Czy polscy żołnierze w Iraku są bezpieczni?

Spotkanie prezydenta Andrzeja Dudy w BBN ws. sytuacji na Bliskim Wschodzie, źródło Igor Smirnow KPRP

Spotkanie prezydenta Andrzeja Dudy w BBN ws. sytuacji na Bliskim Wschodzie, źródło Igor Smirnow KPRP

Prezydent Andrzej Duda wspólnie z premierem Mateuszem Morawieckim i przedstawicielami rządu pozytywnie ocenili wczoraj stan bezpieczeństwa po atakach rakietowych Iranu na cele w Iraku.

 

Środowe (8 stycznia) spotkanie odbyło się w Biurze Bezpieczeństwa Narodowego, a uczestniczył w nim m.in. szef BBN Paweł Soloch.

W nocy z wtorku na środę Iran przeprowadził bowiem atak rakietowy na amerykańską bazę lotniczą Al Asad w pobliżu miasta Hit w środkowym Iraku i lotnisko wojskowe w Irbil w irackim Kurdystanie. Był to odwet za zabicie w zeszłym tygodniu głównego stratega, irańskiego generała Kasema Sulejmaniego. Na obie bazy spadło ponad tuzin pocisków. W obu służą polscy żołnierze.

W związku z tymi wydarzeniami na Bliskim Wschodzie dzień wcześniej prezydent przewodniczył Radzie Gabinetowej oraz naradzie z udziałem koordynatora służb specjalnych i szefów poszczególnych służb.

Dziś Rada Gabinetowa o sytuacji na Bliskim Wschodzie i rocznicy wyzwolenia Auschwitz

Prezydent Andrzej Duda zwołał na dzisiejsze popołudnie Radę Gabinetową. Ma ona być poświęcona wydarzeniom związanym z obchodami rocznicy wyzwolenia Auschwitz oraz sytuacji na Bliskim Wschodzie po zabiciu przez Amerykanów irańskiego generała Kasema Sulejmaniego.

Soloch: Sytuacja jest pod kontrolą, a polscy żołnierze są bezpieczni

“Nasi żołnierze są bezpieczni. To nie był atak skierowany przeciwko polskim żołnierzom, to był atak skierowany przeciwko bazom amerykańskim. Dzięki dobremu systemowi ostrzegania nie stwierdzono żadnych ofiar w ludziach. Sytuacja jest pod całkowitą kontrolą” – powiedział po spotkaniu szef BBN. Soloch dodał, że polski kontyngent realizuje zadania, które są ustalone w ramach dowództwa sojuszniczego NATO. Minister zapewnił także, że zarówno prezydent Andrzej Duda, jak i premier Mateusz Morawiecki “tak jak było to wcześniej, wspólnie, na bieżąco monitorują sytuację”.

Również szef MON Mariusz Błaszczak zapewnia, że sytuacja jest pod kontrolą. “Nie ma bezpośredniego zagrożenia dla naszych żołnierzy w Iraku”. Minister przyznał przy tym, że “jest pewne napięcie”, które stało się powodem zawieszenia misji szkoleniowej NATO, ale zapowiedział, że “będzie ona kontynuowana”.

USA zabiły wysoko postawionego irańskiego dowódcę

Irański generał Kassim Sulejmani, który kierował elitarną jednostką Al Kuds został zabity w Bagdadzie w wyniku ataku amerykańskiego lotnictwa. Sulejmani uważany był za jedną z najważniejszych osób w Iranie. Jego śmierć może wywołać poważny konflikt na Bliskim Wschodzie.

 

 

Konwój samochodów, w …

Bezpieczeństwo polskich żołnierzy

Mamy obecnie ok. 260 żołnierzy i pracowników w ramach polskiego kontyngentu wojskowego – powiedział gen. dyw. Tomasz Piotrowski, dowódca operacyjny rodzajów sił zbrojnych, który uczestniczył wczoraj w niejawnym posiedzeniu sejmowej komisji obrony, na którym minister Błaszczak przedstawił informację o polskiej misji w Iraku i sytuacji na Bliskim Wschodzie po nocnym ataku Iranu na amerykańskie bazy w Iraku. Najwięcej, bo ok. 100 polskich żołnierzy, służy w ostrzelanej bazie lotniczej Al Asad.

Generał podkreślił, że Polacy służą tam w ramach koalicji zwalczającej ISIS, a także w ramach misji szkoleniowej. Zapewnił także, że “jesteśmy wiarygodnym sojusznikiem” i oświadczył, że “w tej chwili ewakuacja żołnierzy z Iraku nie jest rozważana”.

Decyzja o pozostawieniu polskich żołnierzy w tym regionie budzi obawy o ich bezpieczeństwo. “Priorytetem dla polskich władz musi być w tej chwili bezpieczeństwo polskich żołnierzy i cywili w rejonie konfliktu” – uważa były minister obrony narodowej, poseł PO Tomasz Siemoniak. Natomiast wicemarszałek Sejmu i kandydatka PO na prezydenta Małgorzata Kidawa-Błońska poinformowała na twitterze, że jej ugrupowanie złożyło wniosek o informacje rządu w.s. bezpieczeństwa naszych żołnierzy w Iraku.

Rośnie napięcie na Bliskim Wschodzie, USA wysyłają dodatkowe wojska

Tysiące osób pojawiło się w Bagdadzie na uroczystościach żałobnych zabitego przez amerykańskie lotnictwo irańskiego generała. Iran grozi USA odwetem. Waszyngton wysyła do regionu dodatkowych żołnierzy.

 

Generał Kassim Sulejmani zginął w nocy z czwartku na piątek (2-3 stycznia), krótko po tym jak …

Eksperci: Znaczny poziom zagrożenia

Tymczasem eksperci oceniają, że poziom zagrożenia polskich żołnierzy w regionie jako dość znaczny. Obawiają się także, że bliskowschodni konflikt będzie eskalował. W ocenie byłego dowódcy wojsk lądowych i byłego wiceministra obrony gen. Waldemara Skrzypczaka ostatnie ataki rakietowe Iranu miały być sygnałem dla irańskiego społeczeństwa, że śmierć gen. Sulejmaniego zostanie pomszczona. W rozmowie z Onetem generał zwrócił jednak uwagę, że  brak ofiar śmiertelnych po stronie wojsk koalicji może świadczyć o tym, że Iran stara się uniknąć eskalacji konfliktu.

Podobnego zdania jest  były szef sztabu generalnego Wojska Polskiego gen. Mieczysław Gocuł. Zastrzegł jednak, że jeśli “Irańczycy, zwłaszcza w środowiskach wojskowych, uznają, że ten atak był nieudany, ponieważ żaden amerykański żołnierz w nim nie zginął”, to nie wyklucza on kolejnych.

Wojskowi eksperci są zdania, że  nikt nie powinien ryzykować życiem żołnierzy. Podają przy tym przykład Niemiec, które wycofują stamtąd swoich żołnierzy. “Jednak polska decyzja w tej sprawie powinna być sojusznicza, a nie jednostronna. Dlatego powinniśmy na forum NATO walczyć o wycofanie stamtąd wojsk koalicji i doprowadzić do tego, by była to decyzja całego Sojuszu” – podkreśla były szef sztabu generalnego WP.

NATO reaguje na wzrost napięcia na Bliskim Wschodzie

W odpowiedzi na kryzys na Bliskim Wschodzie spowodowany zabiciem przez Stany Zjednoczone gen. Kasema Sulejmaniego odbyło się nadzwyczajne spotkanie Rady Północnoatlantyckiej, najważniejszego organu decyzyjnego NATO.

 

 

Spotkanie Rady Północnoatlantyckiej odbyło się w poniedziałek (6 stycznia). Przewodniczył mu Sekretarz Generalny NATO Jens Stoltenberg. …

Polscy żołnierze na Bliskim Wschodzie

Polska armia była obecna w Iraku od 2003 r., czyli od czasu udziału w operacji „Iracka Wolność”. Do czasu zakończenia tej misji w 2008 r. przez Irak przewinęło się kilkanaście tysięcy polskich żołnierzy.

Nowy polski kontyngent wojskowy pojawił się tam ponownie w 2016 r. w ramach misji szkoleniowo-doradczej i jego kolejne zmiany wykonują tam zadania do dziś. Ostatniego dnia ubiegłego roku prezydent Andrzej Duda podjął decyzje o ponownym przedłużeniu tej misji. W jej efekcie w Iraku, Jordanii, Katarze i Kuwejcie ma służyć – tak jak dotychczas – nie więcej niż 350 żołnierzy i pracowników wojska.

Polski prezydent nie jedzie do Jerozolimy

Prezydent Andrzej Duda zakomunikował wczoraj po posiedzeniu Rady Gabinetowej, że nie weźmie udziału w Światowym Forum Holokaustu, które odbędzie się 23 stycznia w Jerozolimie z okazji 75. rocznicy wyzwolenia obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau.
 

Premier Mateusz Morawiecki przekazał natomiast, że w czasie obrad …