Czechy krytykują Cypr za nieudzielanie informacji o rosyjskich oligarchach

czechy-cypr-rosja-sankcje-rosyjscy-oligarchowie-statki-malta-grecja

UE od lat naciska na Cypr, by podjął działania przeciwko praniu brudnych pieniędzy, ale kraj ten niechętnie wdraża reformy w tym celu. [unsplash]

Czeski Urząd Analizy Finansowej krytykuje władze Cypru, ponieważ nie udzielają one informacji o właścicielach firm. Utrudnia to bowiem odnalezienie rosyjskich oligarchów i nałożenie na nich sankcji.

 

Europa kryzysów oczami lewicy. DEBATA Z LESZKIEM MILLEREM


 

Jak poinformowała gazeta Hospodářské noviny, szef Urzędu Analizy Finansowej Jiri Hylmar złożył w czeskim Senacie skargę na współpracę z niektórymi krajami europejskimi. Urząd ten ma uprawnienia do zamrażania aktywów rosyjskich oligarchów.

„Dziś otrzymałem odpowiedź z Cypru, że nasz tamtejszy odpowiednik nie ma kompetencji w zakresie sankcji międzynarodowych i nie otrzymam żądanych informacji”, powiedział podczas wtorkowego posiedzenia Senatu. Dodał, że ślady rosyjskich oligarchów często prowadzą właśnie na Cypr.

Polska i Bułgaria bez gazu z Rosji. W jaki sposób UE może zastąpić rosyjski gaz?

Międzynarodowa Agencja Energetyczna przekonuje, że dzięki wdrożeniu jej propozycji zależność od Rosji mogłaby spaść nawet o jedną trzecią.

Rosyjscy oligarchowie ukrywają aktywa na Cyprze

Do ubiegłego roku Cypr pozwalał na całkowicie tajną własność spółek i nie istniał tam żaden oficjalny rejestr rzeczywistych beneficjentów. Setki tysięcy firm mają tam swoje siedziby ze względu na korzyści podatkowe. Rosyjscy oligarchowie przez wiele lat ukrywali aktywa na Cyprze i korzystali z polityki złotych wiz. 

UE od lat naciska na Cypr, by podjął działania przeciwko praniu brudnych pieniędzy, ale kraj ten niechętnie wdraża reformy w tym celu.

Jak informował EURACTIV.gr, na początku miesiąca cypryjskie władze wraz z rządem Grecji i Malty, zablokowały unijne sankcje, których celem było zakazanie statkom mającym interesy w Rosji, wpływania do portów w UE. 

Ale cypryjskie prawo to nie jedyna przeszkoda, uniemożliwiająca odnalezienie oligarchów. Hylmar podkreślił, że w Czechach potrzebne jest lepsze ustawodawstwo, które ułatwi zamrażanie aktywów.

Zaznaczył, że czeskie władze często opierają się w swoich dochodzeniach na informacjach niezależnych mediów. „Reagujemy również na sugestie mediów. Kiedy czytamy, że gdzieś mogą znajdować się aktywa, podążamy za takim tropem”, powiedział.