Zniesienie wiz do USA – co oznacza w praktyce?

Stanowiska kontroli paszportowej na lotnisku w USA, źródło: Flickr/U.S. Customs and Border Protection, fot. Kristoffer Grogan (CC0 Public Domain)

Zniesienie konieczności posiadania przez Polaków wizy wjazdowej do USA nie będzie oznaczać, że do podróży do Stanów Zjednoczonych potrzebny będzie tylko paszport. Takie podróże będą jednak już niedługo znacznie tańsze i łatwiejsze.

 

Prezydent USA Donald Trump poinformował, że złożył podpis pod dokumentem zezwalającym na dołączenie Polski do amerykańskiego programu „Visa Waiwer”. Objętych jest nim 38 krajów świata, głównie europejskich. Ich obywatele nie muszą uzyskiwać wizy wjazdowej do USA, ale muszą przed wylotem do Stanów Zjednoczonych zarejestrować się w specjalnym systemie weryfikacyjnym ESTA (Electronic System for Travel Authorization).

Jak działa ESTA?

System ten działa jednak w pełni online, a więc nie są potrzebne wizyty w amerykańskich konsulatach. Zarejestrowanie się w ESTA kosztuje 14 dol., podczas gdy złożenie wniosku o wizę (bez gwarancji jej otrzymania) – aż 160 dol. Konieczne jest jednocześnie posiadanie paszportu biometrycznego oraz wykupionego biletu powrotnego w terminie nie dłuższym niż 90 dni od daty przylotu. O wpuszczeniu danej osoby na amerykańskie terytorium ostatecznie dalej będzie też decydował już na granicy urzędnik imigracyjny. Jeśli ktoś będzie planował podjęcie pracy bądź nauki w USA lub pozostanie tam dłużej niż 90 dni, będzie potrzebował wizy.

Warunkiem dołączenia kraju do programu „Visa Waiwer” jest spadek liczby odmów wobec wniosków o wizę poniżej 3 proc. rocznie. Polska spełniła wreszcie ten warunek we wrześniu br. i stąd decyzja prezydenta Trumpa. Kraj może jednak zostać wykreślony z programu, jeśli wzrośnie znacząco liczba jego obywateli, którzy zostają w USA powyżej dopuszczalnego limitu 90 dni lub podejmują nielegalnie pracę. Zdarzało się już tak np. w przypadku Argentyny (w 2002 r.) czy Urugwaju (w 2003 r.)

Jak tłumaczy prof. Bogdan Szafrański, amerykanista z Uczelni Łazarskiego i Polonia Institute, jedynym krajem, który posiada prawdziwie bezwizowy ruch z USA jest Kanada. „Kanadyjscy obywatele nie muszą się nigdzie w USA rejestrować i wystarcza im jedynie okazanie ważnego paszportu, aby przekroczyć granicę. Jest im również najłatwiej uzyskać pozwolenie na pracę w USA” – mówi prof. Szafrański.

Możliwe jest też teoretycznie, że system ESTA zweryfikuje czyjąś rejestrację negatywnie. Stanie się tak, jeśli wniosek elektroniczny złożymy później niż na 72 godziny przed wylotem albo jeżeli po 1 stycznia 2011 r. odwiedziliśmy Irak, Libię, Sudan, Somalię, Syrię, Koreę Północną bądź Iran. „Gdyby system ESTA odrzucił wniosek, nie oznacza to jeszcze zakazu wjazdu do USA. Wtedy będzie się po prostu trzeba ubiegać o wizę w konsulacie. Natomiast jeśli ktoś będzie miał w paszporcie ważną wizę (np. roczną), nie musi korzystać z ESTA” – wyjaśnia prof. Szafrański. Wiza będzie również potrzebna jeśli ktoś posiada podwójne obywatelstwo, oprócz polskiego także irackie, syryjskie, irańskie bądź sudańskie. Wiele z pytań w systemie ESTA będzie bowiem takich samych jak we wniosku wizowym.

USA: Będzie dochodzenie ws. impeachmentu Trumpa?

Spikerka Izby Reprezentantów USA Nancy Pelosi (Partia Demokratyczna) ogłosiła, że zostanie wszczęte formalne dochodzenie ws. impeachmentu prezydenta Donald Trumpa. Ma to związek z poważnymi oskarżeniami o to, że Trump naciskał na władze Ukrainy, aby pomogły mu znaleźć materiały kompromitujące jego …

Bez wiz dopiero w lutym?

Decyzja Donalda Trumpa nie oznacza automatycznego zniesienia wiz, ale jedynie rozpoczęcie formalnej procedury, która do tego doprowadzi. „Departament Bezpieczeństwa Wewnętrznego USA wymaga przeprowadzenia dodatkowych procedur administracyjnych ze strony rządu USA, aby sfinalizować przystąpienie Polski do Programu Ruchu Bezwizowego. Ambasada USA przewiduje, że procedury te potrwają kilka miesięcy, zanim rozpocznie się podróżowanie bez wiz. Po zakończeniu tego procesu Sekretarz Bezpieczeństwa Wewnętrznego ogłosi datę rozpoczęcia podróżowania w ramach Programu Ruchu Bezwizowego” – głosi oświadczenie ambasady USA w Polsce.

Ostateczną decyzję o zniesieniu wiz podejmuje także Kongres USA. Dlatego zdaniem ekspertów

realny termin dołączenia Polski do programu „Visa Waiwer”

to luty przyszłego roku.

„Już wkrótce polscy obywatele będą mogli podróżować do Stanów Zjednoczonych w celach turystycznych i biznesowych bez wiz! Tak jak obiecałam, ten milowy krok był moim priorytetem od samego początku. Wspólnie tego dokonaliśmy. Polska i Stany Zjednoczone są nie tylko sojusznikami, ale najbliższymi przyjaciółmi, a w tym roku wspólnie tworzyliśmy historię. Gratuluję” – powiedziała amerykańska ambasador w Polsce Georgette Mosbacher.

Donald Trump nie przyjedzie do Polski 

Prezydent USA Donald Trump nie przyjedzie jutro do Polski, a na obchodach 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej zastąpi go wiceprezydent Mike Pence. Trump przełożył wizytę z powodu huraganu Dorian, który ma z wielką siłą uderzyć we wschodnie wybrzeże Florydy.

UE naciskała na USA w sprawie wiz

Starania o zniesienie wiz do USA trwały prawie 30 lat. Zabiegał o to każdy kolejny polski rząd. Ale Waszyngton podchodzi do swoich zasad pryncypialnie i każdorazowo decyduje poziom odmów wobec wniosków wizowych. USA nie ugięły się także pod presją Komisji Europejskiej, która usiłowała wymusić na amerykańskich władzach zniesienie wiz en bloc wobec całej Unii Europejskiej.

Dziś wiz do USA wciąż potrzebują – oprócz Polaków –

także obywatele Chorwacji, Rumunii, Bułgarii oraz Cypru.

Taka presja okazała się wcześniej skuteczna w 2008 r. wobec Kanady, gdy kraj ten zniósł wizy dla całej UE (wówczas także dla Polski). Zniesienie kanadyjskich wiz wobec Polaków nie wpłynęło znacząco na zwiększenie imigracji z Polski do Kanady. Według danych kanadyjskich służb imigracyjnych rocznie osiedla się w Kanadzie ok. 800-1,2 tys. Polaków. Ale wielu także wyjeżdża. Saldo migracyjne pozostaje więc na stabilnym poziomie. Wzrosła natomiast liczba krótkoterminowych przyjazdów turystycznych i biznesowych

Trump chce kupić Grenlandię? Dania mówi: „Nie”

Amerykańskie media poinformowały, że prezydent USA sondował możliwość zakupienia od Danii Grenlandii. Leżąca już w obszarze Arktyki największa wyspa świata podlega władzom w Kopenhadze, choć cieszy się bardzo dużą autonomią. Budzi też coraz większe zainteresowanie, ponieważ znajdują się tam cenne …

Nowe połączenia lotnicze do USA?

Wraz ze zniesieniem wiz do USA prawdopodobnie wzrośnie liczba połączeń lotniczych z Polski. Na 4 maja linia lotnicza American Airlines zapowiedziała już uruchomienie bezpośredniego lotu na trasie Chicago-Kraków. Sezonowo samoloty mają także z Krakowa latać do Nowego Jorku. Tymczasem prezes LOT Rafał Milczarski zapowiedział już kilka tygodni temu, że w przypadku zniesienia wiz dla Polaków, polska linia lotnicza uruchomi nowe połączenia do USA.

„To fundamentalnie zmieni dynamikę podróży między USA a Polską. Sukces programu >>Bez wiz do USA<< oznacza też, że ogłosimy kolejne połączenie z Warszawy do Stanów Zjednoczonych” – mówił Milczarski. LOT namawiał swoich pasażerów do składania wniosków wizowych do USA, aby zmniejszyć liczbę odmów.

Dziś LOT oferuje loty do 5 lokalizacji w USA – Nowego Jorku, Newark w stanie New Jersey, Chicago, Los Angeles oraz Miami. Można tam polecieć z Warszawy, Krakowa, Rzeszowa oraz Budapesztu, ponieważ polskie linie postanowiły wypełnić lukę po upadku węgierskich linii Maalev. Nie wiadomo jeszcze, jaka miałaby być szósta lokalizacja LOT-u w USA. Polski przewoźnik deklaruje jednak zwiększenie liczby dostępnych miejsc w już latających samolotach o 20 proc. w skali roku.

USA obłożyły cłami produkty z UE

Stany Zjednoczone opublikowały listę produktów z Unii Europejskiej, które obłożone zostaną cłami odwetowymi. To efekt zwycięstwa jakie USA odniosły nad UE na forum Światowej Organizacji Handlu (WTO) w sporze dotyczącym dotacji dla koncernu Airbus.
 

Biuro amerykańskiego Przedstawiciela ds. Handlu Roberta Lighthizera …