Co Polska chce osiągnąć na szczycie NATO?

www.prezydent.pl

Prezydent Andrzej Duda oczekuje jasnego przesłania płynącego ze szczytu w Londynie, że NATO jest jednością, sojuszem żywym i trwałym oraz m.in. decyzji ws. zdolności NATO do szybkiego reagowania.

 

Stanowisko Polski na to spotkanie uzgodniono w piątek (29 listopada) na spotkaniu Biura Bezpieczeństwa Narodowego, a dzień później zatwierdził je prezydent.

Macron: NATO wchodzi w stan śmierci mózgowej

Prezydent Francji stwierdził w wywiadzie dla „The Economist”, że Sojusz Północnoatlantycki przeżywa najpoważniejszy kryzys od początku istnienia. „USA wykazują oznaki odwracania się od nas plecami. Nie wiem, czy wierzę jeszcze w artykuł 5. traktatu” – powiedział Emmanuel Macron.

 

Francuski prezydent został …

Nieformalny szczyt NATO w 70. rocznicę podpisania Traktatu Północnoatlantyckiego

Dwudniowy, nieformalny – zorganizowany w związku z 70. rocznicą podpisania Traktatu Północnoatlantyckiego – szczyt NATO odbędzie się jutro i pojutrze (3 i 4 grudnia) w stolicy Wielkiej Brytanii. Para prezydencka już dziś po południu udaje się do Londynu.

Polska czeka na potwierdzenie jedności NATO i zdolności do szybkiego reagowania

“Polska oczekuje jasnego przesłania płynącego ze spotkania liderów o tym, że NATO jest jednością, jest sojuszem żywym i trwałym. 70. rocznica powstania NATO skłania do tego, by potwierdzić aktualność sojuszniczych zobowiązań, a także fakt, że możemy projektować kolejne lata w pokoju, bo jesteśmy wszyscy chronieni wspólnym sojuszem obronnym” – powiedział Krzysztof Szczerski.

Poinformował też, że londyńskie rozmowy będą miały specyficzny przebieg – odbędzie się jedna trzygodzinna, robocza sesja prezydentów i szefów rządów państw NATO. Szef gabinetu prezydenta Dudy podkreślił także, że spotkanie liderów w 70. rocznicę utworzenia NATO „to nie tylko podsumowanie, ale także zwrot ku przyszłości”. “Oczekujemy – i z tym przesłaniem prezydent jedzie na spotkanie – konkretnych decyzji, ważnych w kontekście przyszłości Sojuszu” – oświadczył.

Prezydencki minister wyjaśnił, że chodzi o decyzje dotyczące sojuszniczych zobowiązań do większego i równego wkładu państw Sojuszu we wspólne bezpieczeństwo, a także o decyzje ws. zdolności wojskowych Sojuszu. “To są dwa elementy, które wydają się najważniejsze, jeżeli chodzi o możliwe decyzje tego szczytu” – uważa. Jak wyliczał szef gabinetu prezydenta, po pierwsze chodzi o decyzje dotyczące podziału obowiązków, także finansowych, czyli realizacji idei większej równowagi w podziale obowiązków sojuszniczych między Europę i USA, a po drugie – o pokazanie, że NATO w dalszym ciągu dostosowuje się do zmian, zwłaszcza w odniesieniu do swoich zdolności szybkiego reagowania na sytuacje kryzysowe.

Prezydenci Polski i Litwy o NATO w kontrze do Macrona 

Prezydenci Polski i Litwy Andrzej Duda i Gitanas Nausėda krytycznie odnieśli się do niedawnego stwierdzenia francuskiego prezydenta Emmanuela Macrona o śmierci mózgowej NATO. Wspólnie uznali wczoraj w Wilnie, że nie dostrzegają, by NATO miało „jakikolwiek problem ze swoją żywotnością”.  

Szczerski: Jesteśmy bliscy podjęcia ważnych decyzji

Według Krzysztofa Szczerskiego spełnienie tych dwóch elementów pozwolą uznać, że  „było to spotkanie owocne i przyniosło konkretne rezultaty, pokazujące żywotność Sojuszu i jego aktualność”. Krzysztof Szczerski dodał, że w piątek Andrzej Duda rozmawiał telefonicznie z sekretarzem generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem i zapewnił, że po tej rozmowie można uznać, że oczekiwania Polski dotyczące obu tych kwestii są “do zrealizowania”. Dodał też, że szef Sojuszu przekazał prezydentowi informacje na temat stanu przygotowań do szczytu, z których wynika, że “jesteśmy bliscy ważnych decyzji, które mogą w Londynie zapaść”.

Polskie stanowisko na szczyt NATO

“Potwierdzenie gotowości Polski do zachowania dynamiki działań w Sojuszu Północnoatlantyckim było jednym z tematów narady zwołanej przez prezydenta Andrzeja Dudę” – poinformował szef BBN Paweł Soloch po spotkaniu z ministrem obrony narodowej Mariuszem Błaszczakiem, szefem dyplomacji Jackiem Czaputowiczem, ambasadorem Polski przy NATO Tomaszem Szatkowskim oraz szefem gabinetu prezydenta Krzysztofem Szczerskim.

Soloch nie chciał przekazywać szczegółów narady, ale powiedział, że chodziło o wypracowanie stanowisk wobec różnych kwestii, które pojawią się podczas szczytu w Londynie. Dodał, że była m.in. mowa o kwestiach związanych z „potwierdzeniem gotowości Polski do zachowania dynamiki działań w sojuszu”. “Mówimy tutaj o wysuniętej obecności na flance wschodniej NATO, o relacjach z Rosją. Mówimy przede wszystkim o zachowaniu jedności sojuszniczej, bo tu chodzi o to, żeby stanowisko Polski służyło temu, żeby również wszystkie państwa sojuszu mówiły jednym głosem, prezentowały na zewnątrz zwartą pozycję” –  wyliczał minister.

Tłumaczył, że chodzi o to, by uruchomione w czasie szczytu warszawskiego w 2016 r. procesy, skutkujace obecnością wojsk NATO, a zwłaszcza obecnością sojuszników amerykańskich, żeby “były podtrzymane i nie straciły na swojej dynamice”. Szef BBN zwrócił też uwagę, że na nowe zagrożenia, m.in. te wywołane agresją Rosji wobec Ukrainy, a także wynikającymi z rozwoju technologicznego. Wyjaśnił, że chodzi o zagrożenia określane, jako hybrydowe, w tym o wojnę informacyjną i zagrożenia w cyberprzestrzeni. Wskazał także na znaczenie inicjatyw regionalnych, np.  tzw. grupy państw flankowych NATO, czyli dziewięciu państw przy wschodnich granicach sojuszu.

Według Solocha podczas spotkania w BBN mowa była również o współpracy z państwami “między NATO, a Unią Europejską, gdzie zwłaszcza relacje z takimi państwami, jak Szwecja czy Finlandia odgrywają kluczową rolę”. Rozmawiano też o „kwestii ukraińskiej”, a także o relacjach USA-Europa. Szef BBN przypomniał ponadto, że „mamy przekroczone 2 proc. (PKB) i należymy do grupy tych państw, które realizują rekomendacje NATO-wskie”. “Te wszystkie kwestie były tutaj omawiane i również doprecyzowanie naszego stanowiska właśnie w tych i innych, bardziej szczegółowych sprawach” – poinformował po piątkowym spotkaniu.

Niemiecka propozycja reform NATO

Niemcy wychodzą z własną propozycją dotyczącą przyszłości Sojuszu Północnoatlantyckiego.
 

 

Niedawna wypowiedź prezydenta Francji „o śmierci mózgowej NATO” wywołała falę komentarzy wśród najważniejszych polityków państw członkowskich Sojuszu. Prezydenci Polski i Litwy nie podzielają zdania Emmanuela Macrona, tymczasem minister spraw zagranicznych Niemiec …

„Nieważny jest szum medialny, chodzi o odpowiedzialność za pokój na świecie”

Szczyt NATO przypada w okresie zaostrzenia dyskusji o kształcie Sojuszu, który podważa część zachodnioeuropejskich przywódców. Dziennikarze dopytywali więc ministra Szczerskiego zarówno o opinię prezydenta Francji Emmanuela Macrona, który w tygodniku „The Economist” mówił o „śmierci mózgu” NATO, jak i o ultimatum Turcji, która – według doniesnień medialnych – odmawia poparcia planu pomocy NATO dla Polski i państw bałtyckich, dopóki Sojusz nie zaoferuje jej politycznego poparcia w walce przeciw kurdyjskim milicjom YPG w Syrii.

Szef gabinetu prezydenta przyznał w odpowiedzi, że „przed szczytem pojawia się bardzo wiele, także medialnych, działań, które mają dyskredytować Sojusz, pokazywać napięcie wewnątrz niego”. “Mam nadzieję, że przebieg szczytu i jego konkluzje pokażą, że cały ten medialny szum, który towarzyszy przygotowaniom do szczytu, zostanie unieważniony przez konkluzje spotkania” – dodał podkreślając, że jest to “kwestia odpowiedzialności przywódców politycznych za słowa”.

“Dziś NATO jest jednym z najważniejszych gwarantów bezpieczeństwa na świecie. To, o czym liderzy będą rozmawiać, to nie są kwestie słów czy narracji, medialnego szumu, tylko kwestia odpowiedzialności za pokój na świecie” – podkreślił Szczerski. W jego ocenie ważne jest, by liderzy znaleźli – do czego dąży Polska – wspólny interes, żeby Sojusz był “odpowiedzialny, sprawiedliwy i aktywny”.

Turcja blokuje natowskie plany obrony Polski

Jak ustalił Reuters, Ankara odmówiła podpisania planu dotyczącego ewentualnej obrony przez Sojusz Północnoatlantycki Polski oraz krajów bałtyckich. Turcja żąda w zamian uznania przez NATO kurdyjskich bojowników za terrorystów.

 

Reuters powołał się na cztery źródła dyplomatyczne, które potwierdziły, że turecki ambasador przy …

Sesja ws. bezpieczeństwa, spotkanie z Trumpem, z premierem Johnsonem i wizyta u królowej

W przeddzień spotkania liderów NATO – jak podały w komunikacie służby prasowe Andrzeja Dudy – odbędzie się sesja organizowana przez wiodące światowe think tanki zajmujące się kwestiami bezpieczeństwa NATO Engages „Defence and Deterrence for a New Era”, w której również będzie uczestniczył polski prezydent.

Tego samego dnia para prezydencka weźmie również udział w spotkaniu zorganizowanym w Pałacu Buckingham przez brytyjską królową Elżbietę II. “Królowa zaprosiła uczestników na uroczyste spotkanie z okazji 70-lecia NATO; to będzie pierwsza nieformalna okazja do rozmów” – powiedział minister. Również we wtorek odbędzie się robocza kolacja, na którą uczestników szczytu zaprosił szef brytyjskiego rządu Boris Johnson.

Prezydencki minister dodał, że podczas londyńskiego spotkania prezydent weźmie też udział w spotkaniu w wąskim gronie zorganizowanym przez prezydenta USA Donalda Trumpa, na które przywódca USA zaprosił liderów państw, które przeznaczają co najmniej dwa proc. PKB na obronność.

Kancelaria prezydenta podała ponadto, że we wtorek Andrzej Duda będzie uczestniczył w uroczystości wręczenia pośmiertnych nominacji na stopień generała brygady płk. Franciszkowi Kornickiemu oraz nominacji na stopień podporucznika, Krzyża Zesłańców Sybiru i Złotego Medalu za Zasługi dla Obronności Kraju Johnowi Franklinowi (Mieczysławowi Frąckiewiczowi) – dwóm polskim pilotom uczestniczącym w Bitwie o Anglię w 1940 r.

Macron nie zmienia zdania ws. NATO

Słowa o „śmierci mózgu NATO były potrzebne”, powiedział prezydent Francji Emmanuel Macron podczas czwartkowego spotkania z sekretarzem generalnym Sojuszu Jensem Stoltenbergiem.

 

 

„Niczego nie żałuję” – zadeklarował w czwartek w Paryżu Emmanuel Macron. Prezydent Francji stwierdził w wywiadzie dla „The Economist”, że Sojusz Północnoatlantycki …