Cichanouska w Waszyngtonie domaga się kolejnych sankcji USA wobec władz Białorusi

Swiatłana Cichanouska, Białoruś

Białoruska opozycjonistka Swiatłana Cichanouska podczas wizyty w USA, 20 lipca 2021. [Twitter] [@Tsihanouskaya]

Liderka białoruskiej opozycji Swiatłana Cichanouska podczas wizyty w Waszyngtonie zwróciła się do amerykańskiej administracji o bardziej stanowczą politykę wobec reżimu Alaksandra Łukaszenki, w tym o objęcie sankcjami firm z sektorów potaży, ropy, drewna i stali.

 

Zdaniem uważanej za prawowitą zwyciężczynię ubiegłorocznych wyborów prezydenckich Cichanouskiej takie kroki ze strony rządu USA „naprawdę uderzyłyby” w białoruski reżim i skłoniły Łukaszenkę do „zmiany postępowania i wypuszczenia więźniów politycznych”.

Frontex wyśle większe siły na granicę litewsko-białoruską

To reakcja na kryzys migracyjny wywołany polityką władz w Mińsku.

Cichanouska: USA mają „moralny obowiązek” wesprzeć Białorusinów

Opozycjonistka poinformowała, że przekazała listę firm, które w jej opinii powinny zostać objęte sankcjami, sekretarzowi stanu USA Antony’emu Blinkenowi podczas poniedziałkowego (19 lipca) spotkania z szefem amerykańskiej dyplomacji. Lista uwzględnia m.in. należący do państwa koncern Biełaruśkalij, produkujący nawozy potasowe.

Według informacji Departamentu Stanu Cichanouska spotkała się m.in. z Blinkenem, a także asystentami sekretarza stanu Victorią Nuland oraz Derekiem Cholletem (który w tym tygodniu odwiedza Kijów i Warszawę) i doradcą ds. bezpieczeństwa narodowego Jake’iem Sullivanem.

Z amerykańskimi dyplomatami Białorusinka rozmawiała m.in. o potrzebie „bezwarunkowego uwolnienia więźniów politycznych, inkluzywnego dialogu politycznego i rozpisania nowych wyborów prezydenckich pod międzynarodową obserwacją. „USA mają moralny obowiązek stanąć za nami. Zwracam się do Stanów Zjednoczonych o pomoc dla społeczeństwa obywatelskiego w przetrwaniu. (…) Bądźcie z Białorusią”, zaapelowała na antenie telewizji CNN.

Sullivan podczas spotkania z Cichanouską miał wyrazić „szacunek dla odwagi i determinacji opozycji” na Białorusi, przekazała w oświadczeniu rzeczniczka Rady Bezpieczeństwa Narodowego Emily Horne. „Stany Zjednoczone wraz z partnerami i sojusznikami pociągną do odpowiedzialności reżim Łukaszenki, w tym poprzez kolejne sankcje”, głosi oświadczenie.

Łukaszenka z nagłą wizytą u Putina. Białoruś i Rosja porozumiały się ws. ceny gazu i kredytów

Spotkanie w Sankt Petersburgu nie widniało ani w oficjalnym kalendarzu Aleksandra Łukaszenki, ani Władimira Putina.

Liderka opozycji apeluje o stanowczość Zachodu

We wtorek (20 lipca) Swiatłana Cichanouska uczestniczyła w webinarze organizowanym przez Atlantic Council, gdzie wezwała Waszyngton do ostrzejszej polityki wobec białoruskiego reżimu. „Myślę, że to najwyższy czas, by demokratyczne państwa się zjednoczyły i podjęły zdecydowane działania (dosł. „pokazały zęby” – red.)”, stwierdziła, cytowana przez agencję Reutera.

Zwróciła też uwagę na otrzymywaną przez Alaksandra Łukaszenkę pomoc ze strony rosyjskiego prezydenta Władimira Putina. „Związek między Białorusią a Rosją jest obecnie tak silny, że następnym krokiem jest już utrata niepodległości” przez Białoruś, ostrzegła. „Łukaszenka musi płacić za wsparcie Kremla”, dodała.