Corbyn z Pitellą przeciw ultra-twardemu Brexitowi

Jeremy Corbyn [Garry Knight/Flickr]

Socjaliści w Parlamencie Europejskim zacieśnią relacje z Partią Pracy Jeremy’ego Corbyna, aby złagodzić skutki „ultra-twardego Brexitu”. Corbyn spotkał się dziś w tej sprawie z liderem socjalistów Giannim Pitellą.

Postępowy Sojusz Socjalistów i Demokratów (S&D) w Parlamencie Europejskim zaangażuje się w bliższą współpracę z brytyjską Partią Pracy. Jej celem będzie złagodzenie skutków polityki „ultra-twardego Brexitu” realizowanej przez rząd Theresy May.

Lider S&D Gianni Pitella spotkał się w tej sprawie dziś (24 lutego) w Londynie z przywódcą brytyjskiej Partii Pracy Jeremym Corbynem.

Brytyjski rząd bez zaufania

Przedstawiciele laburzystów obawiają się konsekwencji polityki „ultra-twardego Brexitu” zapowiadanej przez premier May. Obawiają się, że może ona podważyć fundamentalne wartości europejskie, takie jak prawa pracownicze czy klimatyczne zobowiązania.

S&D planuje więc dostarczać Partii Pracy informacji odnośnie przebiegu negocjacji rozwodu UE z Wlk. Brytanią, ponieważ „nie można w tej kwestii liczyć na brytyjski rząd” – podają źródła EurActiv.

„Musimy współdziałać wraz z Partią Pracy, by zapewnić uczciwy i bezproblemowy Brexit zarówno dla Brytyjczyków, jak i obywateli UE. Prowadzona przez londyński rząd polityka wyjścia z UE może mieć dramatyczne skutki zarówno dla Wielkiej Brytanii, jak i UE” – stwierdził po spotkaniu z Corbynem lider S&D Gianni Pitella.

 Wielka koalicja

Porażka w wyborach na przewodniczącego Parlamentu Europejskiego ożywiła poczynania partii socjalistycznej. Pitella zamierza ruszyć w podróż po krajach europejskich, by promować swój nowy program rozwoju dla Europy. Jego nowy progresywny program rozwoju UE potrzebuje wsparcia ze strony brytyjskiej Partii Pracy” – przyznał Pitella.

Wcześniej Pitella odwiedził Hiszpanię i Portugalię. Polityk ma też już zaplanowane wizyty w Atenach i Budapeszcie. Spotkania nie będą ograniczać się wyłącznie do lewicowych polityków, ale uwzględnią też społeczność uniwersytecką, służbę cywilną – podają źródła EurActiv.