Co przyniosło spotkanie Grodzki-Pelosi?

Przewodnicząca Izby Reprezentatów USA Nancy Pelosi i marszałek Senatu Tomasz Grodzki, źródło facebook Tomasz Grodzki

Przewodnicząca Izby Reprezentatów USA Nancy Pelosi i marszałek Senatu Tomasz Grodzki, źródło facebook Tomasz Grodzki

“Podkreśliliśmy siłę i trwałość sojuszu naszych narodów opartego o wartości i fundamentalne zasady demokratyczne” – przekazał marszałek Senatu Tomasz Grodzki po wczorajszym spotkaniu w Krakowie z przewodniczącą Izby Reprezentantów Stanów Zjednoczonych, Nancy Pelosi.

 

Pozostali członkowie polskiej delegacji przekazali dziennikarzom, że na lotnisku w Balicach była także m.in. mowa o działaniach rosyjskiego prezydenta zwłaszcza przed jego wystąpieniem w Jerozolimie,  antysemityzmie i polsko-amerykańskim braterstwie broni.

Liderka pozostających w opozycji amerykańskich demokratów, przyjechała do Polski w drodze do Jerozolimy na Światowe Forum Holokaustu. Przed południem Nancy Pelosi odwiedziła były hitlerowski obóz koncentracyjny Auschwitz-Birkenau.

Polski prezydent nie jedzie do Jerozolimy

Prezydent Andrzej Duda zakomunikował wczoraj po posiedzeniu Rady Gabinetowej, że nie weźmie udziału w Światowym Forum Holokaustu, które odbędzie się 23 stycznia w Jerozolimie z okazji 75. rocznicy wyzwolenia obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau.
 

Premier Mateusz Morawiecki przekazał natomiast, że w czasie obrad …

Grodzki: To była rozmowa ludzi szanujących demokrację

“Inspirujące i ważne spotkanie z przewodniczącą Pelosi i członkami jej delegacji w Krakowie. Podkreśliliśmy siłę i trwałość sojuszu naszych narodów opartego o wartości i fundamentalne zasady demokratyczne” –  napisał na twitterze po wczorajszym (21 stycznia) spotkaniu Tomasz Grodzki.

W rozmowie z dziennikarzami marszałek Senatu podkreślił, że rozmowa z przewodniczącą Izby Reprezentantów była nie tylko “dialogiem mniejszego alianta z silnym aliantem, nie tylko mniejszego partnera z największym mocarstwem świata, ale przede wszystkim  rozmową ludzi, którzy dzielą podobne wartości: poszanowanie demokracji, praw człowieka, praworządności, godności każdej istoty ludzkiej i różnorodności poglądów”. „Krótko mówiąc: poszanowanie demokracji w jej najlepszym, najzdrowszym wydaniu” – podkreślił Grodzki.

Marszałek powiedział także, że rozmowa dotyczyła m.in. „fundamentów demokracji, jakim jest poszanowanie różnorodności ludzi i różnych poglądów: lewicowych, prawicowych, centrowych, ale spierających się w ramach demokracji, a nie poza jej ramami”. „To zostało bardzo mocno podkreślone” – przekazał.

Stosunki polsko-amerykańskie

Prof. Grodzki dodał, że tematem rozmów były ponadto relacje polsko-amerykańskie. „Wyraziliśmy zadowolenie ze zniesienia wiz po długim procesie dochodzenia do tego radosnego faktu” – powiedział. Przekazał także, że członkowie polskiej delegacji podkreślali długie związki między narodami polskim i amerykańskim i to jak ważne jest dla Polski wsparcie USA od czasów prezydentury Ronalda Reagana po współczesność, jeśli idzie o „wspieranie naszej młodej demokracji”.

Pompeo: Polska jednym z najlepszych przyjaciół USA

Szef polskiego MSZ Jacek Czaputowicz podkreślał wczoraj zbieżność celów polityki zagranicznej Polski i USA, a sekretarz stanu USA Mike Pompeo określił Polskę mianem jednego z najlepszych przyjaciół USA w Europie. Pompeo od wtorku jest w Warszawie.

Robocze spotkanie na lotnisku

Marszałek zwrócił także uwagę, że wizyta szefowej Izby Reprezentantów USA w Polsce miała półprywatny charakter, a wieczorne spotkanie (z udziałem zarówno polskich, jak i amerykańskich parlamentarzystów) na lotnisku wojskowym w Krakowie-Balicach było robocze. Wcześniej Grodzki informował, że odbyło się ono z inicjatywy strony amerykańskiej.

Po stronie polskiej marszałkowi Senatu towarzyszyli w rozmowach przewodniczący senackiej Komisji Spraw Zagranicznych i UE Bogdan Klich oraz jego zastępca Marcin Bosacki, a także były ambasador Polski w USA, Ryszard Schnepf. Po zakończeniu rozmów delegacji marszałek Grodzki i przewodnicząca Pelosi rozmawiali jeszcze w cztery oczy.

Działania Putina

Członkowie polskiej delegacji przekazali dziennikarzom, że we wtorkowej rozmowie mowa było także o działaniach podejmowanych Władimira Putina w ramach rosyjskiej polityki zagranicznej. Nancy Pelosi zgadzała się co do tego, że prezydent Rosji próbuje wprowadzać podziały wśród państw Zachodu. “Pelosi powiedziała, że to, w jaki sposób Putin wtrąca się w losy demokracji zachodnich jest jednym z głównych wyzwań, jakie przed nami stoją” – stwierdził Klich.

Morawiecki odpowiada na oskarżenia Putina

Szef polskiego rządu Mateusz Morawiecki oskarżył prezydenta Rosji Władimira Putina o to, że  wielokrotnie i świadomie kłamał nt. Polski dla swoich politycznych celów. W wydanym wczoraj oświadczeniu podkreślił też, że nie ma zgody na zamianę katów z ofiarami. 

“Strategiczne stosunki Polski i USA opierają się na wspólnych wartościach i zasadach demokratycznych. Trzeba ich bronić przed siłami skrajnymi i obcymi, np. Putinem” – taki wniosek z wtorkowych rozmów na lotnisku w Krakowie przedstawił natomiast na twitterze senator Bosacki. “Pani Pelosi w rozmowie ze mną jasno powiedziała, że to w jaki sposób w losy demokracji zachodnich wtrąca się Władimir Putin jest jednym z głównych wyzwań, które przed nami wszystkimi wspólnie stoją” – powiedział w rozmowie z dziennikarzami były ambasador w Kanadzie. Bosacki dodał, że w rozmowie z Pelosi wyraził także nadzieję, że “prezydent Putin nie będzie używał swojego przemówienia w Jerozolimie do tego typu działań”.

“Wszyscy mamy nadzieję, że to nie będzie ani moment, ani miejsce, gdzie tego typu fałszywe nurty historyczne będą prezentowane” – wtórował mu Ryszard Schnepf, choć jak zastrzegł, że nie można przewidzieć co prezydent Rosji powie w Jerozolimie. “Z całą pewnością ta narracja dla światłych ludzi, m.in. dla polityków amerykańskich jest jedną wielką brednią. Te działania są nieskuteczne i właściwie wszyscy wiemy, gdzie spoczywa prawda” –  dodał były ambasador w USA.

Kwestia antysemityzmu w Polsce

Na pytanie dziennikarzy czy podczas spotkania nie był poruszany temat ustawy 447 senator Klich powiedział, że nie było o tym mowy. Ustawa o sprawiedliwości dla ofiar, którzy nie otrzymali zadośćuczynienia przyjęta przez Kongres USA i podpisana w maju 2018 r. przez prezydenta Donalda Trumpa, dotyczy zwrotu mienia ofiar Holokaustu. Przekazał natomiast, że jeden z członków amerykańskiej delegacji zapytał o antysemityzm w Polsce. “Odpowiedzieliśmy, że to nie jest w tej chwili problem społeczny – ambasador Schnepf mówił o swoich własnych doświadczeniach – że to nie jest taki problem, który akurat dla wspólnoty państw demokratycznych stanowi główne wyzwanie” – powiedział Klich.

Kaczyński: antysemityzm jest chorobą duszy i umysłu

Prezes PiS Jarosław Kaczyński powiedział w sobotę (10 lutego), że antysemityzm jest “chorobą duszy, chorobą umysłu”, którą podpowiada diabeł, i którą trzeba zdecydowanie odrzucać. Występując w czasie obchodów 94. miesięcznicy smoleńskiej w Warszawie zastrzegł jednak, że nie można przyznawać racji nikomu, kto obraża własny kraj.

Podziękowania za list dwóch kongresmenów USA w obronie sędziów

Senator Bosacki dodał, że członkowie polskiej delegacji podziękowali za list dwóch amerykańskich kongresmenów – w tym przewodniczącego komisji spraw zagranicznych Izby Reprezentantów Eliota Engela – skierowany do prezydenta Andrzeja Dudy, w którym wyrazili zaniepokojenie reformą sądownictwa w Polsce. Poinformował przy tym, że Engela nie było na spotkaniu w Krakowie, choć jego przyjazd był zapowiadany – musiał zostać dłużej w USA.

Prezydent, premier i prezes PiS atakują sędziów

Zarówno prezydent Andrzej Duda, premier Mateusz Morawiecki, jak i prezes PiS Jarosław Kaczyński nawoływali w ostatnich dniach do walki patriotyzm, prawdę, wolność, a zwłaszcza – atakując przy tym sędziów – o sprawiedliwość. 

“Bardzo wiele wspólnych obserwacji, o tym, że wszystkie demokracje na Zachodzie są podzielone między tymi, którzy uznają, że źródłem władzy jest naród oraz prawa i wartości oraz tymi, którzy uważają, że cała władza należy się im” – przekazał Bosacki. Dodał, że niektórzy członkowie komisji spraw zagranicznych Izby Reprezentantów zwracali uwagę, że wspólnym wyzwaniem demokracji w świecie Zachodu – w tym demokracji amerykańskiej i polskiej – jest to, “aby standardy demokratyczne, w tym przestrzeganie prawa także przez władze, były przestrzegane”. “Bez tego Wspólnota Transatlantycka będzie zagrożona” – relacjonował Bosacki.

Polski rząd bagatelizuje krytykę instytucji UE i Komisji Weneckiej

Władze w Warszawie bagatelizuje krytykę unijnych instytucji i Komisji Weneckiej kierowaną pod adresem wprowadzanych przez PiS zmian w wymiarze sprawiedliwości. Dyskredytują przy tym także instytucje, które zarzucają polskiemu rządowi naruszanie unijnych wartości i zasad państwa prawa.

„Polsko-amerykańskie braterstwo broni”

Klich przekazał ponadto, że dla delegacji amerykańskiej ważne było także polsko-amerykańskie braterstwo broni, które “jest utrwalone w świadomości Amerykanów”, zarówno dzięki wspólnym operacjom wojskowym, jak i w związku ze stacjonowaniem amerykańskich żołnierzy  w Polsce. “Podkreśliliśmy, jak ważne jest to i jaka ważna jest rola Polski w tej części Europy, także z punktu widzenia interesów amerykańskich oraz to, że Polska demokratyczna w środkowej Europie jest niezbywalnym elementem stabilności całej Europy” – powiedział były szef MON.

Amerykanie zwiększą obecność wojskową w Polsce

Prezydenci Polski i USA Andrzej Duda i Donald Trump podpisali wczoraj w Nowym Jorku  wspólną deklarację o pogłębianiu współpracy obronnej. Uzgodniono sześć nowych lokalizacji dla amerykańskich wojsk w Polsce.
 

Andrzej Duda, który w sobotę (21 września) rozpoczął kilkudniowa wizytę w USA …

Wizyta Nancy Pelosi w Auschwitz

We wtorek przed południem w towarzystwie marszałków Sejmu i Senatu Elżbiety Witek i Tomasza Grodzkiego Nancy Pelosi odwiedziła były niemiecki obozu Auschwitz, gdzie oddała hołd ofiarom i złożyła wieniec przed Ścianą Straceń. Według „Gazety Krakowskiej”, w księdze pamiątkowej Muzeum Auschwitz amerykańska polityk napisała: „Ku pamięci każdej pojedynczej osoby, która została zabita w Auschwitz – niech spoczywają w pokoju i obyśmy wszyscy zobowiązali się wypełnić przysięgę – „Nigdy więcej!”.

“W miejscu przemysłowego uśmiercania niewinnych, odartych z godności ludzi trudno znaleźć słowa oddające grozę tej tragedii. Trzeba aktywnie działać aby nigdy więcej taki dramat się nie powtórzył” – napisał natomiast potem na twitterze marszałek Senatu.

Merkel o Szoah przed wizytą polskiego premiera w Berlinie

Kanclerz Niemiec Angela Merkel podkreśliła w sobotę (10 lutego), że to Niemcy ponoszą odpowiedzialność za obozy koncentracyjne utworzone w czasach narodowego socjalizmu. Przed zapowiedzianą na piątek wizytą premiera Mateusza Morawieckiego w Berlinie wyraziła też zadowolenie z „możliwości otwarcia nowego rozdziału w stosunkach polsko-niemieckich”.