerski. “W jej trakcie panowie prezydenci potwierdzili, że mają duże oczekiwania w związku z tą wizytą, że czekają na wspólne spotkanie” – dodał szef gabinetu polskiego prezydenta.

Polacy natomiast od lat czekają na decyzję amerykańskiej administracji dopuszczającą obywateli naszego kraju do ruchu bezwizowego. Przypuszczano, że to właśnie podczas wrześniowej wizyty prezydent USA zapowie zniesienie wiz dla Polaków.

Już od września polecimy do USA bez wiz?

Wiceszef MSWiA Krzysztof Kozłowski podpisał wczoraj w Waszyngtonie polsko-amerykańską umowę o zapobieganiu i zwalczaniu poważnej przestępczości. Podpisanie i wdrożenie tego dokumentu w życie jest jednym z warunków przystąpienia Polski do ruchu bezwizowego z USA, co może nastąpić już we wrześniu.

Uroczystości rocznicowe

Prezydent USA miał w niedzielę (1 września) uczestniczyć  w uroczystościach zorganizowanych w 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej na placu Piłsudskiego w Warszawie. Miał też – jak prezydenci Polski i Niemiec – wygłosić tam przemówienie. Następnego dnia miały odbyć się  dwustronne spotkania. Planowano rozmowę w cztery oczy z prezydentem Dudą i rozmowy plenarne obu delegacji. Z amerykańskim prezydentem USA miał się spotkać również premier Mateusz Morawiecki.

80.rocznica wybuchu II wojny światowej pod hasłem “Pamięć i przestroga” 

Pod hasłem „Pamięć i przestroga” w Warszawie odbędą się obchody 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej. Szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski zapowiedział, że uczestniczyć w nich będą będą delegacje z 40. państw.

Dorian coraz bliżej Florydy

Centrum huraganu Dorian, które wczoraj znajdowało się  355 km na północ od Portoryko i 600 km na wschód od Bahamów, posuwa się z prędkością 20 km/godz. na północny zachód i w niedzielę spodziewany jest u wybrzeży Florydy. Na razie Dorian ma kategorię pierwszą w pięciostopniowej skali Saffira-Simpsona. Narodowe Centrum Huraganów (NHC) alarmuje jednak, że wkrótce może stać się huraganem trzeciej kategorii co oznacza, że we Florydę może uderzyć wiatr o prędkości 210 km/godz. Dorian dotrze najprawdopodobniej także do dwóch innych stanów: Georgia i Karolina Południowa.