Dmitrij Miedwiediew z wizytą we Francji

Miedwiediew i Philippe

Zdjęcia via twitter @MedvedevRussia

W portowym mieście Hawr w Normandii doszło wczoraj do spotkania premierów Francji i Rosji. Mimo chłodnych relacji między Moskwą a Zachodem, politycy rozmawiali na temat rozwoju stosunków bilateralnych i problemów międzynarodowych.

 

W Hawrze, którego premier Francji Edouard Philippe był merem w latach 2010-2017, padło wiele istotnych deklaracji na temat relacji Moskwy z Zachodem. Wybór miejsca nie był przypadkowy – premier Francji pragnie w ten sposób otworzyć nową przestrzeń dialogu politycznego z Rosją. Premier Dmitrij Miedwiediew stwierdził, że „dotychczasowe zamrażanie niektórych kanałów komunikacji było złą praktyką”.

W czasie spotkania politycy omawiali kwestie będące przedmiotem wspólnego zainteresowania oraz szczegóły francusko-rosyjskiej współpracy. Premier Francji podkreślił, że oba państwa łączy bogata historyczna przeszłość, a wspólne relacje mają wielowymiarowy charakter.

May spotka się z Putinem na szczycie G20?

Brytyjska premier być może spotka się pod koniec czerwca na szczycie G20 w Osace w Japonii z prezydentem Rosji. Rozmowa dwójki przywódców miałaby posłużyć przełamaniu impasu we wzajemnych stosunkach, które mocno zaostrzyły się po tym jak na terenie Wielkiej Brytanii …

Współpraca francusko-rosyjska

Głównym celem wizyty było ożywienie dwustronnych relacji między państwami, które często mają odmienne stanowiska, mimo że zmagają się z podobnymi problemami międzynarodowymi.

Stosunki między Rosją a Francją i Unią Europejską ucierpiały po aneksji Krymu w 2014 roku oraz w wyniku wojny toczącej się na wschodzie Ukrainy. O stopniowej poprawie relacji świadczy wizyta rosyjskiej delegacji w Paryżu, która miała miejsce w 2017 roku. Prezydent Rosji Władimir Putin został wówczas uroczyście przyjęty w Pałacu w Wersalu przez Emmanuela Macrona, tuż po objęciu przez niego prezydentury.

„Od tamtej pory państwa prowadzą intensywny dialog, a stosunki między nimi stale ewoluują” – podkreślił w trakcie spotkania premier Philippe.

Rośnie napięcie między Gruzją i Rosją

Niedziela była kolejnym dniem protestów w Gruzji – tysiące demonstrantów domagało się dymisji szefa MSW i rozpisania przedterminowych wyborów. Gruzini protestowalii również w piątek i w sobotę przeciw rosnącym wpływom Rosji w swoim kraju, a ta zareagowała wprowadzeniem sankcji.

Ważnym tematem rozmów było umocnienie więzi gospodarczych. „Międzynarodowe sankcje nałożone na Rosję bezsprzecznie wpływają na relacje ekonomiczne między Francją a Rosją, ale nie oznaczają zahamowania kontaktów gospodarczych” – stwierdził francuski premier.

Przypomniał, że Francja była jednym z pierwszych inwestorów w Rosji i w dalszym ciągu pozostaje największym pracodawcą zagranicznym i siódmym państwem pod względem inwestycji w rosyjską gospodarkę. W obliczu napiętej sytuacji między Rosją a Zachodem Francja stoi na stanowisku, że trzeba zdywersyfikować więzi ekonomiczne w oparciu o wzbogacenie know-how. Paryż wyraził chęć współpracy w ramach ambitnego planu rozwojowego do 2024 roku, opracowanego przez Moskwę. Ideą współdziałania jest wyjście poza wspólne historyczne obszary strategiczne i uczynienie kooperacji bardziej dynamiczną.

Rosja przedłuża sankcje na żywność z UE

Prezydent Rosji podpisał dekret przedłużający obowiązujące od 5 lat embargo na sprowadzaną z krajów UE żywność. To funkcjonująca od 2014 r. retorsja za unijne sankcje nałożone na Rosję po aneksji Krymu. Teraz rosyjskie embargo będzie obowiązywać przynajmniej do końca 2020 …

Wyzwania międzynarodowe – Ukraina i Zatoka Perska

Innym istotnym zagadnieniem, wokół którego koncentrowały się rozmowy były sprawy międzynarodowe. Francja liczy, że działania nowo wybranego prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego doprowadzą do unormowania relacji między Kijowem a Moskwą. Francuska administracja wzywa rząd rosyjski do wykorzystania zmiany na stanowisku prezydenta Ukrainy w celu pełnego wdrożenia porozumienia mińskiego z 2015 roku.

W kontekście wyzwań międzynarodowych premierzy dyskutowali także na temat Iranu i napięć w Zatoce Perskiej. Zgodzili się, że trzeba podjąć wszelkie kroki w celu uniknięcia eskalacji konfliktu.

Merkel: Utrzymamy sankcje wobec Rosji do czasu przywrócenia suwerenności Ukrainy

Sankcje nałożone przez Zachód na Rosję nie zostaną zniesione do czasu przywrócenia suwerenności państwa ukraińskiego – zapewniła wczoraj w Berlinie kanclerz Niemiec Angela Merkel po spotkaniu z nowym prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim.

Sprawa Delpala

W trakcie rozmów politycy omawiali również sprawę Francuza Philippe’a Delpala, pracownika firmy Baring Vostok, który został aresztowany wraz z prezesem spółki Michaelem Calveyem i czterema innymi osobami. Postawiono im zarzuty malwersacji finansowych. Od momentu zatrzymania przedsiębiorców w lutym tego roku, Calvey przebywa w areszcie domowym pod nadzorem służb rosyjskich. Z kolei Delpal pozostaje w areszcie tymczasowym i oczekuje na proces.

Premier Philippe podkreślił, że ta sprawa wywołała duże poruszenie we Francji. Natomiast Premier Miedwiediew zaznaczył, że rozwiązanie tego incydentu leży w kompetencjach władz sądowych Rosji.