USA nałożyły sankcje na Rosję. Moskwa reaguje / Europa i świat w skrócie

Rosja, Władimir Putin, konstytucja, Miedwiediew, Jelsyn, Pieskow, ZSRR

Władimir Putin / Foto via Twitter [@KremlinRussia]

Fidesz bierze częściowy rozwód z Europejską Partią Ludową | USA nałożyły sankcje na wysokich rangą urzędników Kremla. Moskwa protestuje | Były prezydent Francji Nicolas Sarkozy nie wyklucza złożenia skargi do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu |

Dziś – w środę – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 15 698 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem w Polsce. Z powodu COVID-19 zmarło 309 osób.

W ciągu ostatniej doby najwięcej nowych zakażeń przybyło zaś w Brazylii – 58,2 tys., w USA – 56,8 tys. i we Francji – 22,8 tys.

Liczba wykrytych na całym świecie od początku pandemii zakażeń wynosi ponad 115,5 mln, zmarło ponad 2,5 mln osób, ale wyzdrowiało już ponad 91,2 mln.

 • Birma: jak potwierdza ONZ, nie żyje co najmniej 38 demonstrantów. Christine Schraner Burgener, wysłanniczka ONZ ds. Birmy, określiła środę jako najkrwawszy dzień trwających protestów. Od 1 lutego w kraju odbywają się masowe demonstracje, będące reakcją na przejęcie kontroli nad państwem przez wojsko. (MKo)
 • Grecja: Trzęsienie ziemi o magnitudzie 6,3. Według pierwszych szacunków uszkodzonych zostało około 100 budynków. Nie ma natomiast informacji o poszkodowanych. Epicentrum trzęsienia znajdowało się około 20 km na południe od miasta Elassona w pobliżu Larisy, na głębokości 8 km. Wstrząsy były odczuwalne także w Kosowie, Albanii, Czarnogórze i Macedonii Północnej. (AW)
 • Wielka Brytania: Nowe programy wsparcia finansowego i przedłużenie starych, a z drugiej strony znaczna podwyżka podatku od firm i zamrożona kwota wolna od podatku. Tak wygląda projekt brytyjskiego budżetu przedstawiony w Izbie Gmin przez ministra finansów Rishiego Sunaka. W budżecie zapisano wiele kolejnych dodatkowych wydatków związanych z pandemią. To między innymi: półroczne przedłużenie obowiązywania dodatków do świadczeń socjalnych czy zmniejszenie VAT dla turystyki i gastronomii, a także 400 mln funtów na wsparcie dla sektora kultury. (AW)
 • Szkocja: Premier Nicola Sturgeon zaprzeczyła dziś (3 marca) oskarżeniom swojego byłego współpracownika Alexa Salmonda, który twierdzi, że spiskowała przeciwko niemu i wprowadziła w błąd szkocki parlament. Spór z Salmondem opisała jako „jedną z najbardziej okrutnych sytuacji politycznych, jak i osobistych”, z jakimi kiedykolwiek się spotkała. Podkreśliła, że „zachowała się właściwie” odmawiając Salmondowi pomocy po tym, jak został oskarżony o molestowanie seksualne. (WŁ)
 • Kirgistan: W środę Stany Zjednoczone skrytykowały decyzję kirgiskiego sądu o uwolnieniu Kamczybeka Kolbaeva, którego uważają za szefa międzynarodowej sieci handlu narkotykami i bronią. Kolbaev został zatrzymany w październiku ubiegłego roku pod zarzutem przewodzenia zorganizowanej grupie przestępczej. W tym tygodniu lokalny sąd zgodził się jednak z opinią jego prawników i zwolnił go z więzienia pod warunkiem, że nie opuści miasta, w którym zamieszkuje. (WŁ)
 • Węgry: Rządząca na Węgrzech partia Fidesz oświadczyła w środę (3 marca), że opuszcza Europejską Partię Ludową, największą grupę polityczną w Parlamencie Europejskim. „Informuję, że europosłowie Fideszu rezygnują z członkostwa w Grupie EPL” – napisał premier Viktor Orban w liście do szefa frakcji Manfreda Webera opublikowanym na Twitterze. W związku z długotrwałym konfliktem o łamanie zasad praworządności i praw człowieka przez Węgry, prawdopodobnie opuszczenie EPL przez węgierskich europosłów, jeszcze bardziej zmniejszy posiadane przez Orbana wpływy w Brukseli. Szczegóły TUTAJ (WŁ)
 • Minister spraw zagranicznych Rosji stwierdził, że nowe sankcje nałożone przez USA są przejawem „wrogich, antyrosyjskich” działań, które szkodzą relacjom Moskwy z Waszyngtonem. „To tylko pretekst do dalszej ingerencji w nasze sprawy wewnętrzne. Nie zamierzamy tego znosić. Będziemy reagować na zasadzie wzajemności, ale niekoniecznie symetrycznie”, zapowiedziała rzeczniczka rosyjskiego MSZ Maria Zacharova. (PB)
 • Departament skarbu USA opublikował już listę wysokich rangą urzędników Kremla objętych sankcjami za próbę otrucia i aresztowanie działacza opozycyjnego Aleksieja Nawalnego. Na liście znajdują się między innymi dyrektor Federalnej Służby Bezpieczeństwa i prokurator generalny Rosji. Oprócz wpisano nią jeszcze pięć innych osób. (AW)
 • Francja: Były prezydent Nicolas Sarkozy nie wyklucza złożenia skargi do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu na wyrok wydany przez Trybunał Karny w Paryżu, który zasądził dla Sarkozy’ego karę 3 lat więzienia w procesie dotyczącym tzw. afery podsłuchowej. „Nie będzie to miłe patrzeć na upokorzenie swojego własnego, kraju, ale taka jest cena demokracji”, stwierdził. Trybunał orzekł, że Sarkozy jest winny zarzucanej mu korupcji i nadużywania wpływów politycznych. Więcej szczegółów TUTAJ.
 • USA ogłosiły sankcje przeciwko siedmiu przedstawicielom władz Rosji za próbę otrucia oraz skazanie na pobyt w kolonii karnej opozycjonisty Aleksieja Nawalnego. Restrykcje zakładają blokadę dostępu do aktywów finansowych w Stanach Zjednoczonych siedmiu osobom blisko związanym z prezydentem Władimirem Putinem. Jak podają anonimowo urzędnicy, sankcje konsultowano z Unią Europejską. Dziś własne sankcje zatwierdziła też UE. Więcej na ten temat TUTAJ. (AKrzy)
 • Arabia Saudyjska: Reporterzy Bez Granic (RSF) poinformowali o złożeniu pozwu przeciwko następcy tronu Arabii Saudyjskiej księciu Mohammadowi ibn Salmanowi w związku z zabójstwem w Turcji saudyjskiego opozycyjnego dziennikarza Dżamala Chaszodżdżiego, a także nieuzasadnione zatrzymanie 34 innych reporterów. Organizacja zarzuca księciu oraz wysoko postawionym urzędnikom, odpowiedzialnym za zamach na dziennikarza „zbrodnie przeciwko ludzkości”. Chaszodżdżi został zabity w saudyjskim konsulacie generalnym w Stambule, do którego 2 października 2018 roku poszedł, by załatwić formalności związane ze swoim ślubem. Władze Arabii Saudyjskiej długo utrzymywały, że nie mają nic wspólnego ze sprawą. (AKrzy)
 • Szwecja: Volvo zapowiada wycofanie wszystkich modeli aut z silnikami spalinowymi do 2030 r.. Do 2025 roku połowa sprzedaży ma być w pełni elektryczna, resztę stanowić mają samochody hybrydowe. Dyrektor techniczny VolvoHenrik Green, przyznał, że nie ma przyszłości dla samochodów z silnikiem spalinowym, zapowiadając tym samym rewolucję w świecie motoryzacji. Jest to odpowiedź na rosnący głównie w Chinach popyt na samochody elektryczne. (MKo)
 • Czechy: Niemieckie landy Bawaria, Saksonia i Turyngia wyślą do Czech 15 tys. dawek szczepionek przeciwko SARS-CoV-2 od brytyjsko-szwedzkiego producenta AstraZeneca – potwierdził premier Andrej Babiš. Francja obiecała wysłać Czechom 100 tys. dawek szczepionek koncernów Pfizer/BioNTech w formie „pożyczki”, którą Czechy zwrócą później, dodał premier. Babiš zwrócił się do krajów UE o pomoc, ponieważ Czechy są obecnie jednym z państw najbardziej dotkniętych pandemią koronawirusa. W kraju nadal odnotowuje się ponad 12 tys. nowych zakażeń SARS-CoV-2 dziennie, a system służby zdrowia ledwo wytrzymuje napływ nowych zakażonych. Czechy szukają sposobów na opanowanie pandemii, a jednym z nich jest przyspieszenie kampanii szczepień. Szczegóły TUTAJ. (MK)
 • Nigeria: Setki dziewcząt, które zostały uprowadzone w zeszłym tygodniu ze szkoły z internatem przez grupę uzbrojonych mężczyzn, zostały uwolnione, poinformował we wtorek lokalny urzędnik gubernator stanu Zamfara, Bello Matawalle. Pan Matawalle nie podał szczegółów, w jakich okolicznościach zostały uwolnione. (AKuś)
 • Polska: Trybunał Sprawiedliwości UE orzekł we wtorek, że kolejne nowelizacje ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa, które uniemożliwiły skuteczną kontrolę rekomendacji prezydentowi przez KRS kandydatów na sędziów do Sądu Najwyższego, „mogą naruszać prawo Unii”. Szczegóły TUTAJ.
 • Rosja: Rosyjski polityk opozycyjny Aleksiej Nawalny będzie odbywał karę pozbawienia wolności w znanej z surowego traktowania skazanych kolonii karnej w obwodzie włodzimierskim, na wschód od Moskwy. Jeden z byłych więźniów opisał warunki panujące w więzieniu jako wstrząsające. Skazani przebywający w izolatce kolonii karnej nr 2 zmuszeni są stać godzinami z rękami splecionymi za plecami, z zakazem nawiązywania kontaktu wzrokowego ze strażnikami. (AKuś)
 • Jemen: Podczas poniedziałkowego wirtualnego spotkania ONZ, którego współgospodarzami były Szwecja i Szwajcaria zadecydowana o przekazaniu o ponad połowę mniejsze środki na pomoc humanitarną w Jemenie niż początkowo przewidywano. ONZ zaapelowała o 3,85 miliarda dolarów, a ostatecznie zaoferowano jedynie 1,7 miliarda dolarów. „Miliony jemeńskich dzieci, kobiet i mężczyzn desperacko potrzebują pomocy, by żyć. Ograniczenie pomocy to wyrok śmierci” – powiedział sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres. (JJ)
 • Rosja: Sądy w Moskwie coraz częściej stosują surowe kary wobec działaczy opozycji – podał portal śledczy „Projekt”. Ze statystyk wynika, że w 2021 r. stołeczni sędziowie odesłali do aresztów sześciokrotnie więcej osób, niż po akcjach protestacyjnych w poprzednich latach. (AW)
 • Francja: Jak informuje „Le Monde” Trybunał Karny w Paryżu uznał dziś (1 marca) w procesie dotyczącym tzw. afery podsłuchowej, że były prezydent Francji Nicolas Sarkozy jest winny zarzucanej mu korupcji i nadużywania wpływów politycznych. Polityka skazano na trzy lata więzienia, w tym dwa w zawieszeniu. Sarkozy, który był prezydentem w latach 2007-2012, był sądzony za próbę uzyskania tajnych informacji od sędziego Sądu Kasacyjnego Gilberta Aziberta, korupcję i handel wpływami. (MK). Więcej o sprawie piszemy TUTAJ
 • Wysłannik USA Zalmay Khalilzad uda się do stolic Afganistanu i Kataru, w celu wznowienia rozmów pokojowych z afgańskimi przywódcami, urzędnikami i przedstawicielami talibów. Wizyta nastąpi rok po podpisaniu umowy, w której Waszyngton zobowiązał się do wycofania swoich wojsk z Afganistanu w zamian za obietnicę ze strony talibów o zwalczaniu organizacji terrorystycznych i rozpoczęciu rozmów pokojowych z rządem w Kabulu. Porozumienie nie spowodowało jednak oczekiwanych rezultatów, a sekretarz obrony USA Lloyd Austin zapowiedział, że „Stany Zjednoczone nie podejmą pochopnej decyzji o wycofaniu wojsk, która stanowiłaby zagrożenie dla NATO”. (PB)
 • Birma: Sąd wniósł w poniedziałek dwa kolejne zarzuty przeciwko usuniętej przywódczyni Aung San Suu Kyi, powiedział jej prawnik Min Min Soe. Suu Kyi została początkowo oskarżona o nielegalny import sześciu krótkofalówek. Później dodano zarzut naruszenia prawa dotyczącego katastrof naturalnych poprzez złamanie protokołów koronawirusa. W poniedziałek dodano zarzut na podstawie części kodeksu karnego zachowanego z czasów kolonialnych zakazującego publikowania informacji, które mogą „wywoływać strach lub niepokój” lub zakłócać „spokój publiczny”. (AKuś)
 • Hongkong: Władze oskarżyły w niedzielę 47 działaczy prodemokratycznych za złamanie nowego surowego prawa bezpieczeństwa narodowego obowiązującego na terytorium Chin. Policja powiedziała, że każda osoba została oskarżona o spisek w celu dokonania działalności wywrotowej. Działacze pomogli w zorganizowaniu nieformalnych wyborów w lipcu w celu wyłonienia kandydatów z prodemokratycznego obozu politycznego w Hongkongu do ubiegania się o urząd. Zostaną dziś postawieni w stan oskarżenia w sądzie w rejonie West Kowloon i grozi im dożywocie, jeśli zostaną skazani.  (AKuś)
 • Australia: Premier Scott Morrison powiedział w poniedziałek, że minister gabinetu oskarżony o gwałt odrzucił stawiany mu zarzut podczas rozmowy z nim. Kilku opozycyjnych parlamentarzystów powiedziało pod koniec zeszłego tygodnia, że otrzymali list zawierający szczegóły zarzutu gwałtu popełnionego przez jednego z ministrów. Morrison powiedział, że jego biuro również otrzymało list szczegółowo opisujący zarzut.(WŁ)
 • Iran: Rzecznik irańskiego MSZ odrzucił w niedzielę możliwość nieformalnych rozmów z USA i UE dotyczących powrotu do porozumienia nuklearnego z 2015 r. Układ opuściły USA, Iran nie stosuje się do jego zapisów, oba kraje domagają się, by to druga strona jako pierwsza dokonała ustępstw. (AW)
 • Holandia: W miastach dochodzi do kolejnych incydentów na tle antysemickim. Jak donosi dziennik „De Telegraaf”, w piątek (26 lutego) wybito szyby ochronne na cmentarzu żydowskim w Rotterdamie. To nie pierwsza tego typu sytuacja w tym miejscu. Przedstawiciele lokalnej grupy żydowskiej, którzy, jak twierdzą, szyby musiały wymieniać już wielokrotnie. zapowiadają konieczność wymiany szklanych okien na kosztowne, stalowe blachy. W sobotę nieznani sprawcy umieścili na żydowskiej restauracji HaCarmel w Amsterdamie umieścili obraźliwe graffiti. Gazeta przekazała, że lokal ten jest częstym celem antysemickich ataków. (AKrzy)
 • Nigeria: Wciąż nie wiadomo, co dzieje się z uprowadzonymi w piątek (26 lutego) 317 uczennicami szkoły w stanie Zamfara. Dziewcząt poszukuje policja i wojsko. Prezydent Nigerii Muhannadu Buhari zapewnił, że uwolnienie porwanych jest priorytetem rządu. W niedzielę o szybkie uwolnienie dziewcząt modlił się papież Franciszek. W Nigerii często dochodzi do porwań uczniów. Za część z nich odpowiada Boko Haram i inne fundamentalistyczne ugrupowania, które chcą przez to okazać sprzeciw wobec zachodniego modelu edukacji. (AKrzy)
 • Czad: Co najmniej dwie osoby zginęły po tym, jak siły bezpieczeństwa wtargnęły do domu kandydata opozycji Yayi Dillo w niedzielny poranek, donoszą miejscowe media. Dillo, który planuje kandydować przeciwko prezydentowi Idrissowi Deby’emu w wyborach prezydenckich w kwietniu, powiedział, że został zaatakowany przez członków straży prezydenckiej, którzy zamierzali go aresztować. Poinformował też, że w wyniku ataku zginęło pięciu członków jego rodziny, w tym jego matka. (WŁ)
 • USA: Administracja prezydenta Joe Bidena „nie spieszy się”, aby znieść sankcje USA wobec Wenezueli, ale rozważyłaby ich złagodzenie, gdyby prezydent Nicolas Maduro podjął kroki w celu zbudowania wzajemnego zaufania, pokazując, że jest gotowy do poważnych negocjacji z opozycją, powiedział urzędnik Białego Domu. (WŁ)

 

„Żyj i pozwól żyć innym”. Dlaczego próby ograniczania spożycia mięsa budzą takie emocje?

Jakie jest stanowisko UE wobec dylematu: jeść czy nie jeść mięsa?

UE winna złym relacjom z Rosją? Przegląd kłamstw, nieprawd i niedomówień Kremla – FEJK MIESIĄCA

Relacje unijno-rosyjskie, i tak już po aneksji przez Rosję w lutym 2014 r. ukraińskiego Krymu trudne, jeszcze się przez ten czas skomplikowały.

Wszystko co ważne w Europie i na świecie na EURACTIV.pl

Zapraszamy także do czytania codziennego przeglądu informacji z europejskich stolic – The Capitals – aby być na bieżąco z najważniejszymi wydarzeniami w Unii Europejskiej.