Co z otwarciem granic zewnętrznych UE?

Granica zewnętrzna UE, źródło: ec.europa.eu

Granica zewnętrzna UE, źródło: ec.europa.eu

Granice wewnętrzne w Unii Europejskiej są w coraz większej liczbie otwierane. Ale zewnętrzne granice Strefy Schengen wciąż pozostają zamknięte. W UE trwa jednak spór nie o to, kiedy je otworzyć, ale na jakich zasadach.

 

Obecna rekomendacja Komisji Europejskiej dotycząca granic zewnętrznych UE obowiązuje do 30 czerwca. Gdy w ubiegłym tygodniu komisarz do spraw wewnętrznych Ylva Johansson ogłaszała tę rekomendację, zwróciła uwagę, że unijni ministrowie spraw wewnętrznych podczas wideokonferencji wyrażali chęć szybkiego przywrócenia ruchu na zewnętrznych granicach Strefy Schengen.

Nadal jednak nie wiadomo na jakich zasadach obywatele państw trzecich mogliby wjeżdżać na teren Unii Europejskiej. „Zdajemy sobie sprawę, że sytuacja epidemiczna na świecie nie pozwala nam na całkowite otwarcie tych granic, ale widać wyraźnie, że może to już stopniowo zacząć robić” – mówiła Johansson.

Koronawirus: Sytuacja w Polsce, Europie i na świecie – AKTUALIZACJA // Pandemia w Polsce nie słabnie. Prawie 2 tys. zajętych łóżek przez chorych na COVID-19

Najnowsze informacje na temat pandemii koronawirusa w Polsce, Europie i na świecie – TEKST NA BIEŻĄCO AKTUALIZOWANY

Oczekiwanie na turystów spoza UE

Otwarcie unijnych granic zewnętrznych jest oczekiwanie szczególnie przez branżę turystyczną oraz handel. Obywatele wielu krajów bezpośrednio graniczących z UE chętnie przyjeżdżają bowiem na zakupy. UE jest także atrakcyjna turystycznie dla gości z innych kontynentów.

Nie ma jednak zgody co do tego, obywateli jakich krajów będzie już można w lipcu wpuszczać na teren Strefy Schengen. Jak poinformowała Polska Agencja Prasowa, powołując się na swoje źródła w chorwackiej prezydencji, miałyby to być kraje, w których liczba zakażeń utrzymuje się na stabilnym poziomie, a ich sytuacja epidemiologiczna jest porównywalna z europejską.

Ale wymaga to określenia jasnych kryteriów. Wśród omawianych pomysłów ma być m.in. taki, który zakłada ustanowienie określonej stałej liczby nowych zakażeń w przeliczeniu na 100 tys. mieszkańców. Jak ujawniło PAP źródło w dyplomacji Chorwacji, mówi się o liczbie 16-20 nowych zakażeń zgłoszonych w ciągu 14 dni.

Dane w tej sprawie miałoby dostarczać państwom członkowskim Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC). Pojawiają się bowiem wątpliwości co do statystyk przedstawianych przez różne kraje świata, zwłaszcza tez pozaeuropejskie.

Nie wiadomo jeszcze czy wjeżdżający na teren UE obywatele państw trzecich będą musieli przedstawiać wyniki badań na obecność koronawirusa SARS-CoV-2 w organizmie. I – ewentualnie – jakiego typu badania byłyby honorowane.

Przedmiotem dyskusji między państwami członkowskimi jest także kwestia wzajemnych uzgodnień dotyczących podróży dla obywateli Unii Europejskiej do krajów trzecich. UE starać się będzie o wzajemność w tej kwestii.

Słowacja: Zniesiono stan wyjątkowy. Polacy mogą przekroczyć granicę na 48 godzin bez testu na koronawirusa

Na Słowacji nie obowiązuje już stan wyjątkowy. Dlaczego trwał aż 90 dni pomimo dobrej sytuacji epidemilogicznej?

Amerykanie na razie nie wjadą?

informacji do jakich dotarł Reuters wynika, że przyjęta przez UE metodologia może wykluczyć z poluzowania granicznych restrykcji obywateli USA, Rosji, Iranu, Arabii Saudyjskiej, Brazylii, Meksyku oraz większości innych państw Ameryki Południowej.

Z kolei z ustaleń amerykańskiego dziennika „New York Times” wynika, że obecnie mają istnieć projekty dwóch list krajów, których obywatele mogliby w lipcu wjeżdżać na teren UE. Na obu z nich znajdować się mają Chiny, a także kraje takie jak Kuba, Wietnam czy Uganda.

Gazeta zwraca uwagę, że UE była mocno zirytowana, gdy na początku marca Stany Zjednoczone zakazały z powodu pandemii wjazdu na swoje terytorium obywatelom unijnym. Wówczas sytuacja epidemiczna w USA i w Europie wydawała się być spokojna.

Teraz jednak to Europa wydaje się opanowywać sanitarny kryzys, podczas gdy w USA jest obecnie najpoważniejsza sytuacja zdrowotna na świecie. Choć nowych zakażeń zaczęło w ostatnim czasie mocniej przybywać w Brazylii, to jednak Stany Zjednoczone pozostają krajem, gdzie jak dotąd wykryto od początku pandemii najwięcej infekcji (prawie 2,5 mln) oraz najwięcej zgonów z tego powodu (prawie 125 tys.).

Prezydent USA Donald Trump mówił niedawno, że jego administracja rozważa zniesienie zakazu przyjazdu dla obywateli państw członkowskich Unii Europejskiej. Tymczasem UE wydaje się na razie optować za utrzymaniem restrykcji granicznych wobec obywateli amerykańskich.